adozona.hu
Ingatlanlízing: így kaphat illetékkedvezményt
//adozona.hu/illetek/Ingatlanlizing_igy_kaphat_illetekkedvezmeny_0PW9QO
Ingatlanlízing: így kaphat illetékkedvezményt
A két cikkből álló sorozatban bemutatjuk, hogy hogyan fejlődött az ingatlanlízingre vonatkozó illetékszabályozás, illetve milyen változások lesznek e tekintetben a tegnap elfogadott adócsomagban. Az első cikkben az ingatlan pénzügyi lízing illeték viszonyát elemezzük, tisztázzuk azt, hogy mikor is lehetséges kedvezményes vagyonszerzési illetéket alkalmazni.
A lízingügyletekről
A banki gyakorlatban alkalmazott definíció szerint a pénzügyi lízingügylet esetében a lízingbeadó a lízingtárgyat annak érdekében szerzi meg, hogy azt a lízingbevevő használatába adja. Egy banki – pénzügyi szakember szempontjából egy ingatlanlízingügylet nagyban hasonlít a jelzáloggal biztosított kölcsönszerződéshez, hiszen az adós (vagy lízingbevevő) az általa kiválasztott ingatlan megszerzése érdekében finanszírozást kíván igénybe venni. Egy rendkívül fontos különbség természetesen van a két ügylet között: a pénzügyi lízingnél a lízingtárgy tulajdonosa (legalábbis a futamidő végéig) a lízingbeadó lesz, míg a kölcsönszerződés esetében közvetlenül az adós válik az ingatlan tulajdonosává. A pénzügyi lízingügylet – attól függően, hogy a futamidő végén a lízingbevevő tulajdonszerzése már az ügylet elején biztos lehet-e, zárt végű, vagy nyílt végű. Nyílt végű ügyletben a lízingbevevő „jogosultságot szerez arra, hogy a szerződésben kikötött időtartam lejártával a lízingdíj teljes tőketörlesztő és kamattörlesztő részének, valamint a szerződésben kikötött maradványérték megfizetésével a dolgon ő vagy az általa megjelölt személy tulajdonjogot szerezzen. Ha a lízingbevevő nem él e jogával, a lízing tárgya visszakerül a lízingbeadó birtokába” [a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény /Hpt./ 6. § (1) bekezdés 89. pontja].
A zárt végű ügylet esetén ugyanakkor már a futamidő kezdetén bizonyos az, hogy a futamidő végén a lízingbevevő tulajdonába kerül a lízingtárgy. Ez forgalmi adózási szempontból azt jelenti, hogy a futamidő elején megtörténik a termékértékesítés a lízingbeadó és a lízingbevevő között, tehát kijelenthetjük, hogy a lízingbeadó tulajdonszerzése ez esetben csupán technikai jellegű, biztosítéki célú, hiszen a lízingtárgy „mindenképpen” a lízingbevevő tulajdonába kerül. Talán érdemes megvizsgálnunk a fent leírt „mindenképpen” kifejezést: valóban mindenképpen a lízingbevevő tulajdonába kerül az ingatlan? Egy esetben biztosan nem: ha a lízingügylet a futamidő közben meghiúsul. Erre jellemzően akkor kerül sor, amikor a lízingbevevő nem tudja fizetési kötelezettségét teljesíteni: ez esetben a lízingbeadó visszaveszi a lízingtárgyat és igyekszik azt – veszteségeinek mérséklése érdekében – mihamarabb értékesíteni.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mikor érvényesíthető kedvezmény lízingügyletekre!
A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)