551 találat a(z) szolgálati idő cimkére

Baleseti rokkantsági nyugdíj ideje alatti munkavégzés jogosultsági időnek számít? Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2000-2005. között a magánszemély baleseti rokkantsági nyugdíjban részesült. Ezen belül 3 évig munkaviszonyban állt. A Tny. szerint a jogosultság feltétele a keresettel járó munkavégzés, illetve az azzal egy tekintet alá eső biztosítás. Ezzel ellentétben a szolgálati idő esetében a Tbj. szerinti biztosítotti jogviszony számít. Az említett időszakban a hatályos törvényeknek megfelelően állt alkalmazásban. Mindent összevetve számomra nem egyértelmű a szabályozás. Várva válaszukat, tisztelettel.

Szolgálati idő "elő" megváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 1955-ben született, jelenleg is aktív főállású munkavállaló 2019-ben töltené be a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt. Felmerült a kérdés, hogy a jelenlegi szabályozás lehetőséget ad-e arra, hogy az előtte álló éveket előre megváltsa a munkáltató? Ha igen, milyen feltételek mellett? Válaszát előre is köszönöm!

Nők 40 éves jogviszonyába beszámító szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk női alkalmazottja részére a nyugdíjbiztosító megállapította a szolgálati idejét. Ennek során az érettségi után szakmunkás tanulóként eltöltött időt nem vette figyelembe a 40 év megállapításakor. Elmondása szerint ténylegesen munkát végzett ezen idő alatt. Van-e mód a szolgálati idő számításának módosítására? Ha igen, akkor milyen igazolás kell hozzá? Válaszukat előre is köszönöm. Kerekes Lajos

Kata – szolgálati idő Kérdés

75 ezer forintot fizetnék mint főállású egyéni vállalkozó. Munkaviszonynál ez egy évet jelent? Mert az 50 ezer forintnál azt mondják, az év nem teljes év. Kérem ebben a segítségét. Köszönöm.

Öregségi nyugdíj szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 1956-ban született, jelenleg magyarországi munkaviszonnyal rendelkezik, magyar állampolgár. Ez a magyar munkaviszonya hamarosan megszűnik, és Horvátországban, egy horvát céggel létesít 8 órás munkaviszonyt. Közeleg a nyugdíjba vonulásának ideje, ezért az lenne a kérdésünk, hogy a továbbiakban Horvátországban szerzett szolgálati idő és jövedelem milyen módon számít bele a nyugdíjába? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Nyugdíjasnak minősülő munkavállaló- hogyan, mi alapján állapítja meg a munkáltató? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több írást olvastam itt is, máshol is, ami egyértelműnek tekinti, hogy a nyugdíjas munkavállalónak nem jár végkielégítés és nem szükséges indoklás. Az Mt. is írja. Ez rendben is van. De nem teljesen egyértelmű, mi alapján ítéli meg a munkáltató, mi alapján dönt erről, hiszen nem ő számítja ki a szolgálati időt (lásd lentebb). Konkrét eset: magánszféra, irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése, vélhetően bőven megvan a 20 év szolgálati idő, magam nem kérem nyugdíjazásom. Az Mt. 294. § kimondja, hogy fentebb írt 2 feltétel esetén nyugdíjasnak minősülök. Azonban úgy tudtam, hogy a szolgálati idő kiszámítása nem annyira egyszerű (például a "TB kiskönyv" önmagában nem ad választ - fizetés nélküli szabadság, részmunkaidő), és ez nem a munkáltató, hanem az illetékes szerv feladata. Hogyan ítélheti meg akkor a munkáltató, hogy nyugdíjasnak számítok, alkalmazva ezzel fentebbi következményeket? Nem tudom mennyire írtam érthetően a dilemmáról. Lehet, hogy van az Mt.-ben vagy máshol egy részletszabály, amiről nem tudok (például, hogy a munkavállaló kötelezhető arra, hogy a nyugdíjfolyósító szervtől kérje szolgálati idő megállapítását - kérdéses számomra, vajon mi történik, ha nem tesz ennek eleget a munkavállaló). Segítségét köszönöm! Tisztelettel.

Végelszámoló megkeresése Kérdés

Hogyan lehet megtudni, hogy egy kilencvenes évek közepén megszűnt szervezetnek ki volt a végelszámolója? Nyugdíjügyben volna rá szükség, mivel se a NAV, se a TB nem talál adatokat az 1988. évi bérekre vonatkozóan, az érdekeltek saját papírjaik nincsenek meg. (A szolgálati időt a munkakönyv alapján elismerték, a kereset nincs benne a megállapított nyugdíjban.)

Kata ideje alatti szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy főállású katás egyéni vállalkozónak, aki 50 ezer forint adót fizet havonta, ez az időszak hogyan számít bele a szolgálati időbe? Előre is köszönöm a válaszát.

Arányos szolgálati idő II. Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Azonos címmel korábban feltett kérdésemet pontosítanám. A tagi jogviszony úgy van jelentve a havi bevallásban, hogy "társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett". Mivel főállású egyéni vállalkozásnak minősül az 50 ezer forintos katás vállalkozó, így a társas vállalkozások a ténylegesen kifizetett személyes közreműködésért kapott díj alapján adóztak, nem a minimálbér után. Ez így rosszul lenne? Azért nem gondolom, mert ha a tagi jogviszonyban a jövedelem eléri a minimálbért, akkor már elég a 25 ezer forintos kata is. Itt az a kérdés, hogy a 268 napos egyéni vállalkozáshoz hozzáadódik-e a "mellékfoglalkozású" társas vállalkozásokból származó összeg, és így elérhető-e a 366 nap szolgálati idő? Köszönettel. Soltész Nóra

Arányos szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha jól gondolom, akkor a 2016. évben a főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forintos fizetés mellett) csak 268 nap szolgálati időt szerez (1997. LXXXI. 39. § (2) bekezdés). Az egyéni vállalkozó másik két társaságban is tag. Innen is származik jövedelem teljes járuléklevonás mellett. A kérdés: hogyan alakul a 2016. évi szolgálati idő, ha az összes járulékköteles jövedelem (egyéni 12*81 300 + 575 000 tagi jövedelem) meghaladja a garantált bérminimum éves díját? Azaz 1 548 000 forintot. Jól gondolom, hogy így a megszerezhető szolgálati idő 2016-ban 366 nap lesz? Köszönettel: Soltész Nóra

Mit és hogyan kell beszámítani a párhuzamos jogviszonynál? Kérdés

Párhuzamos - 2 munkaviszony és járulékköteles megbízási - jogviszonyok esetén be kell-e számítani: 1. A szolgálati időbe valamelyiket, ha az egyik munkaviszony egy időre megszűnik? 2. A nyugdíj alapját képező keresetbe a járulékfizetési felső határig, 2013 után pedig az összes olyan jövedelmet, amely után a munkavállaló járulékokat fizetett? 3. Van-e olyan előírás, mely szerint a kereseti, jövedelmi adatokból a kedvezőbbet kell figyelembe venni? 4. Köteles-e a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv pontosítani a foglalkoztató megnevezését, ha ezt a munkavállaló az adategyeztetés során kéri? (Soha nem dolgozott a Magyar Államkincstárnál, de a rá vonatkozó nyilvántartásban a tényleges foglalkoztatója helyett, pontosítási kérése ellenére továbbra is ez szerepel!) 5. Van-e olyan forráshely, amely egy helyen tartalmazza a járulékfizetési felső határokat 1988-tól? (Az APEH archívumában csak 1997-től találtuk meg.) Kérjük a T. Szakértőt/Nőt, hogy álláspontját - a 15 napon belüli fellebbezési határidőre is tekintettel - szíveskedjék mielőbb elkészíteni és tételes joghelyekkel is alátámasztani!

Ez is beszámít a 40 éves nyugdíjjogosultságba, ez viszont nem Cikk

A nők 40 éves nyugdíjjogosultságába beleszámít-e a rehabilitációs ellátás alatti, 4 órás munkaviszony, amikor a havi jövedelem bruttó 180 ezer forint volt, tehát meghaladta a minimálbért? A munkaviszony alatti táppénz szolgálati és jogosultsági időnek is beszámít-e ebbe a nyugdíjba? Olvasónk kérdéseire Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszol.

Nők 40 éves nyugdíja rehabilitációs ellátás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! A "nők 40 éves nyugdíjjogosultságába" beleszámít-e a rehabilitációs ellátás alatti, 4 órás munkaviszony, amikor a havi jövedelem bruttó 180 ezer forint volt, tehát meghaladta a minimálbért? Másik kérdésem, hogy a munkaviszony alatti táppénz az szolgálati és jogosultsági időnek is egyaránt beszámít-e ebbe a nyugdíjba? Köszönettel: Szné

Nők kedvezményes nyugdíja Kérdés

Nők kedvezményes nyugdíjában részesülő személy betöltötte az öregségi nyugdíj korhatárt. A kedvezményes szolgálati időbe nem számított bele 9 hónap munkanélküli segély időszak. Az öregségi nyugdíj korhatár elérésével újra lehet-e számíttatni a nyugdíj összegét vagy az a kedvezményes nyugdíj elfogadásával már véglegessé vált? Köszönöm válaszukat, üdvözlettel: vbtax

Öregségi nyugdijhoz szolgálati idő számítása Kérdés

2016 augusztusától öregségi nyugdíjat kértem, mivel betöltöttem a nyugdíjkorhatárt. Előtte 2001. decembertől rokkantnyugdíjas voltam, de mellette dolgoztam végig, így a jövedelemből nyugdíjjárulék is lett vonva. Meglepődve vettem tudomásul, hogy 2001. decembertől 2011. december 31-éig szolgálati idő nem lett figyelembe véve, csak 2012. január 1-jétől 2016. augusztusig. Mikortól módosult, hogy a fent említett időszak kiesik a szolgálati idő számításából?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vasárnapi pótlék

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Megbízási vagy vállalkozói szerződés?

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink