hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikor kötelezhető túlórára a dolgozó? Korlátok, bérpótlékok

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkáltató a munkaerőhiányt alapvetően a meglévő állomány túlórára kötelezésével tudja kezelni. Ennek azonban számos korlátja van, ráadásul az elrendelésre vonatkozó szabályok figyelmen kívül hagyása sokba kerülhet. Mikor kötelezhető túlórára a dolgozó? Az elrendelés során milyen körülményeket kell vizsgálni? Milyen összegű bérpótlékkal kell számolni? Írásunkból megtudhatja.

A rendkívüli munkaidő egyik esete, amikor a rendes munkaidő például 16.20 óráig tartana, de a munkáltató utasítása alapján aznap 18 óráig kell munkát végezni. Szintén túlmunka keletkezik, ha a például kéthavi munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozónak a két hónapra eső 352 óra helyett 365 órát kellett dolgoznia. Rendkívüli munkaidő az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő, továbbá az ügyelet tartama is.

A túlmunka korlátai

A túlmunka elrendelését a munkáltató nem köteles indokolni. Írásban rögzíteni annak csak a kezdetét és végét kell, feltéve, ha ezt a munkavállaló kéri. De nem ez a gyakori a mindennapokban, hanem az az eset, amikor a munkavállaló erre irányuló kifejezett utasítás hiányában túlórázik, azaz teszi a dolgát, és magától is tudja, hogy tovább kell bent maradnia. A munkáltató pedig éppen az elrendelés hiánya miatt nem kívánja díjazni. Ez helytelen elgondolás, ugyanis a bírói gyakorlat alapján (BH1993. 588.) nem az utasítás, illetve az elrendelés hiányának van jelentősége, hanem amennyiben a munkáltató részéről az elrendelésre jogosult a rendkívüli munkavégzést tudomásul veszi és a munkavállaló így végez többletmunkát, amely a munkáltató érdekében szükséges és indokolt, a rendkívüli munkaidőben végzett munka rendkívüli munkának minősül.

Természetesen minden egyes esetet vizsgálni kell, hiszen nem mindegy, hogy azért marad tovább a munkahelyén a munkavállaló, mert lassan haladt, kávézott, beszélgetett, nem akar hazamenni, vagy valóban a munkavégzés indokolta.

Azt kifejezetten nem tartalmazza a törvény, hogy a munkáltató mikor rendelhet el rendkívüli munkavégzést, azonban a jóhiszeműség, tisztesség, kölcsönös együttműködés, méltányos mérlegelés alapelveihez ő is kötve van. Egy tisztességes, a túlmunkát díjazni kívánó munkáltató vissza sem tud élni ezen jogával, hiszen a rendkívüli munkavégzés elrendelése számára többletköltséget okoz, tehát nem érdeke, hogy indokolatlan esetben így tegyen.

Így könnyen előfordulhat, hogy csak adott napon utasítja a dolgozót a munkaadója, hogy tovább kell dolgoznia. A munkavállaló ekkor sem tagadhatja meg a teljesítést.

Kivételt képez az az eset, ha a rendkívüli munkavégzés elrendelése aránytalan sérelmet okozna. Így például, ha a munkavállaló aznap nem tudna elmenni a gyermekéért az óvodába, vagy másnap lenne az esküvője. E körben szintén a munkajogi alapelveket tudjuk segítségül felhívni (nem mindegy, hogy a saját esküvőm lesz vagy a jóbarátomé).

Korlátlanul nem lehet túlmunkára igénybe venni a munkavállalót: a törvény meghatároz egy éves maximumot, ez 250 óra. Ezt meghaladóan az önként vállalt túlmunka keretein belül a munkavállaló és a munkáltató írásbeli megállapodása alapján naptári évenként legfeljebb 150 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. Ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy részmunkaidőre jött létre arányosan kell alkalmazni ezt a szabályt.

Kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb évi 300 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. Ezt meghaladóan a munkáltató és a munkavállaló írásbeli megállapodása alapján naptári évenként legfeljebb 100 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. A munkavállaló a megállapodást a naptári év végére mondhatja fel.

A munkáltató a rendkívüli munkaidő elrendelése folyamán vizsgálni köteles a munkavállaló körülményeit annak érdekében, hogy a rendkívüli munkavégzés ne okozzon aránytalan sérelmet. Így tilos a rendkívüli munkaidő elrendelése:

»  a munkavállaló várandósságának megállapításától a gyermeke 3 éves koráig,

» a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén a gyermekének 3 éves koráig,

» a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállásakor,

» fiatal munkavállaló számára,

» csak hozzájárulásával rendelhető el a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára gyermeke 3 éves korától 4 éves koráig rendkívüli munkaidő.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor kötelezhető túlórára a dolgozó munkaszüneti napon, valamint, hogy milyen bérpótlékot kell fizetnie és milyen nyilvántartást kell vezetnie a munkáltatónak!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink