hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkanapok áthelyezése – szabadság és bér elszámolása

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Más országoktól eltérően Magyarországon minden évben rendeletben döntenek bizonyos munkanapok áthelyezéséről annak érdekében, hogy a pihenőnapok és munkaszüneti napok egy tömbben legyenek kiadhatóak. Mivel ez a hazai szokás több munkajogi szempontot is felvet, így ezeket az alábbiakban tisztázzuk.

2024: három munkanap-áthelyezés

A 2024. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló 15/2023. GFM rendelet a következőképpen rendelkezik:

A 2024. évi munkaszüneti napok körüli – a naptár szerinti munkarendtől való eltéréssel járó – munkarend a következő:

– 2024. augusztus 3., szombat munkanap, 2024. augusztus 19., hétfő pihenőnap;

– 2024. december 7., szombat munkanap, 2024. december 24., kedd pihenőnap;

– 2024. december 14., szombat munkanap, 2024. december 27., péntek pihenőnap.

Előnyként mindenképpen elmondható, hogy a munkavállaló több időt tölthet otthon a családjával, emellett azonban számos, egyéb probléma is felmerül. A munkáltató ugyanis a pihenőnapra rendelt munkanappal sok esetben nem tud mit kezdeni. Ezt vagy ő kiadja szabadságként, vagy maga a munkavállaló veszi ki szabadságként. Munkavégzés azonban ekkor jellemzően nem történik, ez a városi közlekedésből is leszűrhető.

Kizárólag általános munkarendre vonatkozik az eltérés

Fontos szempont, hogy az átcsoportosító rendeletek hatálya kizárólag az általános munkarendben foglalkoztatottakra terjed ki. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 97. § (2) bekezdése alapján általános munkarendről akkor beszélünk, ha a munkáltató a munkaidőt heti öt napra, hétfőtől péntekig osztja be. Tehát kizárólag az ilyen munkaidő-beosztással érintett munkavállaló esetében van szerepe a szabályozásnak. A munkaidő munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazása esetén ugyanakkor egyenlőtlenül osztható be. Egyenlőtlen a munkaidő-beosztás, ha a munkáltató a munkaidőt a napi munkaidőtől, a heti pihenőnapot a 105. § (1) bekezdéstől, a heti pihenőidőt a 106. § (1) bekezdéstől eltérően osztja be. Az ő esetükben ugyanakkor a szombat, adott esetben a vasárnap is munkanapnak minősülhet. Rajtuk ez így nem segít.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetjük a munkanap-áthelyezés szabadsággal és bérezéssel összefüggő tudnivalóit!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink