hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell kiszámolni a végkielégítés összegét

  • adozona.hu

Csökkentették a kft.-nél dolgozó munkavállaló munkaidejét, és ennek megfelelően a bérét is. A társaság azóta már fel is mondott neki. Mennyi végkielégítés jár a dolgozónak? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd munkajogászunk válaszolt.

„Cégünk egyik dolgozója már 11 éve dolgozik a kft.-nél, napi 8 órás főállású munkaviszonyban. Az utóbbi két évben a keresete havi bruttó 180 000 forint volt. Három hónappal ezelőtt viszont mivel a cégünk megrendelése, és árbevétele is csökkent, így a dolgozót is csak napi 4 órában alkalmazták 90 000 forintos bérért. Most viszont a cég felmondott a dolgozónak, akinek 3 havi végkielégítés jár a 11 éve után” – vázolta a konkrét körülményeket olvasónk. Azt kérdezte: ebben az esetben hogyan kell a végkielégítést kiszámolni?

A végkielégítés alapja a (jelen esetben három havi) távolléti díj – kezdte válaszát Hajdu-Dudás Mária.

A távolléti díjat

- az esedékessége időpontjában érvényes alapbér, pótlékátalány,
- az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett teljesítménybér, bérpótlék figyelembevételével kell megállapítani.

Az esedékesség időpontja a végkielégítés tekintetében jelen esetben a munkáltatói felmondás közlésének az időpontja.

A távolléti díj meghatározásakor külön-külön kell számítani az alapbérre, a pótlékátalányra, a teljesítménybérre, illetve a bérpótlékokra eső távolléti díj-hányadot, melyek együttes összege adja meg a távolléti díjat.

A távolléti díj kiszámításakor, ha az irányadó időszakban munkabér-kifizetés nem történt, az alapbért kell figyelembe venni.

Az alapbéren túl az irányadó időszakban (tehát az utolsó 6 hónapban) kifizetett bérpótlékokat csak korlátozottan kell számításba venni, így a bérpótlékok közül: a műszak-, és éjszakai, a vasárnapra, az ügyeletre, és a készenlétre járó pótlékokat.

- A vasárnapi pótlékot a távolléti díj kiszámításánál akkor kell figyelembe venni, ha a munkavállaló az irányadó időszakban legalább a vasárnapok egyharmadában beosztás szerinti munkaidejében munkát végzett.
- A műszakpótlékot és az éjszakai bérpótlékot a távolléti díj kiszámításánál akkor kell figyelembe venni, ha a munkavállaló az irányadó időszakban legalább a beosztás szerinti munkaideje harminc százalékának megfelelő tartamban műszak- vagy éjszakai bérpótlékra jogosító időszakban végzett munkát.
- Az ügyelet és a készenlét tartamára kifizetett bérpótlékot a távolléti díj kiszámításánál akkor kell figyelembe venni, ha a munkáltató a munkavállaló számára az irányadó időszakban átlagosan legalább havi kilencvenhat óra tartamú ügyeletet vagy készenlétet rendelt el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink