hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: munkaszerződések esetében jogilag szabályos-e az elektronikus aláírás?

  • adozona.hu
4

Munkaszerződések aláírása lehetséges-e, jogilag biztonságos-e elektronikus aláírással? Ha igen, melyik fajta aláírás elfogadható? Például AVDH megfelelő-e a magánszemély részéről, akár a cég részéről is? Ugyancsak a cég részéről szerződések vagy kilépő dokumentumok aláírására az AVDH elfogadható-e, vagy milyen típusú aláírás fogadható el? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 22. § (2) bekezdés a) pontja szerint írásbelinek kell tekinteni a jognyilatkozatot többek között, ha annak közlése a jognyilatkozatban foglalt információ változatlan visszaidézésére, a nyilatkozattevő személyének és a jognyilatkozat megtétele időpontjának azonosítására alkalmas elektronikus dokumentumban (a továbbiakban: elektronikus dokumentum) kerül sor.

Azt, hogy az elektronikus üzenetet valóban a feladó küldte az elküldés időpontját követően változatlan tartalommal, a technika jelenlegi állása és a vonatkozó magyar és uniós jogszabályok szerint fokozott biztonságú vagy minősített elektronikus aláírással vagy bélyegzővel, és időbélyeggel lehetséges minden kétséget kizáróan igazolni. Ez tehát biztonságos megoldás még abban a formában is, ha a munkavállaló papír alapon írja alá a munkaszerződést.

A Ptk. 6:70. § (2) bekezdése szerint a szerződést írásba foglaltnak kell tekinteni akkor is, ha nem ugyanaz az okirat tartalmazza valamennyi fél jognyilatkozatát, hanem a szerződő felek külön okiratba foglalt jognyilatkozatai együttesen tartalmazzák a felek kölcsönös és egybehangzó akaratnyilvánítását. A (3) bekezdés alapján a szerződést írásba foglaltnak kell tekinteni akkor is, ha a több példányban kiállított okiratok közül mindegyik fél a másik félnek szánt példányt írja alá.

Az AVDH céges ügyek intézésére nem használható. A rendszerben ugyanis a felhasználó képviseletre való jogosultsága nem ellenőrizhető, így jogi személy, mint dokumentum „aláírója” nem lehet az AVDH szolgáltatás igénybevevője. Az AVDH-val a dokumentumot csak hitelesíteni lehet (elsősorban az állampolgárok elektronikus közigazgatási ügyintézése céljából), mely nem felel meg az írásbeliség követelményének és nem tekinthető akként, hogy az az azonosított személy saját aláírásával van ellátva (a dokumentumot a szolgáltatást nyújtó állami tulajdonú cég, a NISZ Zrt. és nem a felhasználó „írja alá”).

A fentiek irányadóak a munkaviszony megszüntetésével összefüggő igazolások kiállítása során is.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (4)
Ruszin Zsolt

Időnként visszanézek az adózóna elképesztően színvonaltalan és lektorálatlan anyagjaira, mint erre is. Jól láthatóan a szerző, Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd egyáltalán nem reagált. Nyilván, nem véletlenül.

un-2c767e3f-decb-4526-b652-115624b75e01 számára üzeneem, hogy a munkáltatói szerepkörben eljáró személy simán AVDH-val aláírhat, hiszen ott a cikkben szereplő, légből kapott indokok fel se merülhetnek.

Kedves Ruszin Zsolt! A munkáltatói jogkör gyakorlójának nem kell egyszersmind cégjegyzési joggal is rendelkeznie, a kettő egymástól elválik.

dudas.dr

Kedves Olvasónk, köszönöm a világos levezetést és a logikus érvelést (olvastam a részletes szakmai álláspontját is). Sajnálatos, hogy ilyen jelentős kérdésben sem egyezőek a vélemények. Az egyértelműség kedvéért magam is beszerzem a minisztérium állásfoglalását, melynek tartalmát majd közzétesszük az oldalon. Üdvözlettel, Mária

Ruszin Zsolt

A NISZ és a Microsec álláspontja szerint az AVDH azért nem cégszerű aláírás, mert “melléje kell tenni” a cégkivonat. Sajnos egyetlen elektronikus aláírás, vagy szervezeti tanúsítvány sem képes arra, hogy a nap 24 órájában ellenőrizze, hogy az aláíró éppen a szervezet cégjegyzésre jogosult személye. A Microsec Zrt. ezt csak a tanúsítvány kiállításakor ellenőrzi, azt követően már nem. A cégkivonatot pedig nem kell “melléje tenni” az AVDH-zott dokumentumnak, hiszen a cégjegyzésre jogosultság 0-24 óra között folyamatosan, bárki által ellenőrizhető a cégjegyzékben, itt: https://www.e-cegjegyzek.hu/

A NISZ Zrt. - amely egy vállalat és nem pedig hatóság - hamis álláspontot közölt az AVDH-ról, amelyet szóban a 1818 hívásakor többször is elismertek a számomra, de leírni nem kívánják. A véleményük mögött az a lehetséges, de be nem vallott indok, hogy az AVDH ingyenes és az erre betervezett terhelhetőség alacsony. A terhelhetőséggel azonban nincs probléma (erre külön is rákérdeztem) és az állam eleve vállalni kívánta, hogy időbélyegzővel és az azonosításra alkalmas adatok PDF csatolmányként való hozzáfűzésével korlátlan számban engedi használni a szolgáltatást.

A témában a Microsec Zrt. szerint se "jó" az AVDH cégszerű aláírásnak. Érthető, hiszen minden egyes olyan cég, amely AVDH-t használ cégszerű aláírásra, ügyfélvesztést jelent a számukra.

Valójában a témáért felelős Miniszterelnökség és Belügyminisztérium szerint nincs akadálya a cégszerű aláírásként való használatnak, sőt még azt is hangsúlyozzák, hogy az AVDH nem a tollal aláírt visszaszkenelt dokumentum hitelesítését jelenti.

Az "AVDH cégszerű aláírás" kifejezésre való Google keresés a Microsec véleményét hozza elsőnek, az én jogszerű álláspontomat pedig második találatnak.

Mindenki eldöntheti maga, hogy a NISZ Zrt. és a Microsec Zrt. álláspontja miatt nem használja azt az AVDH-t cégszerű aláírásra, amit rajtuk kivül mindenki elfogad az országban.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink