171 találat a(z) telek cimkére
Projektcég könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy lakóparkot szeretne létrehozni projektcég keretében. Magánszemélyként a tulajdonában lévő ingatlanjait eladná majd a cégnek, illetve még vásárolna is hozzájuk, közművet építene ki rájuk, és azután "felszabdalva" építési telekként értékesítené. Egyeztetett egy bankkal, amellyel sikerült megegyeznie, a bank részéről indulhat a cég alapítása. A cég könyvelésénél mire kell figyeljek, miben más egy projektcég könyvelése? Hogyan könyvelem a telkek vásárlását, a közmű bevezetésének költségeit? Gondolom, ez utóbbit szét kell osztanom a telkek között. Kérném részletesebb tájékoztatásukat a fenti témával kapcsolatban! Válaszukat előre is köszönöm!
Telket értékesít? Így számolja ki jövedelme adóját!
Cikk
Magánszemély részletekben, több időpontban megszerzett telkét értékesítené. Hogyan kell kiszámolnia a jövedelem adóját? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Telekké átminősített termőföld értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 30 éve termőföldként vásárolt ingatlan egy részének telekké történő átminősítése 2018 évben fejeződött be. A kérdésem az lenne, hogy az így telekként értékesítésre kerülő földrészlet jövedelme beletartozik-e az adóköteles jövedelmek közé, mert a 2017. január 1-től érvényes szja-törvény alapján nem tesznek különbséget az ingatlanok között, a szerzés éve szerint nem adózna. Azonban bennem felmerült, hogy a telekké minősítés, amely a földhivatalhoz bejegyzésre kerül nem képez-e kivételt, hiszen változás történik az ingatlannyilvántartásban. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Lendvainé
Telek ajándékozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi gazdasági társaság a nála munkaviszonyban álló magánszemélynek ajándékozott egy építési telket (felépítmény nélküli, üres telek) 2016-ban. A NAV az illeték kiszabásánál helybenhagyta a szerződéses értéket, és ez alapján vetette ki az illetéket, melyet a magánszemély befizetett. A telek vásárlása 2006-ban történt, a beszerzéshez kapcsolódóan a cég levonásba helyezte az áfát. 1.) Kapcsolódik-e áfa az ajándékozáshoz? Ha igen, akkor a szerződéses értéket kell bruttó értéknek tekinteni? 2.) Jól gondoljuk-e, hogy az említett ajándékozás a tao-törvény 3. számú mellékletének B/3 pontja értelmében személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg, mely a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek minősül, és így nem növeli a társasági adó alapját? 3.) Felmerül-e bármilyen adókötelezettsége (szja, járulék, szocho) a magánszemélynek? Ha igen, akkor a szerződéses összeget kell bruttó összegnek tekinteni? 4.) Az illetékekről szóló törvény 17. § (1) bekezdésének c) pontja szerint az olyan ajándék megszerzése, amely után a megajándékozottat szja-, szociálishozzájárulásiadó- vagy ehofizetési kötelezettség terheli, mentes az ajándékozási illeték alól. Viszont, ha a 3. pontban feltett kérdésre igen a válasz, van-e bármilyen lehetősége a magánszemélynek, hogy a 2016-ban befizetett illetéket visszakérje? Köszönettel.
Többlakásos házhoz tartozó telek áfája
Kérdés
Magánszemélytől áfamentesen vásárolt építési telket az áfaalany vállalkozó, aki majd a közös használatba kerülő telken többlakásos épületet húzott fel. Az anyagot és az építési szolgáltatást a vállalkozó biztosította. A még senki által használatba nem vett egyik lakást kész állapotban értékesíti, de a vevő külön kéri a telekhányad számlában történő feltüntetését. A lakás áfatartalma 5 százalék, a garázsé 27 százalék. A telekhányadhoz a bekerüléskor nem kapcsolódott áfa, akkor az áfamentesen értékesíthető? Tisztelettel: Boronkay László
Munkáltatói adómentes támogatás telek vásárlásra
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltató az adómentes lakáscélú támogatást adhatja már a telek vásárlásához? Magánszemélytől lesz megvásárolva, és egy éven belül épül fel rajta az ingatlan. Köszönettel:
Telek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély, aki telektulajdonnal rendelkezik, ügyvéd előtt megállapodást kötött egy építőipari vállalkozóval, hogy a telekre egy családi házat építenek értékesítési céllal. A vállalkozó biztosítja az anyagköltséget és a munkaerőt, a magánszemély pedig a telket. A ház felépítését követően értékesítik, és a haszonban 50–50 százalékban osztoznak. Kérdésem, hogy az ingatlanértékesítésekor kell-e áfát fizetni, illetve magánszemélyként a 15 százalékos szja mellett kell-e még ehót fizetni. Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva
5 százalékos áfa építés esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a beruházó a családi házat telekkel együtt adja el, akkor mindenre 5 százalékos áfa vonatkozik. Amennyiben külön adja el a telket és külön a felépítményt ugyanazon személynek, akkor ha jól tudom, a felépítménnyel megegyező áfát (5 százalékot) kell fizetni, így csökkenthető az ár, a telek után nem kell illetéket fizetni, csak a felépítmény után? Várom megtisztelő válaszukat,
Telekáfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk építési telket szeretne vásárolni, amin nem szeretnénk építkezni, hanem egy konténer termelőműhelyt szeretnénk telepíteni. Két megfelelő telket is találtunk, az egyik magánszemély tulajdonában áll, a másik egy cégé. Kérdésem az lenne, hogy az áfát hogyan kell megfizeti, illetve a telek áfája visszaigényelhető-e?
Társaság tulajdonában álló lakás értékcsökkenése
Kérdés
Ingatlanok esetén kötelezettség van arra, hogy az ingatlant megbontsuk telekre és felépítményre. Mi a helyzet a társasházi lakásokkal? Jól gondolom, hogy itt is osztani kell telekre és lakásra, attól függetlenül, hogy az adásvételi szerződésen nincsenek elkülönítve?
Telek értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk (áfakörösek vagyunk) magánszemélytől vásárolt egy telket, amin a tervek szerint egy társasház épül. – Amennyiben ezt a telket továbbértékesítjük egy az egyben, akkor azt áfásan kell-e tennünk, és ha igen, akkor milyen mértékű áfával? – Amennyiben a telekre felépítjük a társasházat és a lakásokat fogjuk értékesíténei bizonyos telekhányaddal, akkor milyen áfakulcsot kell alkalmaznunk? Van-e különbség, hogy magánszemélynek vagy cégnek adjuk el? – Az építkezés költségszámláinak áfáját levonhatjuk-e? Segítségét köszönöm!
Ingatlanvásárlás
Kérdés
Egy kft. telephelynek vásárol egy lakóingatlant magánszemélytől. Az adásvételi szerződésben kivetett lakóingatlan, udvar 1000 négyzetméter van feltüntetve x összegért. Amikor tárgyi eszközként aktiválom a telephelyet, a telket is külön aktiválnom kell, de ennek az értékét, hogy határozom meg? Válaszukat előre is köszönöm!
Ajándékozás szja-vonzata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Édesapánktól egy ingatlant (lakóépület nagy telekkel) örököltünk. Az egyik testvéremnek a telekrészt, ami nem volt külön értékkel meghatározva, elajándékoznánk. A telekmegosztás megtörtént, de az ajándékozási szerződést édesanyám és én még nem írtuk alá, mert azt tudjuk, hogy az egyenesági rokonok között az ajándékozás illetékmentes, de szeretném megtudni, hogy a megajándékozott testvéremnek, vagy bárkinek kell-e szja-t fizetnie a telek után.?
Társasházépítés, telekelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk társasház építésbe kezdett. Ehhez megvásárolt egy raktárépületet, az ahhoz tartozó telekkel, az épületet lebontotta, és megkezdte az építkezést. Kérdésem: a megvásárolt raktárépület+telek beszerzési ára hova kerüljön elszámolásra? Több mint egy évig lesz a tulajdonunkban, de ha megépül a társasház, a lakásokkal együtt eladásra kerül. Kérem iránymutatásukat az előzőekkel kapcsolatban. Előre is köszönöm!
Magánszemély sorozat jellegű ingatlanértékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét. Egy magánszemély több ingatlannal, telekkel rendelkezik . Ezeket mind korábbi megtakarításaiból vásárolta, nincs közte olyan, melyet örökölt volna. Ezek az ingatlanok nem új építésűek (használtak), így ezen ingatlanok értékesítése esetén vonatkozik-e az áfa sorozat jellegű értékesítésére vonatkozó szabály? Vagy a használt ingatlanra nem kell alkalmazni csak a telekre? Mielőbbi válaszát várva Tisztelettel A kérdező