adozona.hu
Ebben hibázott nagyot a munkáltató, amikor felmondott a dolgozójának
//adozona.hu/munkajog/Ebben_hibazott_nagyot_a_munkaltato_amikor_f_ET9T0R
Ebben hibázott nagyot a munkáltató, amikor felmondott a dolgozójának
Óvatosan hivatkozzanak a munkáltatók arra, hogy azért bocsátják el a munkáltatót, mert átszervezik a feladatokat, és nincs számára felajánlható munkakör. Intő példa a Kúria ítéletével érintett eset.
A felperes 2011. május 2-ától pályázati referens munkakörben állt az alperes alkalmazásában. A munkáltató a jogviszonyát rendes felmondással, 30 napos felmondási idő biztosításával megszüntette, átszervezésre és a munkakör megszűnésére hivatkozással. A jogviszonyt megszüntető intézkedés azt is tartalmazta, hogy a felperes munkaköri feladatait az alperes más munkavállalók között szétosztja, emiatt a továbbfoglalkoztatására nincs lehetőség, „más munkakört pedig a munkaszervezeten belül nem tud felajánlani” a munkáltatót.
A munkavállaló pert indított a munkaviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása, és az ahhoz fűződő jogkövetkezmények alkalmazása érdekében. A megismételt eljárást követően az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a munkáltató a felperes munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, a munkaviszony a jogellenességet megállapító határozat jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. A mindkét fél fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta.
Az alperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához, amelyről a legfelsőbb bíróság megállapította, hogy nem megalapozott. Az indoklás szerint az eljáró bíróságok helyesen indultak ki a következetes ítélkezési gyakorlat alapján abból, hogy az átszervezésre alapított rendes felmondás esetén a munkáltatót nem terhelte munkakör-felajánlási kötelezettség. Mivel azonban a munkáltató azt állította, hogy nincs a munkavállaló részére felajánlható munkakör – amit a felperes vitatott –, az alperesnek bizonyítania kellett a felmondásban szereplő valamennyi állítását [Mt. 89. § (2) bekezdés, 164. §].
Az iktatói munkakör a munkaköri leírás szerint középfokú végzettséggel ellátható volt, ezzel pedig a felperes rendelkezett. Mivel a felajánlható munkakörök meglétét kellett vizsgálni, és a munkavállaló bizonyította, hogy – a felmondás átvételét követően, de még a jogviszony fennállta alatt létrehozott új álláshelyre – alkalmazható lett volna, a foglalkoztatás feltételeinek megfelelt, nincs jelentősége annak, hogy egy másik munkavállaló alkalmasabb volt-e adott esetben a feladatok ellátására.
Az átszervezéssel indokolt, de a felajánlható munkakör hiányát is tartalmazó felmondás esetén ez utóbbit is vizsgálni kell. Amennyiben nem bizonyított, hogy az újonnan létrehozott – a felperes végzettségének is megfelelő – munkakörről való döntés mikor született, az álláshely betöltése új munkavállaló foglalkoztatásával a felmondási idő alatt megtörtént, a felajánlható munkakör hiányára tett megállapítás megalapozatlan, a jogviszony megszüntetése jogellenes, és annak jogkövetkezményei alkalmazandóak [Mt. 89. § (2) bekezdés].
A fentiek alapján a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. paragrafusának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.
Hozzászólások (1)
Ilyenkor derül ki, hogy nem csak a jogalkotó és a bíróság, hanem a munkáltató is jogot alkot :)