hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Továbbra is vámokkal fenyegeti egymást az USA és az EU

  • MTI

Az Európai Unió kész importvámokat kivetni mintegy 35 milliárd eurónyi amerikai termékre, amennyiben az Egyesült Államok védővámokkal sújtja a gépjárművek és autóalkatrészek importját – figyelmeztetett az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős tagja kedden.

„Nem fogadunk el semmiféle méltánytalan kereskedelmet, kvótákat vagy önkéntes exportkorlátozást. Ha elrendelik a vámokat, akkor válaszlépéseket foganatosítunk” – mondta Cecilia Malmström az Európai Parlamenti illetékes szakbizottságának brüsszeli ülésén.

„Már előkészítettünk egy listát nagyjából 35 milliárd euró értékben. Remélem, nem kell majd használnunk” – tette hozzá.

A svéd uniós biztos egyúttal üdvözölte, hogy Washington egyelőre nem vetette ki a vámokat, amelyekkel Donald Trump elnök már több mint egy éve fenyegeti az EU-t, ugyanakkor abszurdnak nevezte, hogy az európai jármű- és alkatrészimport nemzetbiztonsági kockázatot jelentene az Egyesült Államoknak.

Malmström arról számolt be, hogy az amerikai kormány nem hajlandó megkezdeni a kereskedelmi tárgyalást, mivel azok – az EU döntése értelmében – nem szólnak a mezőgazdasági termékekről is.

„Jelen pillanatban így nem történik semmi” – fogalmazott.

A vitában Győri Enikő fideszes EP-képviselő az Európai Unió és a dél-amerikai közös piac (Mercosur) között tervezett szabadkereskedelmi szerződésről beszélt, azt emelve ki, hogy az egyezmény tartalmát tekintve még számos kérdés tisztázásra szorul.

A képviselő a mezőgazdasági szektor, azon belül főként a magyar méz- és csirkehústermelők, illetve bioetanol-előállítók aggodalmait tolmácsolta, és arra kérte a biztost, hogy hozzanak létre kompenzációs keretet a gazdák esetleges veszteségeinek kompenzálására.

Erre reagálva Malmström azt mondta, hogy nem lesznek veszteségek, azonban foglalkoznak az üggyel, és egy egymilliárd eurós támogató intézkedési keret létrehozásán dolgoznak.

Győri Enikő végül pozitívan értékelte az EU-Vietnam szabadkereskedelmi egyezményt, és reményét fejezte ki, hogy az a magyar kis- és középvállalatok számára lehetőséget teremt majd belépni a távol-keleti ország piacára, valamint elősegíti az ipari termelés megmaradását az Európai Unió területén.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ajándék kupon

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Unión kívüli szolgáltatás

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink