adozona.hu
Mi tartozik bele a munkakörbe, meddig mehet el a munkáltató?
//adozona.hu/munkajog/Mi_tartozik_bele_a_munkakorbe_Meddig_mehet__2ND6IP
Mi tartozik bele a munkakörbe, meddig mehet el a munkáltató?
Egy korábbi sajtóhír (nepszava.hu) szerint rendkívüli felmentéssel bocsátotta el a Pécsi Tankerületi Központ az egyik pécsi gimnázium nevelés-oktatást segítő, művészeti oktatásban résztvevő munkatársát, aki egészségügyi okokra hivatkozva nem akart részt venni az iskola érettségik előtti vegyszeres fertőtlenítésében. Mi tartozik bele egy munkakörbe? Mennyire bővíthető a munkaköri leírás tartalma? Meddig mehet el a munkáltató?
Ugyanakkor a munkaköri leírás esetleges hiánya nem mentesíti a dolgozót azon feladatok ellátása alól, melyek külön megállapodás hiányában is a munkaköre részét képezik.
Olvassa el "Munkaszerződés módosítása, írásbeli jognyilatkozat közlése otthon dolgozók esetén" című írásunkat is! |
A munkakör azoknak a feladatoknak az általános meghatározása, amelyeket a munkavállalónak a munkaszerződés alapján teljesítenie kell. A munkavállaló tehát csak olyan munkák elvégzésére utasítható, amelyek e feladatcsoportba tartoznak, ebből következően a munkaköri leírás nem lépheti át a szerződésben rögzített munkakör kereteit. Így például, ha a munkavállaló munkaköre HR vezető, ebbe értelemszerűen nem tartozik bele a gyógyítási vagy a takarítási teendők ellátása. Még abban az esetben sem, ha a munkaköri leírásban szerepelnének ezek a teendők, vagy az akár azt tartalmazza, hogy a dolgozó „köteles ellátni mindazon feladatokat, melyekre a munkáltató utasítja”.
Az egyéb teendő ellátására akkor kötelezhető a munkavállaló, ha az olyan feladatnak minősül, amely nyilvánvalóan része a munkakörnek. Ennek hiányában az utasítás jogszerűen megtagadható. Ez a megfogalmazás azonban arra nem hatalmazza fel a munkáltatót, hogy olyan feladat elvégzését rendelje el, amely nyilvánvalóan nem része a munkakörnek. És fordítva: ha a munkaköri leírás ugyan nem tartalmaz egy feladatot, de az egyértelműen a munkakör része, abban az esetben annak ellátását a munkavállaló nem tagadhatja meg.
Ha részletesebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG 2020-as Munkajog különszámát kiadói kedvezménnyel! |
A munkavállaló köteles ellátni a munkaköréhez kapcsolódó, de a munkaköri leírásban nem szereplő eseti vagy rendszeres feladatokat, ha annak szükségessége felmerül vagy erre vezetőitől utasítást kap.
A munkaköri leírást a munkáltató egyoldalúan jogosult elkészíteni (kivéve, ha a felek a munkaszerződésben rendeznék a kérdést, ami a munkáltatói oldalon álló félnek nem javasolt), így egyoldalúan dönthet annak módosításáról, beleértve akár a bővítését is. Fontos azonban, hogy a munkavállaló a kibővített feladatkört is el tudja látni a beosztás szerinti rendes munkaidejében.
A közalkalmazotti jogviszonyra az Mt. szabályait a Kjt.-ben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni, ami jelen esetben azt jelenti, hogy a fentiek a bevezető részben megjelölt esetben is irányadóak.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a helyettesítés, a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás szabályait, valamint, hogy meddig mehet el a munkáltató a munkaköri feladatok módosítása körében a bírói gyakorlat szerint!
Hozzászólások (0)