adozona.hu
Eddig ismeretlen szabályok az új Munka törvénykönyvében
//adozona.hu/munkajog/20110815_atipikus_foglalkoztatas_Munka_torvenykony
Eddig ismeretlen szabályok az új Munka törvénykönyvében
A kormány nem hivatalos, új Munka törvénykönyv-tervezete több olyan újdonságot is tartalmaz, ami az eddigi munkajogi szabályzásban ismeretlen volt. Bevezeti az úgynevezett „munkavégzés behívás alapján” jogintézményét. Mi vár a munkavállalókra?
Ha életbe lép az új szabályozás, a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló (legfeljebb napi 6 óra munkaidő figyelembevételével) a munkáját a felmerülő feladatokhoz igazodva, a feladatok esedékességekor látja el. Lehetőség van a munkaidő keret jellegű megállapítására, ez azonban nem haladhatja meg a négy hónapot. Fontos szabály, hogy a munkáltató legalább 3 nappal előbb köteles a munkavállaló felé jelezni a munkavégzés (igénybevétel) időpontját.
Másik ilyen újdonság „a munkakör megosztása” egy munkáltató és több munkavállaló esetében megállapodás alapján. Lényege, hogy a felek egy munkaszerződést kötnek, a munkavállalók a kötetlen munkarend megfelelő alkalmazásával látják el a feladataikat.
Ha az egyik munkavállaló akadályoztatva van, a többi köteles elvégezni a rá eső feladatokat. Lehetőség van az egyes munkavállaló munkaviszonyának önálló megszűntetésére, ez azonban nem érinti a többiek foglalkoztatását. Ha a munkavállalók létszáma egy főre csökken, megszűnik a munkaviszony. Ebben az esetben a rendes felmondás szabályai szerinti juttatás jár a munkavállalónak. A munkabér a munkavállalókat egyenlő arányban illeti meg, ettől azonban a felek eltérhetnek, például a közreműködés arányában is megállapíthatják a díjazást.
A „több munkáltató által létesített munkaviszony” esetén több munkáltató alkalmaz egy munkavállalót. A munkaszerződésben ki kell térni, hogy ki fizeti a munkabért, illetve ajánlott a munkaköri leírásban részletezni, hogy hogyan, mikor és milyen módon teljesíti a munkaköri kötelezettségeit a munkavállaló. A munkáltatók egyetemlegesen felelősek a munkavállalóval szembeni tartozásokért. A munkaviszonyt pedig bármelyik munkáltató, illetve a munkavállaló jognyilatkozata megszűntetheti (ettől a felek eltérhetnek). A munkaviszony megszűnik bármelyik munkáltató jogutód nélküli megszűnésével, illetve a munkáltatók számának egyre csökkenésével.
A felsorolt atipikus foglalkoztatási formák a rugalmas foglalkoztatás felé tett lépésnek tekinthetők. Ezek a jogi formák lehetőséget teremtenek a jelenlegi merev struktúrák fellazítására, a munkavállaló és a munkáltató érdekközössége esetén alkalmasak lehetnek a foglalkoztatás bővítésére is, különös tekintettel a fekete foglalkoztatás kifehérítésére.
Viszló László
munkajogi szakértő
Adózóna