hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Akinek kiskereskedelmi különadót kell fizetnie, és akinek nem

  • adozona.hu
3

„Cégünk 100 százalékban magyar magánszemélyek tulajdonában lévő kft., melynek főtevékenysége a 4673 '08 Fa-, építőanyag-, szaniteráru-nagykereskedelem, azonban üzleteiben magánszemély vevőket is kiszolgál. A 109/2020. kormányrendeletben kihirdetett kiskereskedelmi különadó vonatkozik-e rá?” Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A 109/2020 (IV.14.) kormányrendelet 1. §-a szerint kiskereskedelemnek számítanak a 2020. január 1-jén hatályos Gazdasági Tevékenységek Egységes Osztályozási Rendszere (TEÁOR’ 08) szerint

a) a 45.1 ágazatba (gépjármű-kereskedelem) – ide nem értve a gépjármű, pótkocsi nagykereskedelmét –,
b) a 45.32 ágazatba (gápjárműalkatrész-kiskereskedelem),
c) a 45.40 ágazatba (motorkerékpár és -alkatrészkereskedelmi, javítási tevékenység) – ide nem értve a motorkerékpár javítását, nagykereskedelmét –, továbbá
d) a 47.1–47.9 ágazatokba (bolti vegyes kiskereskedés, élelmiszer, ital, dohányáru, gépjárműüzemanyag, információs, híradás-technikai termék, egyéb háztartási cikk, kulturális, szabadidős cikk, egyéb, másová ne sorolt áru kiskereskedelme, piaci kiskereskedelem, nem bolti, piaci kiskereskedelem)
sorolt azon tevékenységek, melyek folytatása esetén a vevő magánszemély is lehet.

Az adó alapja a rendelet 4. §-a alapján:

"Az adó alapja az adóalany e rendelet hatálybalépése napjától a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) kormányrendelet által kihirdetett veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) megszűnésének napjáig terjedő időszak bármely napját magában foglaló teljes adóévi, 2. § szerinti tevékenységéből származó nettó árbevétele, figyelemmel az 5. §-ban foglaltakra."

Tehát a kiskereskedelmi tevékenységnek nem minősülő tevékenység árbevételét – így a 46.73 szerinti tevékenység árbevételét – az adóalap számításakor nem kell figyelembe venni.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos cikkeinket ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Ruszin Zsolt

Csakhogy világos legyen:

A NAV előbb közzétett egy értelmezést, amiben a fent már idézett nagyker-ksiker fogalmi elhatárolásról írt.

Aztán néhány héttel később (de még ugyanabban a NAV Adó- és Vámértesítőben) közölte ezt:

"Abban az esetben, ha az adózó által működtetett értékesítési csatornán keresztül a nagyközönség is vásárolhat (az adott telephely magánszemélyeket és vállalkozásokat egyaránt kiszolgál), akkor az értékesítési csatornán (telephelyen) való termékértékesítésből származó nettó árbevétel teljes egészében ágazati különadó alapot képez."

Miután a NAV már túl van 10 évnyi joggyakorlaton és az álláspontját nem kellett módosítani, jobb lenne a békesség a témában: A kérdésben szereplő építőanyag-, szaniteráru üzletek teljes nettó árbevétele adóalapot képez.

adózóna.hu

Tisztelt Ruszin Zsolt!
Köszönöm hozzászólását!
A válaszom arra irányult, hogy a nagykereskedelmi tevékenység bevétele, szemben a kiskereskedelmi tevékenység bevételével nem képez adóalapot.
Idézve az Ön által is hivatkozott tájékoztatót:
"Annak megítéléséhez, hogy egy termék értékesítése nagykereskedelmi vagy kiskereskedelmi tevékenységnek minősül-e – az ezen ügyletből származó árbevétel ágazati különadó-alapot képez-e – minden esetben vizsgálni kell azt, hogy az értékesítés milyen csatornán keresztül történik, hiszen a kizárólag a vevők jellege, illetve az értékesített mennyiség alapján nem határozható meg az, hogy az adott értékesítés a bolti kiskereskedelem körébe tartozik. Ezt az értelmezést támasztják alá a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény (Ker. tv.) fogalmi meghatározásai is. A Ker. tv. 2. § 13. pontja alapján kiskereskedelmi tevékenység az üzletszerű gazdasági tevékenység keretében termékek forgalmazása, vagyoni értékű jog értékesítése és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása a végső felhasználó részére, ideértve a vendéglátást is. Nagykereskedelmi tevékenység az üzletszerű gazdasági tevékenység keretében termékek átalakítás (feldolgozás) nélküli továbbforgalmazása és az ezzel közvetlenül összefüggő raktározási, szállítási és egyéb kapcsolódó szolgáltatások nyújtása kereskedő, feldolgozó részére, ideértve a nagybani piaci tevékenységet, valamint a felvásárló tevékenységet is [Ker. tv. 2. § 18. pont].

Amennyiben az adózó kiskereskedelmi és nagykereskedelmi tevékenységet egyaránt folytat, akkor a fentiek alapulvételével el kell különítenie e két tevékenységéből származó nettó árbevételét. Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 44. § (1) bekezdésében foglaltakkal összhangban, a 2011-es adóévben az adóalanynak célszerű elkülönítve nyilvántartania a kiskereskedelmi tevékenységéből származó nettó árbevételét. A 2009-es és a 2010-es adatok tekintetében pedig az adókötelezettség meghatározása szempontjából utólag kell kialakítani a megfelelő elkülönítés módját."

Üdvözlettel,
Bartha László

Ruszin Zsolt

Jó lenne, ha igaz lenne.

Sajnos az a helyzet, hogy magánszemélyek felé történő kiskereskedelmet is magában foglaló tevékenység teljes bevétele adóalapnak számít a kormányrendelet szerint.

A különadókkal kapcsolatos szabályozás nem újkeletű, annak kialakult joggyakorlata van. A NAV szerint a teljes árbevétel a bolti kiskereskedelmi adó alapját képezi:

"Abban az esetben, ha az adózó által működtetett értékesítési csatornán keresztül a nagyközönség is vásárolhat (az adott telephely magánszemélyeket és vállalkozásokat egyaránt kiszolgál), akkor az értékesítési csatornán (telephelyen) való termékértékesítésből származó nettó árbevétel teljes egészében ágazati különadó alapot képez." (NAV Tájékoztató, megjelent: Adó- és Vámértesítő 2011/10).

A 4673 a 4752 ugyanaz, csak az előbbi a nagykereskedelmi, a másik kiskereskedelmi TEÁOR kód. Mindegy, hogy az szerepel-e a tevékenységi listában, vagy sem, ha 500 mFt-ot meghaladja az ebből a tevékenységből származó bevétel, akkor az adókötelezettség beállt.

A NAV ezzel kapcsolatosan - a fenti irományában - rögzítette ezt is:
"A bolti kiskereskedelmi tevékenység meghatározásánál a TEÁOR’ 08-ra való hivatkozás mindösszesen arra szolgál, hogy az adóköteles tevékenységet azonosítani lehessen, nincs jelentősége annak, hogy az adózónak van-e, ha igen, milyen TEÁOR’ 08 besorolása, illetve annak sem, hogy az adózó az adóköteles körbe sorolt tevékenységet főtevékenységként folytatja-e vagy sem."

2010-2012 között nem keletkezett bíróság előtt jogvita a témában, nem találtam egyetlen ilyen ítéletet sem.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink