hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munka törvénykönyve: lázas egyeztetés folyik

  • MTI

Jól haladnak az egyeztetések az új Munka törvénykönyvéről (Mt.), amelyről a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán folytatta a tárgyalást a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletekkel - mondta Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a szerdai megbeszélés után. Az MSZOSZ elnöke szerint a törvénytervezetet meg kell vitatni az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban is.

Czomba Sándor hangsúlyozta: az egyeztetésen számos kérdésben - például rendkívüli munkavégzés, műszakpótlék, szabadság - közeledtek az álláspontok, a legtöbb vita várhatóan a szakszervezetekre és az üzemi tanácsra vonatkozó szabályok kapcsán lesz. Hozzáfűzte: az utóbbi témában arra kérték a másik két oldalt, hogy dolgozzanak ki közös javaslatot; ezt a jövő heti találkozón vitathatják meg.
   
Az államtitkár elmondta, hogy az egyeztetésen a szakszervezetek közül a Liga, a Munkástanácsok és a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) vezetői vettek részt, de Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke képviselte az Autonómokat, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumát (SZEF), és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülést (ÉSZT) is. A munkaadói oldal képviseletében a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ)  vezetői vettek részt a megbeszélésen.
   
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke az MTI-nek azt mondta, úgy képviselte az említett szakszervezeteket, hogy az általuk kialakított közös álláspontot ismertetette a megbeszélésen.
   
Az NGM államtitkára szerint sikerült érdemi egyezségre jutni sok kérdésben, mostanra közel kerültek a felek azokhoz a megoldásokhoz, amelyek mind munkaadói, mind munkavállalói oldalról elfogadhatóak.
   
Czomba Sándor a részletekről szólva kifejtette: a védett kor intézményében már nincsenek viták, az a kérdés csupán, hogy milyen mértékű legyen a védettség.
   
A szabadság kérdésében egyértelműen megállapodás születetett, a túlmunkát pedig kollektív szerződésben 300 órában szeretnék maximalizálni, a szociális partnerek javaslatai alapján itt is lesz valószínűleg megegyezés - fogalmazott az államtitkár.
   
A rendkívüli munkavégzésről elmondta, hogy azt a munkáltató szabadidőben is "kifizetheti", ugyanakkor itt is látszik, hogy ez kétszeres költséggel jár a munkaadónak, és még itt is közeledhetnek az álláspontok az államtitkár szerint. 
   
Hozzáfűzte: a tervek szerint jövő héten lezárják a háromoldalú egyeztetéseket az új kódexről, és elkezdődhet a tervezet közigazgatási egyeztetése. Hangsúlyozta ugyanakkor: miután a kormány is megtárgyalta a javaslatot, lesz egy köztes időszak, amikor az érintettek ismét tehetnek észrevételt, javaslatot a parlament elé bekerülő törvényjavaslathoz.
   
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke szerint a szerdai egyeztetés egy igen foghíjas Országos Érdekegyeztető Tanács ülésére hasonlított, ami jelzi, hogy az érdekegyeztetés ügyében módosult a kormány véleménye. A szakszervezeti vezető felhívta a figyelmet arra, hogy mivel az új Munka törvénykönyv mindenfajta jogviszony alaptörvénye lesz, azt meg kell vitatni az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban, ahol a közszolgálati munkavállalókat képviselő szakszervezetek jelen vannak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink