hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így végezhető alkoholszondás vizsgálat munkahelyen

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkáltató az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit köteles megteremteni. Ennek érdekében bizonyos esetekben alkoholszondás vizsgálat is szükségessé válhat. Ennek szabályait, illetve a szabályozás hiányosságait vizsgáljuk az alábbiakban.

A munkáltató munkavédelmi felelőssége szigorú

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) 51. § (4) bekezdése alapján a munkáltató köteles biztosítani az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit. Ennek elemeként a munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként köteles ingyenesen biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát. A munkáltató az Mt. 97. § (1) bekezdése alapján a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be.

Olvassa el az Adózóna „Mikor kötelezhető túlórára a dolgozó? Korlátok, bérpótlékok”, „Ezek a munkajogi kedvezmények járnak a kisgyermekes munkavállalóknak” és „A munkaidőkeret alkalmazásának szabályai és előnyei” című írását!

Ezen szabályokat a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) tovább részletezi. Az Mvt. 2. §-a alapján a munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért. A munkáltatói feladatok teljesítésével összefüggésben keletkező költségeket és egyéb terheket tilos a munkavállalóra hárítani. Ezzel összefüggésben a munkavállalók munkavédelmi kötelezettségei nem érintik a munkáltató felelősségét.

Az Mvt. 60.§-a pedig azt mondja ki, hogy a munkavállaló csak a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban, a munkavédelemre vonatkozó szabályok, utasítások megtartásával, a munkavédelmi oktatásnak megfelelően végezhet munkát. A munkavállaló köteles munkatársaival együttműködni, és munkáját úgy végezni, hogy ez saját vagy más egészségét és testi épségét ne veszélyeztesse. Végezetül az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei megvalósításának módját ugyanakkor – a jogszabályok és a szabványok keretein belül – a munkáltató határozza meg.

Megállapítható tehát, hogy habár az alkoholos állapotban lévő, munkába állni szándékozó vagy esetlegesen munkát végző munkavállalót is felelősség terheli, a munkáltató felelőssége azonban minden esetben megállapítható. A munkáltatót ugyanis a munkaviszonnyal összefüggésben más munkavállalóknál keletkezett kárért lényegében objektív, azaz felróhatóságtól független felelősség terheli. Ez egyebekben az ellenőrzési kötelezettségét is megalapozza.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja a munkahelyi alkoholszondás vizsgálatok elvégzésére milyen lehetőségek és egyéb jogszabályi, illetve alkotmányos korlátozások vannak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink