hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lombikbébiprogram: így védi a törvény a munkavállalókat, kockázatos titkolózni

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A termékenységi kezelések számának növekedésével a munkáltatóknak időszerű elmélyülniük az emberi reprodukciós eljárásokban részt vevő munkavállalók munkajogi védelmére vonatkozó szabályokban.

A munka törvénykönyve (2012. évi I. törvény) 65. paragrafusának (3) bekezdése kimondja, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg a munkaviszonyt felmondással az emberi reprodukciós eljárásban részt vevő nő munkavállaló esetén. Ez a védelem nem automatikus, hanem bejelentéshez kötött.

„65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

g) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap alatt.

(4) A (3) bekezdés szerinti védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.

(5) A munkavállaló a (3) bekezdés a) és g) pontjában meghatározott körülményre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja”.

TARTSON VELÜNK az Adózóna június 26-ai webináriumán! Foglalkoztatás, vállalkozás nyugdíj előtt, mellett 2025-ben

A védelem tehát a kezelés megkezdésétől számított legfeljebb hat hónapig áll fenn. A védelem akkor kezdődik, amikor a nő ténylegesen megkezdi a kezelést, és ezt orvosi igazolással is szükséges alátámasztani. Kiemeljük a legfeljebb kifejezést, ugyanis, ha egy kezelés három hónapig tart, majd sikertelen, attól a védelem nem áll fenn hat hónapig, csak a kezelés időtartamában, maximum hat hónapig. Sikertelen kezelések között orvosilag indokolt bizonyos időtartamú szünet tartása. Fontos azt is megemlíteni, hogy a szünetek alatt, konkrét kezelés hiányában nincs felmondási védelem. Érdemes azonban itt a munkáltatónak körültekintően eljárnia.

Bejelentési kötelezettség: mit és mikor kell a munkáltatónak tudnia?

Ahogy a 65. paragrafus (5) bekezdéséből látható, a felmondási védelem akkor él, ha azt a munkavállaló bejelenti a munkáltatónak. Míg a várandósságnak vannak fizikai jelei is, az emberi reprodukciós eljárásról csak akkor lehet tudomása a munkáltatónak, ha azt a munkavállaló bejelenti. Erre nem kötelezhető a munkavállaló, ha szeretné titokban tartani a kezelést. Viszont a felmondási védelemre vonatkozó igényét csak bejelentés esetén tudja érvényesíteni. Ezt mindenképpen írásban érdemes megtenni, a későbbi félreértések elkerülése érdekében. A bejelentés mellé célszerű mellékelni az orvosi igazolást is, hiszen a dátum, a kezelés kezdete abból állapítható meg. A munkáltató köteles ezt az adatot bizalmasan, a GDPR jogszabályainak megfelelően kezelni, mivel a reprodukciós eljárás ténye különleges adatnak minősül. A munkáltató kizárólag a védelem biztosítása céljából kezelheti az adatot, kizárólag az érintett hozzájárulásával, és megfelelő tájékoztatás mellett. Az adatkezelés időtartamát is szigorúan korlátozni kell.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a távollétre vonatkozó szabályokat, és felhívjuk a figyelmet a gyakorlatban előforduló tipikus hibákra!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkt.-tagi jog öröklése

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Személygépkocsi üzembentartója

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink