adozona.hu
Így óvhatja cégügyeit a konkurenciától: versenytilalmi megállapodás korlátok között
//adozona.hu/munkajog/Igy_ovhatja_cegugyeit_a_konkurenciatol_vers_ZTN02A
Így óvhatja cégügyeit a konkurenciától: versenytilalmi megállapodás korlátok között
A munkavállalók – főként kulcspozíciót betöltők – munkájuk ellátása során gyakran juthatnak olyan ismeretek birtokába, melyekkel előnyös helyzetbe tudják hozni az új foglalkoztatójukat. Ügyesen kidolgozott versenytilalmi megállapodással elejét tudják venni ennek a munkáltatók. Vannak esetek, amikor megéri fizetni is ezért a munkavállaló részére.
A munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem folytathat olyan tevékenységet, amely versenyhelyzetet teremt a munkáltatójával. Más a helyzet a jogviszony megszűnését követően. Ekkor ezen kötelezettségnek csak külön megállapodás esetén kell eleget tennie. A versenytilalmi megállapodás lényege, hogy a munkavállaló a munkaviszony megszűnése utáni legfeljebb két évre azt vállalja, hogy nem tanúsít olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit sértené vagy veszélyeztetné. Így például nem helyezkedhet el a munkáltató versenytársainál, nem alapíthat konkurens vállalkozást, ilyen vállalkozásban személyesen nem működhet közre. A korlátozással szemben követelmény, hogy az teljes mértékben ne lehetetlenítse el a munkavállalót, így például attól nem lehet eltiltani, hogy értékesítőként dolgozzon, de attól igen, hogy a munkáltató számára konkurens vállalkozásoknál dolgozzon ilyen munkakörben.
Nem egyedi eset, hogy a versenytilalom keveredik a titoktartás elemeivel. A munkavállalót a törvény erejénél fogva a munkaviszony megszűnését követően is terheli a titoktartási kötelezettség. E kötelezettség fennállása független attól, hogy milyen jogcímen szűnt meg a felek között a munkaviszony, és nem feltétele az sem, hogy a felek erre nézve versenytilalmi megállapodást kössenek. Sőt, jogerős bírósági határozat értelmében jogszabályba ütközik, tehát érvénytelen az a versenytilalmi megállapodás, amely ellenérték fejében kizárólag a munkavállaló titoktartási kötelezettségét írja elő (Fővárosi Bíróság 49.Mf.637.829/2010/3.).
A versenytilalmi megállapodást írásba kell foglalni, de ezen túlmenően a megkötésére a törvény nem tartalmaz formális előírásokat. Így az képezheti a munkaszerződés részét, de külön megállapodásba is foglalható. Sőt, annak sincs akadálya, hogy a felek a munkaviszonyt megszüntető közös megegyezésbe foglalják az erre vonatkozó kikötéseket.
Hogyan járjunk el a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése során? A kérdés azért lényeges, mert nem ritka, hogy a felek a megállapodásban nem rendelkeznek a versenytilalmi kikötés sorsáról. A BH 2010.1.20. számú döntés szerint a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése nem zárja ki a versenytilalmi megállapodás fennmaradását (ez alapján pedig a felek kötelesek azt teljesíteni). A felek kifejezett rendelkezése hiányában a versenytilalmi megállapodás megszüntetésére akkor sem lehet alappal hivatkozni, ha a megállapodás megfogalmazása szerint a munkaszerződés megszüntetéséről rendelkeztek. Azon kitételt pedig, miszerint egymással szemben követelésük nem áll fenn a feleknek, nem lehet kiterjesztően értelmezni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mi az ára a munkavállaló korlátozásának, és mire kell különösen odafigyelni a megállapodás megkötésekor!
Hozzászólások (0)