hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikor kötelezhető túlórára a dolgozó? Korlátok, bérpótlékok

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkáltató a munkaerőhiányt alapvetően a meglévő állomány túlórára kötelezésével tudja kezelni. Ennek azonban számos korlátja van, ráadásul az elrendelésre vonatkozó szabályok figyelmen kívül hagyása sokba kerülhet. Mikor kötelezhető túlórára a dolgozó? Az elrendelés során milyen körülményeket kell vizsgálni? Milyen összegű bérpótlékkal kell számolni? Írásunkból megtudhatja.

A rendkívüli munkaidő egyik esete, amikor a rendes munkaidő például 16.20 óráig tartana, de a munkáltató utasítása alapján aznap 18 óráig kell munkát végezni. Szintén túlmunka keletkezik, ha a például kéthavi munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozónak a két hónapra eső 352 óra helyett 365 órát kellett dolgoznia. Rendkívüli munkaidő az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő, továbbá az ügyelet tartama is.

A túlmunka korlátai

A túlmunka elrendelését a munkáltató nem köteles indokolni. Írásban rögzíteni annak csak a kezdetét és végét kell, feltéve, ha ezt a munkavállaló kéri. De nem ez a gyakori a mindennapokban, hanem az az eset, amikor a munkavállaló erre irányuló kifejezett utasítás hiányában túlórázik, azaz teszi a dolgát, és magától is tudja, hogy tovább kell bent maradnia. A munkáltató pedig éppen az elrendelés hiánya miatt nem kívánja díjazni. Ez helytelen elgondolás, ugyanis a bírói gyakorlat alapján (BH1993. 588.) nem az utasítás, illetve az elrendelés hiányának van jelentősége, hanem amennyiben a munkáltató részéről az elrendelésre jogosult a rendkívüli munkavégzést tudomásul veszi és a munkavállaló így végez többletmunkát, amely a munkáltató érdekében szükséges és indokolt, a rendkívüli munkaidőben végzett munka rendkívüli munkának minősül.

Természetesen minden egyes esetet vizsgálni kell, hiszen nem mindegy, hogy azért marad tovább a munkahelyén a munkavállaló, mert lassan haladt, kávézott, beszélgetett, nem akar hazamenni, vagy valóban a munkavégzés indokolta.

Azt kifejezetten nem tartalmazza a törvény, hogy a munkáltató mikor rendelhet el rendkívüli munkavégzést, azonban a jóhiszeműség, tisztesség, kölcsönös együttműködés, méltányos mérlegelés alapelveihez ő is kötve van. Egy tisztességes, a túlmunkát díjazni kívánó munkáltató vissza sem tud élni ezen jogával, hiszen a rendkívüli munkavégzés elrendelése számára többletköltséget okoz, tehát nem érdeke, hogy indokolatlan esetben így tegyen.

Így könnyen előfordulhat, hogy csak adott napon utasítja a dolgozót a munkaadója, hogy tovább kell dolgoznia. A munkavállaló ekkor sem tagadhatja meg a teljesítést.

Kivételt képez az az eset, ha a rendkívüli munkavégzés elrendelése aránytalan sérelmet okozna. Így például, ha a munkavállaló aznap nem tudna elmenni a gyermekéért az óvodába, vagy másnap lenne az esküvője. E körben szintén a munkajogi alapelveket tudjuk segítségül felhívni (nem mindegy, hogy a saját esküvőm lesz vagy a jóbarátomé).

Korlátlanul nem lehet túlmunkára igénybe venni a munkavállalót: a törvény meghatároz egy éves maximumot, ez 250 óra. Ezt meghaladóan az önként vállalt túlmunka keretein belül a munkavállaló és a munkáltató írásbeli megállapodása alapján naptári évenként legfeljebb 150 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. Ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy részmunkaidőre jött létre arányosan kell alkalmazni ezt a szabályt.

Kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb évi 300 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. Ezt meghaladóan a munkáltató és a munkavállaló írásbeli megállapodása alapján naptári évenként legfeljebb 100 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. A munkavállaló a megállapodást a naptári év végére mondhatja fel.

A munkáltató a rendkívüli munkaidő elrendelése folyamán vizsgálni köteles a munkavállaló körülményeit annak érdekében, hogy a rendkívüli munkavégzés ne okozzon aránytalan sérelmet. Így tilos a rendkívüli munkaidő elrendelése:

»  a munkavállaló várandósságának megállapításától a gyermeke 3 éves koráig,

» a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén a gyermekének 3 éves koráig,

» a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállásakor,

» fiatal munkavállaló számára,

» csak hozzájárulásával rendelhető el a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára gyermeke 3 éves korától 4 éves koráig rendkívüli munkaidő.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor kötelezhető túlórára a dolgozó munkaszüneti napon, valamint, hogy milyen bérpótlékot kell fizetnie és milyen nyilvántartást kell vezetnie a munkáltatónak!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink