hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem zárjegykötelesek, de csak dohányboltokban forgalmazhatók az „új dohánytermék-kategóriák”

  • adozona.hu

Magyarországon is terjednek a dohányzás „füstmentes” alternatívái, mint a töltőfolyadékkal működő elektromos cigaretta vagy a valódi dohányt tartalmazó, de azt a hagyományos, égő cigarettáénál jóval alacsonyabb hőfokon hevítő eszközök. Az ellenőrizetlen forrásból származó e-liquid alapanyagai és adalékai ismeretlenek, aki ilyet használ, az egészségét kockáztatja – írja honlapján a NAV.

Az alternatív termékek ugyanúgy dohánygyártmánynak és jövedéki terméknek minősülnek, mint a cigaretta, szivar, szivarka, és a finomra vágott és egyéb fogyasztási dohány. Ilyen az e-cigarettába való töltőfolyadék vagy például az úgynevezett „új dohánytermék-kategóriákba” sorolt, dohányos rudacska, amit a hozzá tartozó hevítőkészülékkel lehet használni.

Az e-cigarettába való töltőfolyadék jövedékiadó-mértéke 55 forint milliliterenként, az „új dohánytermék-kategóriák” dohányt tartalmazó, vagy dohánnyal együtt fogyasztott, egyszer használatos termékeké 10 forint darabonként, illetve szálanként, a folyadéké 70 forint milliliterenként.

A jövedéki törvény szerint sem a „töltőfolyadék”, sem az „új dohánytermék-kategóriák” nem zárjegykötelesek, azonban kizárólag dohányboltokban forgalmazhatók.

Ezeknek az új típusú dohánygyártmányoknak az előállításához, importjához és forgalmazásához, valamint nagykereskedelméhez jövedéki engedély szükséges, tehát komoly nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség kapcsolódik hozzá. Szállításuk csak megfelelő szállítási okmánnyal lehetséges, és a szabadforgalomba bocsátáskor jövedéki adót kell fizetni utánuk. A jelenlegi szabályozás tiltja, hogy ilyen típusú termékeket a fogyasztóknak határokon átnyúlóan értékesítsenek. A magánszemélyek így külföldről csak személyesen hozhatnak be töltőfolyadékot, természetesen azt is csak az érvényes utasforgalmi szabályok betartásával, tehát mennyiségi korlátok mellett.

Ha valaki Magyarországon nem dohányboltban vásárol nikotin tartalmú töltőfolyadékot elektromos cigarettájába, törvényt sért, és jövedéki bírságot kockáztat. De nem ez az egyetlen kockázata az illegális beszerzésnek. Az ellenőrizetlen forrásból származó e-liquid alapanyagai és adalékai ismeretlenek, a nem megfelelő gyártás vagy szállítás során szennyeződhet, tartalmazhat veszélyes, vagy a fogyasztóra káros anyagokat is, az egészségét is kockáztatja, aki ismeretlen helyről, ismeretlen eredetű árut szerez be.

A NAV tapasztalatai szerint többen próbálnak internetes vásárlással külföldről törvénytelenül hozzájutni a nikotinos töltőfolyadékhoz, amit csomagküldő szolgáltatókkal vitetnek házhoz. Ezt támasztja alá a NAV Repülőtéri Igazgatósága által egy csomagküldő szolgáltató telephelyén végzett ellenőrzés is, amikor is egy Spanyolországból magyar állampolgár részére feladott csomag küldeményben 2 liter 110 ezer forint értékű e-cigarettához való töltőfolyadékot találtak a pénzügyőrök – olvasható a nav.gov.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink