adozona.hu
Három legjellemzőbb kérdés munkába való visszatéréskor gyermekvállalás után – 2. rész
//adozona.hu/munkajog/Harom_legjellemzobb_kerdes_munkaba_valo_vis_NXP8DU
Három legjellemzőbb kérdés munkába való visszatéréskor gyermekvállalás után – 2. rész
Cikkünk első részében azt a három legjellemzőbb kérdést, problémát tekintettük át, amelyekkel a gyermekvállalás után a munkahelyükre visszatérő szülők találkoznak. Mostani írásunkban azt nézzük meg, mi az a három fő kérdés, amely felmerül, ha a munkáltató egyértelműen nem akarja/tudja visszavenni a munkavállalót.
Elfogadja a közös megegyezést?
Tapasztalatok szerint a munkáltatók leggyakrabban közös megegyezéssel szeretnék megszüntetni a munkaviszonyt megszüntetésének leggyakoribb módja a közös megegyezéssel, amelynek több oka lehet. A közös megegyezés felajánlására természetesen van lehetősége, hiszen a munka törvénykönyve szerint a munkaviszony megszüntethető
a) közös megegyezéssel,
b) felmondással, illetve
c) azonnali hatályú felmondással.
A munkáltató felmondását köteles megindokolni. A megszüntetés okának az indokolásból világosan ki kell tűnnie. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. A megszüntető jognyilatkozat indokának valóságát és okszerűségét a nyilatkozattevő bizonyítja.
Kérdés az, hogy miért szeretné elküldeni a munkáltató a munkavállalót: ténylegesen nem tudja foglalkoztatni, van valós és okszerű indoka rá, vagy egyszerűen csak nem akarja megtartani, mert a távollétében foglalkoztatott dolgozó jól teljesített ugyanabban a munkakörben, illetve a munkavállaló részmunkaidőben szeretne dolgozni, ami a munkáltatónak nehezen megoldható, és kényelmesebb a munkaviszony megszüntetése?
A munkavállaló részéről az a kérdés, hogy elfogadja-e a közös megegyezést, amit felajánlanak neki? Sokszor azonban ez nem felajánlás, hanem egyfajta nyomás, amit a munkáltató helyez a munkavállalókra, akik nincsenek tisztában a jogaikkal. A munkavállalónak azt kell felmérnie, hogy a közös megegyezésben szereplő járandóságokkal egyetért-e, azok megfelelők-e számára.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben rámutatunk arra, hogy a munkavállalóknak a közös megegyezés aláírása előtt érdemes tisztában lenniük azzal, milyen végkielégítés illetné meg őket rendes munkáltatói felmondás esetén, és hogyan kell a munkáltatóknak a bent maradt szabadságnapokkal elszámolniuk.
Hozzászólások (0)