adozona.hu
Tömeges elbocsátás a Wizz Air-nél – Óriási veszteség a légitársaságoknál
//adozona.hu/koronavirus_jarvany/Tomeges_elbocsatas_a_Wizz_Airnel_RS72HY
Tömeges elbocsátás a Wizz Air-nél – Óriási veszteség a légitársaságoknál
Ezer munkavállalóját, a dolgozók 19 százalékát kénytelen elbocsátani a Wizz Air a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben, és az eddiginél is több embert küld kényszerszabadságra.
A légitársaság honlapján megjelent közlemény szerint a felső vezetők fizetését átlagosan 22 százalékkal, a pilótákét, légiutas-kísérőkét és az irodai dolgozókét pedig átlagosan 14 százalékkal csökkenti a magyar kötődésű légitársaság. Emellett a cég a bérlési idő lejártával nem hosszabbítja meg 32 idősebb Airbus A320-asának szerződését, így azok visszakerülnek a lízingbe adóhoz.
A Váradi József vezette cégnek a közlés szerint 1,5 milliárd euró szabad készpénzállománya van, anyagi helyzete stabil. Márciusban az utasforgalom 34 százalékkal csökkent, jelenleg a társaság a korábbi kapacitásai mindössze 3 százalékán üzemel. Az Abu Dzabi-i leányvállalat megalapítása nem áll le, az ütemtervnek megfelelően halad – olvasható a közleményben.
A március 31-ével zárult negyedik pénzügyi negyedévben a cég várhatóan 70-80 millió eurós veszteséget könyvel el, így a teljes pénzügyi évre várható adózott eredmény 270-280 millió eurós nyereséget lehet. Arról a társaságnak egyelőre nincsen becslése, hogy milyen üzleti eredmények várhatóak a 2021. március 31-ével záródó pénzügyi évben.
A Wizz Air a közleményben megerősítette korábbi terveit, amelyek a pandémia utáni időszakra évenkénti átlagos 15 százalékos kapacitásbővítésről szóltak.
A korábban becsültnél nagyobb lesz a légitársaságok kára
Mintegy 314 milliárd dollárral csökken a légitársaságok árbevétele idén a tavalyihoz képest a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) előrejelzése szerint. Brian Pierce, a montreali székhelyű szervezet vezető közgazdásza kedden egy újságíróknak tartott videokonferencián azt mondta, korábban az elemzők 1 százalék körülire tették a koronavírus-járvány miatti visszaesést a globális GDP-ben, mostanra viszont a legtöbben 4-5 százalék körüli visszaeséssel számolnak.
Ennek a légiközlekedésre is sokkal negatívabb hatása lesz az előzetesen vártnál, az IATA ezért módosította korábbi kilátásait: a márciusban közölt 252 milliárd dollár helyett, 314 milliárd dolláros árbevételcsökkenéssel számolnak, ez a tavalyi teljes légitársasági árbevétel 55 százaléka.
Brian Pierce beszélt arról is, hogy emellett globális szinten 48 százalékkal csökken majd az értékesített utaskilométerben mért teljesítmény. Európában 85 milliárd dolláros árbevételcsökkenést prognosztizál és azt, hogy a teljesítményszint 55 százalékkal esik vissza a háromszáz légitársaságot összefogó kereskedelmi szervezet.
Alexandre de Juniac elnök-vezérigazgató azt hangsúlyozta, hogy a légitársaságoknak vissza kell nyernie az utasok bizalmát, és ezért összehangoltan kell dolgozniuk a kormányokkal.
Hozzászólások (0)