hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A veszélyhelyzet miatt módosultak a babaváró támogatás szabályai

  • dr. Bartha László adójogi szakjogász

A kormány a 144/2020. kormányrendeletében a családok és nyugdíjasok védelme érdekében számos intézkedésről döntött. Cikkünkben a babaváró támogatást érintő rendelkezéseket mutatjuk be.

A kölcsön felvételéhez kapcsolódó kedvezmények

A babaváró hitel igénybevételéhez legalább az egyik házasfélnek 3 évig folyamatosan biztosítottnak kell lennie, illetve felsőoktatási intézményben nappali képzésben kell részt vennie. Folyamatosnak kell tekinteni ugyanakkor a jogviszonyt, ha abban legfeljebb 30 nap megszakítás van, illetve a felsőoktatásról szóló törvény (a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény) hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányok befejezését követően a következő, babaváró támogatásra jogosító jogviszony megkezdéséig hat hónapnál hosszabb megszakítás nincs. Ezen határidő meghosszabbodik, azaz a veszélyhelyzetet követő 30. napig akkor is folyamatosnak kell tekinteni a jogviszonyt, ha a megszakítás a 30 napot meghaladja, de a veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig újra biztosított lesz a házasfél, vagy a tanulmányok befejezését követő hat hónapon túl helyezkedik el, de a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napon belül.

Ismét kapható a Cégek átalakulása és megszűnése című kiadványunk!

Továbbá, a biztosítási jogviszonyban a veszélyhelyzet időtartama alatt vagy az azt követő 30 napos időszakon belül bekövetkező megszakítás esetén a veszélyhelyzet megszűnéséig, valamint ezt követően a veszélyhelyzet teljes időtartamával megegyező további, de legfeljebb 90 napos időtartamig nem kell figyelembe venni a megszakítás időtartamát akkor sem, ha az a 30 napot meghaladja. Amennyiben az igénylő a veszélyhelyzet időtartama alatt vagy annak megszűnését követően – de legkésőbb a megszűnést követően számított, a veszélyhelyzet időtartamával megegyező, de legfeljebb 90 napos határidőn belül – újabb biztosítási jogviszonyt létesít, akkor a veszélyhelyzet időtartamát, de legfeljebb 180 napot biztosítási jogviszonyban töltött időnek kell tekinteni.

A kölcsönkérelem – az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén – a veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig akkor is benyújtható, ha a feleség a veszélyhelyzet időtartama alatt tölti be a 41. életévét.

Azt, hogy a feleknek nincsen az állami adóhatóságnál nyilvántartott köztartozásuk a veszélyhelyzet időtartama alatt, valamint az annak megszűnését követő 30. napig benyújtott kölcsönkérelmek esetén, a 2020. március 10-én fennállt állapot szerint kell vizsgálni.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja miként módosulnak a jognyilatkozatok és egyes eljárási határidők, egyes, a várandóssághoz kapcsolódó jogosultságok és fizetéshez fűződő kedvezmények!

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket
ITT olvashatja el.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink