hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fiatal gazda őstermelésre vált. Ez lesz gépeinek, fagykártámogatásának a sorsa

  • adozona.hu

Fiatal gazda több szempontból módosítana gazdálkodásán és adózási módján. Döntéseinek következményeiről kérdezett. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Fiatal gazda egyéni vállalkozó 2014. 11. 03-ától. Most lejár 5 év, meg szeretné szüntetni az egyéni vállalkozást, és a továbbiakban őstermelőként folytatná a gazdálkodást, 2017. 01. 01-jétől katás vállalkozó. Most december 31-ével megszünteti a katát, januárban megszünteti a vállalkozást, az őstermelőit kiváltja. Kezdő őstermelőnek minősül-e, és a járulékot hogyan fizeti meg? A megszűnt vállalkozásból a gépek hogyan kerülnek át az őstermelésbe? A 2019-ben beadott fagykár, ha megkapja, 2020-ban kerül kifizetésre. Az őstermelés bevétele lesz 2020-ban?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Ha az adózó december 31-ével megszünteti az egyéni vállalkozást, akkor a kataalanyisága is megszűnik.  Felesleges megoldásnak tűnik a kata hatálya alóli kilépés, mivel az azt jelenti, hogy a kilépést követően a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó lesz a magánszemély. Mindenesetre ez a magánszemély döntése, hogy a vállalkozást milyen módon szeretné megszüntetni.

Nincs akadálya annak, hogy őstermelői tevékenységet folytasson az őstermelői igazolvány kiváltása után. A lényeg az, hogy ugyanaz a tevékenység egyéni vállalkozóként és őstermelőként is nem folytatható.

Ebben az esetben kezdő őstermelőnek minősül a magánszemély, de a tárgyi eszközeit hozhatja az őstermelői tevékenységébe. Ha a tárgyi eszközök beszerzési ára nem került maradéktalanul elszámolásra, akkor az értékcsökkenési leírás folytatható azon tárgyi eszközök esetében, amelyek beszerzésére az őstermelői tevékenység megkezdése előtt legfeljebb 3 évvel korábban került sor. Ebben az esetben a nyilvántartás szerinti nettó értéket kell alapul venni beszerzési árként.

A fagykár címén kapott összeg a folyósítás időpontjában folytatott tevékenység bevétele lesz.

Kezdő őstermelőnek járulék szempontjából abban az esetben minősül, ha 2020. január 1-jei, vagy azt követő dátummal váltja ki az őstermelői igazolványt. 2019. évi kiváltás esetén már nem lesz kezdő őstermelő a 2020. évben.

Ha biztosított őstermelő, akkor kezdőként a minimálbér alapul vételével 10+4+3 százalékos járulékot, míg azt követően az előző évi bevétele függvényében: vagy a minimálbér alapul vételével folytatja a járulékfizetést, vagy pedig (8 millió forintot meg nem haladó tárgyévi bevétel esetén) a bevétel 20 százalékának a 12-ed része után a 10+4 százalékot kell megfizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink