hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt kell bejelenteni az adatvédelmi nyilvántartásba

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság hatósági nyilvántartást vezet bizonyos adatkezelésekről. A nyilvántartás célja az érintettek tájékoztatása arról, hogy adataik kezelése pontosan milyen feltételek mellett történik. Mivel adatkezelést számos vállalkozás végez, cikkünk ennek bejelentéséhez nyújt gyakorlati segítséget.

Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. tv. (Info. tv.) 65. §-a alapján a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) hatósági nyilvántartást vezet bizonyos adatkezelésekről. Ez a nyilvántartás az adatkezelés legfontosabb jellemzőit tartalmazza.

A nyilvántartás célja az érintettek megfelelő tájékoztatása arról, hogy adataik kezelése pontosan milyen feltételek mellett történik. A nyilvántartás nyilvánosságára tekintettel a bejelentések a www.naih.hu oldalon meg is tekinthetőek. 

Első lépésben tisztázzuk, hogy be kell-e jelenteni (nyilvántartásba vetetni) az adatkezelést!

A bejelentési kötelezettség alóli kivételeket az Info tv. 65. § (3) bekezdése tartalmazza. Ezek közül a legfontosabbak az adatkezelővel munkaviszonyban, tagsági viszonyban, illetve bizonyos kivételeket leszámítva ügyfélkapcsolatban álló személyek adataira vonatkoznak.

A felmentés kiterjed a munkáltató teljes adatkezelésére, így a munkavállalók ellenőrzésére is.

Az ügyfélkapcsolat fogalmát a törvény nem definiálja. A NAIH gyakorlata szerint a következő feltételek fennállása esetén nem érvényesül nyilvántartásba-vételi kötelezettség:

– ha az adatokat közvetlenül az érintettektől veszik fel,

– az adatkezelés célja az érintettek számára ismert,

– a kezelendő adatok fajtája, az adatkezelés időtartama előre meghatározott,

– az adatokat csak az előre meghatározott célra használják fel,

– az adatok nem kerülnek ki az adatkezelő kezeléséből, valamint

– az érintetteket mindenről tájékoztatták.

A nyilvántartásba vétel kizárólag az adatkezelőre vonatkozik. Az adatfeldolgozó (könyvelő, bérszámfejtő) nem kérelmezheti az adatvédelmi nyilvántartásba vételt.

Az adatkezelő kötelezettsége, hogy amennyiben adatfeldolgozót vesz igénybe és az adatkezelés nyilvántartásbavétel-köteles, az adatfeldolgozó igénybe vételét feltüntesse.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a bejelentésre, a hiánypótlásra és a törlésre vonatkozó fontosabb tudnivalókat!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink