adozona.hu
14 országból utazhatnak szabadon az EU-ba: az USA és Kína nincs köztük
//adozona.hu/koronavirus_jarvany/14_orszagbol_utazhatnak_szabadon_az_EUba_az_3Z37HT
14 országból utazhatnak szabadon az EU-ba: az USA és Kína nincs köztük
Az EU tagállamai első körben, július 1-jétől 14 EU-n kívüli ország állampolgárainak engedélyezik az Unió területére a beutazást. A főleg a járványügyi helyzetet tükröző listán nem szerepel sem az Egyesült Államok, sem Törökország, míg Kína akkor kap zöld utat, ha maga is nyit az EU felé, olvasható a Bruxinfo oldalán.
Hosszas vita után, írásos eljárás végén megállapodott kedden a Tanács azoknak a harmadik országoknak a listájáról, amelyek állampolgárai július 1-jétől fokozatosan újra beutazhatnak az EU területére. A jogilag nem kötelező ajánláson alapuló listát kéthetente felülvizsgálják majd, de a most elfogadott első verziójában nem szerepel az Egyesült Államok, Törökország, és Kína is csak azzal a feltétellel, ha és amikor újra engedélyezi az európaiak beutazását a saját területére.
A 14 szerencsés ország, amelyek állampolgárai tehát mostantól elvileg szabadon beutazhatnak az EU-ba: Algéria, Ausztrália, Dél-Korea, Grúzia, Japán, Kanada, Montenegró, Marokkó, Új-Zéland, Ruanda, Szerbia, Thaiföld, Tunézia és Uruguay.
Az Európai Bizottság június 11-én azt javasolta a Tanácsnak, hogy vegyék előre a Nyugat-Balkán országait. Közülük végül csak kettő, a csatlakozási tárgyalást folytató Szerbia és Montenegró került fel a listára.
Az Európa területén található miniállamok, Andorra, Monaco, San Marino és a Vatikán lakosait uniós lakosokként kezelik majd.
A még márciusban bevezetett EU-szintű beutazási korlátozás alól csak az elengedhetetlennek számító utak voltak kivételek.
A tanácsi ajánlás jogilag nem kötelező eszköz. A tagállami hatóságok teljes átláthatóság mellett nem azonnal, hanem fokozatosan is megnyithatják határaikat a listán felsorolt országok állampolgárai előtt. Nem oldhatják fel viszont egyoldalúan a beutazási korlátozásokat a listán nem szereplő harmadik országokkal szemben, mielőtt nem született erről összehangolt döntés uniós szinten.
A listáról három fő kritérium figyelembevételével született döntés. Ezek: a járványügyi helyzet, a korlátozó intézkedések megléte, ideértve a fizikai távolságtartást is, továbbá gazdasági és szociális megfontolások.
Járványügyi téren harmadik országoknak a következő feltételeknek kell megfelelniük:
♦ a 100 ezer főre jutó Covid19-megbetegedések számának az utolsó két hétben az EU-átlaghoz közel vagy az alatt kell lennie (június 15. volt az összehasonlítási alap);
♦ az új megbetegedések stabilizálódása vagy csökkenő trendje az előző 14 naphoz viszonyítva;
♦ a Covid19-járványra adott általános válasz, a rendelkezésre álló információk figyelembevételével, ideértve a teszteléseket, a nyomon követést, a kontaktkövetést, a lakhelyelhagyási korlátozásokat, a kezelést és az esetek lejelentését, valamint az információk megbízhatóságát, és szükséges esetben a Nemzetközi Egészségügyi Szabályozás (IHR) mutatóinak való megfelelés átlagát, illetve az illető országban működő EU-képviselet által szolgáltatott információkat.
A viszonosságot ugyancsak figyelembe kell venni, eseti alapon.
Azokban az országokban, amelyekkel szemben fennmaradnak az utazási korlátozások, az alábbi csoportokkal lehet kivételt tenni:
♦ EU-tagországok állampolgárai és családtagjaik,
♦ hosszú távú tartózkodási engedéllyel rendelkező EU-lakosok és családtagjaik,
♦ olyan utasok, akik valamilyen lényeges funkciót töltenek be.
Hozzászólások (0)