hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tisztességtelen forgalmazói magatartás veszélyhelyzet idején

  • dr. Nagy András ügyvéd

Bizonyos áruházláncok az általuk a veszélyhelyzet idején fizetendő kiskereskedelmi különadót a mezőgazdasági, élelmiszeripari beszerzési árak letörésével akarják ellensúlyozni.

A 180/2020. kormányrendelet – 2020. május 5-ei hatálybalépéssel – kiegészíti a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a veszélyhelyzet ideje alatt egyes agrárszabályozási tárgyú rendelkezések eltérő alkalmazásáról szóló 122/2020. kormányrendeletet.

A kormányrendelet a koronavírus miatti veszélyhelyzet idején védi az élelmiszer-beszállítókat a gazdaságilag erősebb vevő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataival szemben, vagyis a nagyobb kereskedőknek történő eladások során. Így a kereskedők nem csökkenthetik – a beszállító tiltakozása ellenére – egyoldalúan a beszerzési árat, valamint nem fenyegethetik a beszállítókat az alacsonyabb beszerzési ár elérése céljából például a szerződéses kapcsolat megszüntetésével, ugyanis ez tisztességtelen forgalmazói magatartásnak minősül.

Az Adózóna járványügyi helyzettel összefüggő korábbi cikkeit itt olvashatja el!

A magyar élelmiszerellátási-láncban a kereskedelemnek a kölcsönös együttműködés jegyében, jogszerű, tisztességes szerződési viszonyok mellett kell működnie. A 180/2020. kormányrendelet értelmében tisztességtelen forgalmazói magatartásnak minősül, ha

» a beszállítóval szemben a kereskedő a beszerzési árat a beszállító tiltakozása ellenére egyoldalúan csökkenti, vagy ha

» a beszerzési ár csökkentésére irányuló szerződésmódosítás érdekében a kereskedő a beszállítót

• a szerződéses kapcsolat megszüntetésével,

• terméke rendelésének lemondásával,

• a rendelésállomány csökkentésével,

• eladásösztönző tevékenységek – így különösen az akciók és promóciók – lemondásával vagy

• más, a beszállítónak anyagi vagy erkölcsi veszteséget okozó eszközzel

fenyegeti [kormányrendelet 7/B § (1) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit kell igazolnia a kereskedőnek, ha a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmának megsértése miatti eljárás a beszállító bejelentése alapján indult, és hogy mely szerv folytatja le a hatósági ellenőrzéseket!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink