hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha lehúzzák a rolót a cégnél, ezeket a szabályokat kell betartani

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Milyen jogai vannak a munkavállalónak és milyen kötelezettségek terheli a munkáltatót, ha a cég jogutód nélkül, illetve ha jogutódlással szűnik meg? Összefoglaltuk az előírásokat.

A munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén a munkáltatók gyakran nem tudják milyen lépéseket kell tenniük, a munkavállalók pedig nincsenek tisztában jogaikkal. Ilyen esetben maga a munkaviszony is minden további intézkedés nélkül megszűnik. Ezzel szemben a munkajogi jogutódlás nem eredményezi a munkaviszony megszűnését, mert a munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át. Kivétel az alól az az eset, amikor jogügylet vagy jogszabály rendelkezése alapján a gazdasági egységet átvevő munkáltató nem az Mt. hatálya alá tartozik.

Cikkünkben a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével és a munkajogi jogutódlással kapcsolatos rendelkezéseket foglaltuk össze.

A jogutód nélküli megszűnés – felszámolás, végelszámolás

A munkáltató jogutód nélküli megszűnése körébe tartozik, ha a munkáltatót felszámolási vagy végelszámolási eljárásban szüntetik meg.

A gazdasági társaság jogutód nélküli megszűnése esetén a munkaviszony megszűnésének napja az a nap, amikor a cégbíróság a munkáltatót a cégjegyzékből jogerősen törli, azaz ilyen esetben sem a munkáltató, sem a munkavállaló részéről nincs szükség további intézkedésre, jognyilatkozatra.

Mivel fogalmilag nem megszüntetésről, hanem megszűnési tényállásról beszélünk, nem érvényesülnek a felmondási tilalmak, az egyébként felmondási tilalom alatt álló munkavállaló munkaviszonya is megszűnik. Így például ha a munkáltató megszűnése időpontjában a kismama munkavállaló fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe, az ő munkaviszonya is megszűnik, tekintet nélkül a felmondási tilalomra.

A munkáltató jogutód nélküli megszűnése egy hosszú folyamat eredménye, annak tartama alatt, azaz, addig, míg jogerősen nem törölték a cégjegyzékből, természetesen megszüntethető a munkaviszony felmondással (de akár azonnali hatályú felmondással vagy közös megegyezéssel is). A felmondás indoka ilyen esetekben jellemzően a létszámcsökkentés, esetleg munkakörmegszűnés.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET,  hogy megtudja, mi illeti meg a munkavállalót jogutód nélküli megszűnés esetén, továbbá milyen előírásokat kell betartani, ha a munkáltató személyében változás következik be! 
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink