adozona.hu
Így szüntethető meg a munkaviszony a munkáltató gazdasági nehézsége esetén
//adozona.hu/munkajog/Igy_szuntetheto_meg_a_munkaviszony_a_munkal_GQQUT3
Így szüntethető meg a munkaviszony a munkáltató gazdasági nehézsége esetén
A közegészségügyi járványhelyzet gazdasági következményei, illetve a növekvő infláció jelentős nehézségeket okozhatnak a vállalkozások számára, akik létszámleépítésre kényszerülhetnek. Ennek lehetséges módjait mutatjuk be, amelyekkel elkerülhető az évekig tartó, költséges pereskedés.
Határozatlan idejű munkaviszony megszüntetése
A munkaviszony megszüntethető felmondással, azonnali hatályú felmondással vagy közös megegyezéssel. Ha a munkaviszonyt a munkáltató szünteti meg, a felmondást köteles megindokolni. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.
A gazdasági nehézségek a munkáltató működésével összefüggő oknak minősülhetnek, így felmondásra okot szolgáltathatnak. Habár a működési okra alapozott felmondás gyakori, és bíróság előtt is könnyen védhető, mivel annak racionalitását a bíróság nem vizsgálja, itt is ügyelni kell néhány szempontra. A felmondás világosságát, valósságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania.
Ez azt jelenti, hogy a felmondást, mint egyoldalú jognyilatkozatot úgy kell megfogalmazni, hogy annak hivatkozása ne legyen cáfolható. Ha például a munkáltató az elbocsátás időpontjában más munkavállalóval munkaviszonyt létesít, felvetődik az okszerűség kérdése, azaz, hogy a felmondásnak más oka lehetett. Ha pedig a munkaügyi perben bizonyítást nyert, hogy a felmondás indoka nem valós, a felmondás jogellenesnek fog minősülni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a nyugdíjas munkavállalókra, illetve a határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztatottakra vonatkozó szabályokat is részletezzük, és megtudhatja, mire kell ügyelni közös megegyezés esetén!
Hozzászólások (0)