EPR, környezetvédelmi termékdíj: fontos kérdések csomagolószereknél, csomagolásnál

  • Gombás Otília vám- és ekáer-szakértő

Továbbra is számos kérdést vetnek fel a gazdálkodók körében a csomagolószereket és csomagolásokat terhelő környezetvédelmi termékdíjra, illetve a kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) vonatkozó kötelezettségek. Cikkünkben összefoglaljuk a két jogszabály kapcsolatából adódó leggyakrabban felmerülő kérdéseket, s felhívjuk a figyelmet a termékdíjbevallás változására.

A csomagolás EPR-díjának levonása a csomagolószer termékdíjából

A környezetvédelmi termékdíjról szóló 2011. évi LXXXV. törvény (termékdíjtörvény) 2. melléklete szerint a fizetendő termékdíjból levonható az adott termékáramra vagy anyagáramra vonatkozó, a termékdíj-megállapítási időszak első napján hatályos EPR-díj kollektív teljesítés esetére díjmoduláció nélkül miniszteri rendeletben megállapított összege (forint/kg). Csomagolószer esetén az abból előállított csomagolás után fizetendő EPR-díjat kell figyelembe venni. A csomagolásra vonatkozó díjtételek a műanyag és a biológiailag lebomló műanyag hordtasakok kivételével minden esetben vagy magasabbak a csomagolószerek termékdíjtételénél, vagy megegyezik a két díj, így az EPR-díj levonása (a hordtasakok kivételével) 0 forint termékdíjat eredményez.

A termékdíjtörvény 2. számú mellékletének szövege alapján az EPR-díj levonása objektíven történik, nem kell vizsgálni, hogy az adott termék után az EPR-díjat valóban megfizették-e.

A gyakorlatban tehát a termékdíjköteles csomagolószerek forgalomba hozói beállíthatják a termékdíj-bevallásukba a 0 forintos díjtételt, függetlenül attól, hogy a jövőben mi történik az adott csomagolószerrel. Azaz nem számít, hogy Magyarországon csomagolásként forgalomba kerül-e, vagy a csomagolás részeként – vagy akár üresen, még csomagolószerként – külföldre kiszállítják azt, azaz Magyarországon senki nem fizet utána EPR-díjat. A termékdíj-kötelezett csomagolószer-gyártónak tehát a fizetési kötelezettség megállapításakor nem szükséges vizsgálnia egy másik gazdálkodó jövőbeni EPR-kötelezettségét.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a külföldről behozott termékek lebontott csomagolására vonatkozó szabályokat, és rávilágítunk az EPR-rendelet 22/C, illetve 22/D paragrafusai közötti eltérésekre!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR – mentesített termékkategória

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

EPR-díj

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink