hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Példák a munkavállaló hátrányára köthető megállapodásokra

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkavállaló hátrányára is köthető megállapodás, ha az adott kérdésben ezt a munka törvénykönyve megengedi. A törvény mintegy 50 ilyen lehetőséget kínál.

Ha a munkáltató okosan él a munka törvénykönyvében megengedett munkavállaló hátrányára köthető lehetőségekkel, könnyedén a cég sajátosságaihoz igazíthatja a jogviszonyt és hatékonyabb eredményeket érhet el. A munkavállalóra ráerőltetni ezeket a „kiskapukat” azonban legfeljebb ideig-óráig éri meg, a munkaadónak hosszabb távon kell gondolkodnia, megtartva és ösztönözve a kiváló munkaerőt. Így, ha kompromisszumot kötve a dolgozóval, a hátrányért cserébe más tárgykörben többletjuttatást, esetleg kedvezményt ad, az mindkét fél elégedettségét növelheti.

Hosszabb ebédidő, osztott munkaidő

A munkaközi szünet időtartama:

♦ 20 perc, amennyiben a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje vagy a rendkívüli munkaideje időtartama a 6 órát meghaladja,
♦ további 25 perc, ha a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje vagy a rendkívüli munkaidejének időtartama a 9 órát meghaladja,
♦ 45 perc a 9 órát meghaladó munkaidő-beosztás esetén, függetlenül attól, hogy a munkavégzésre rendes munkaidőben vagy rendkívüli munkaidőben került sor (például: 12 órás műszak esetén összesen 45 perc munkaközi szünet jár).

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan lehet eltérni a munka törvénykönyvének reguláitól például felmondás, szabadság, munkaidő esetén!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink