hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kevés a munka a cégnél: kötelezővé tehető-e a részmunkaidő?

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozónak évek óta stagnál a bevétele, likviditási problémái vannak. Részmunkaidősként szeretné a jövőben alkalmazni jelenleg főállású munkavállalóját, aki azonban nem kíván hozzájárulni ehhez. Mit tehet a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Egyéni vállalkozó vegyeskereskedést üzemeltet. Alkalmazottja 1992-től főállású munkaviszonyban áll. A vállalkozónak évek óta stagnál a bevétele és mindennapi likviditási problémái vannak. Mivel a forgalom gyenge, így a dolgozó napi munkaidejét négy órában szeretné meghatározni a munkáltató, ahhoz azonban nem járul hozzá a dolgozó. A munkavállaló 2019 decemberében tudna elmenni a nők 40 éves kedvezménnyel nyugdíjba. Elmondása szerint a munkaügyi központban azt tanácsolták neki, mondjon fel ő, és az indoklásba írja bele, hogy a munkaidő-csökkentéssel hátrányos helyzetbe kerül, és akkor köteles a munkáltató végkielégítést fizetni. A vállalkozó nem akarja elküldeni a dolgozót, csak csökkenteni a munkaidejét. Ha végkielégítést kell fizetnie ilyen hosszú foglalkoztatás után, akkor lehúzhatja a rolót. Mit tud tenni a munkáltató ebben a helyzetben? – kérdezte olvasónk.

Végkielégítésre abban az esetben jogosult a munkavállaló, ha a munkaviszonya a munkáltató felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése okán szűnik meg. Felmondás esetén sem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha a felmondás indoka a munkavállaló magatartása vagy nem egészségügyi alkalmasságával összefüggő képessége.

Kizárólag azonnali hatályú felmondása esetén lenne jogosult a munkavállaló végkielégítésre az Mt. 78. § (3) bekezdése szerint, annak feltételei azonban jelen esetben nem állnak fenn.

A foglalkoztatás alapvető feltételeit a munkaszerződés tartalmazza, amely kizárólag közös megegyezéssel módosítható. Ha tehát a munkavállaló nem járul hozzá a részmunkaidőben történő foglalkoztatáshoz, akkor nem módosítható a munkaszerződése.

Ha a működési költségek ténylegesen nem teszik lehetővé a teljes munkaidőben történő foglalkoztatást, akkor a munkaviszony a munkáltató működési okára tekintettel – az Mt.66.§ (2) bekezdése alapján – felmondható. Ebben az esetben azonban az Mt. 77. § (1) bekezdés a) pontja alapján végkielégítésre jogosult a munkavállaló.

Segítségre lenne szüksége munkáltatói kérdésekben?
Rendelje meg kedvezményesen a Kedvező adózású munkavállalás 2019-ben című kiadványt.
Kiadványunk bemutatja, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben melyek a legkedvezőbb foglalkoztatási formák, és ötleteket ad a juttatások optimalizálásához.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink