adozona.hu
Osztalék szochója kivás időszak alatti kifizetéskor
//adozona.hu/kata_kiva/Kivas_idoszakban_kifizetett_osztalek_szocho_9E1EV1
Osztalék szochója kivás időszak alatti kifizetéskor
Ha a kft. 2019. évtől áttér a kiva szerinti adózásra, és még osztalékot hagy jóvá a 2019. évi eredménytartaléka (taós időszak alatt képződött) terhére, nyilatkozhat-e úgy, hogy ezen osztalék után megfizeti a minibálbér 24-szerese után a járulékot? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.
A kérdésben említett esetben nem kellene magánszemélyként megfizetni a 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adót – ecsetelte olvasónk. Ha a cég 2020. évben a kivás időszak alatt is hagy jóvá osztalékot, és azt ki is fizeti, ebben az esetben is adhat nyilatkozatot, ha megfizeti a minibálbér 24-szerese után a járulékot, és úgy szintén mentesül a szocho alól? A kérdés azért merült fel, mivel a kivás cég csak 13 százalékkal fogja megfizetni a közterhet – jegyezte meg olvasónk.
A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (szochotörvény) a hatályba lépését (2019. január 1-je) követően megszerzett jövedelemre írja elő – egészségügyi hozzájárulás helyett is – a szociális hozzájárulási adót.
A szocho – korábban eho – fizetési kötelezettség azonban akkor keletkezik, amikor az osztalékot véglegesen jóváhagyják, vagyis az adott évről szóló beszámoló elfogadásakor. Addig a kifizetett osztalékelőleg után csak a 15 százalék szja-t kell a kifizetőnek levonnia. Tehát nem az osztalék forrása, nem is a kifizetése, hanem annak véglegessé válása keletkeztet szochofizetési kötelezettséget – magyarázta szakértőnk.
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 21. paragrafusának (2) bekezdése értelmében a kisvállalati adó alanya kizárólag a társasági adó, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás bevallása és megfizetése alól mentesül. A magánszemélyeknek juttatott osztalékjövedelmet terhelő személyijövedelemadó- és egészségügyi hozzájárulási kötelezettséget nem befolyásolja az a tény, hogy a kifizető a kisvállalati adó alanya.
Osztalékfizetési korlát: az előző üzleti évi adózott eredménnyel kiegészített eredménytartalék csak akkor fizethető ki osztalékként, ha a lekötött tartalékkal és pozitív értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összege az osztalék kifizetése után sem csökken a jegyzett tőke összege alá. Ebből látható, hogy önmagában az a tény, hogy előleget fizetnek korábbi évek eredménytartaléka terhére, még nem jelenti annak véglegessé válását, hiszen a mérleg jóváhagyásáig még előállhat olyan helyzet, hogy az előleg nem lenne kifizethető.
A kérdés szerinti nyilatkozattételre tehát nincs mód – szögezte le szakértőnk.
Hozzászólások (4)
A lakonikus kérdésben a ....még osztalékot hagy jóvá 2019 évi eredménytartaléka terhére” c. kitételt én -azon túl, hogy a 2019 nyilván elírás- úgy értelmeztem, hogy még idén, áttérés előtt “jóváhagyna” a kérdező korábbi évek felhalmozott eredménytartaléka terhére osztalékot, ezért fejtegettem a válaszban azt, hogy csak az éves beszámoló jóváhagyásakor válik véglegessé az osztalék, a szocho fizetési kötelezettség pedig a véglegessé váláshoz kötődik. Minden addig kifizetett tétel csak osztalékelőleg. Vagyis nincs még szó lezárt 2018-ról.
Amennyiben a kérdés a későbbiekre, lezárt évek jóváhagyott osztalékéra vonatkozik, úgy dblaszlo-nak igaza van, mint ahogy természetesen Ruszin Zsoltnak is, ha a kérdező azt akarta kérdezni, amit ő hallott ki belőle.
Igyekszünk figyelni a kérdésekre, de sokszor az olvasók a rövid vagy nem pontos kérdésükkel igencsak feladják a leckét.
Békés Ünnepeket!
Sajnos a válasz tényleg nem a kérdésre válaszol.
A kérdező azt szerette volna megtudni, hogy 2019-ben a KIVA alanynál a minimálbér dupláját fogja havi bérként kapni (vagyis a minimálbér 24 szeresét), akkor azzal kiváltja-e az osztalék utáni Szochót.
A jó válasz az "Igen" lett volna és le lehetett volna azt is írni, hogy miért.
Kellene egy lektor, főleg a karácsony környékén közzétett cikkek esetén, a Békés, Boldog Karácsony érdekében...
A válasz a kérdésre nem válaszolt !
A 2018 és előző évekről jóváhagyott, beszámolóval lezárt időszak osztalék kifizetésére, azaz 2019-ben, vagy későbbi években, az osztalékot 15% SZJA és 19,5% SZOCHO terheli, melynek alanya az osztalékban részesülő magánszemély, nem pedig a KIVA alany vállalkozás. A magánszemély nyilatkozata alapján, amennyiben az adott évben jövedelme eléri a minimálbér 24 szeresét, SZOCHO fizetés nem terheli az osztalékot. Szerintem.
A leírtak alapján már a kérdést sem értem, a választ meg végképp nem. Osztalékelőlegről szó sem volt.
Az Adózóna egyre felületesebb és igénytelenebb.