361 találat a(z) szochokedvezmény cimkére
Szociális hozzájárulási adó kedvezmény
Kérdés
Egy egyéni vállalkozó felvesz egy 22 éves alkalmazottat, aki rendelkezik több mint 180 nap munkaviszonnyal. Igénybe kívánja venni a szociális hozzájárulási adó kedvezményt. Szochotörvény 242/B § alapján. Meddig érvényesítheti az adókedvezményt? Két évig az alkalmazás kezdésétől? Napi 2 órában foglalkoztathatja?
Igazolás szochokedvezményhez
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni az ügyben, hogy a NFSZ által kiállított igazolást lehet-e megadott dátumra kérni. Gyakorlatilag járna a dolgozó után a kedvezmény, hiszen a jogviszony előtti 275 napon belül megvan a 183 nap. De mivel az igazolást később kérte ki a dolgozó, így a kérelem beadásának napját vették figyelembe, amely így megváltoztatta a 275 napban lévő álláskeresési napokat 16 nappal. A hivatal nem állított ki újabb igazolást, mondván, ők a kérelem napjától számolnak. Szeretném megkérdezni, hogy ez melyik rendeletben van? Segítségét előre is köszönöm!
55 év feletti nyugdíjas szochokedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő, 55 év feletti öregségi nyudíjast szeretnénk foglalkoztatni 8 órás munkaviszonyban. Kérdésem, hogy jár e utána az 55 év felettiek szocho kedvezménye? Köszönettel, Farkas Renáta
Szochokedvezmény visszamenőlegesen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégnél 2014. februárban munkába állt egy gyesről visszatérő munkavállaló. Akkor nem kértünk tőle igazolást, így a cég eddig megfizette utána a teljes szochót. Amennyiben most kér a munkavállaló egy igazolást az egészségbiztosítótól, hogy gyesről visszatérő volt, akkor jogosutl-e a cég 2014 februárjáig (a munkavállaló munkába állásáig) visszamenőleg önellenőrzéssel igénybe venni utána a szochokedvezményt?
Ügyvezetés formája
Kérdés
Egy kft.-ben 1998 óta munkaviszonyban (heti 40 órában) dolgozik egy alkalmazott. 2008-ban elment szülési szabadságra. 2011-ben ebbe a kft.-be többségi részesedéssel belépett, mint tag és egyben ügyvezető (ekkor még mindig gyesen volt a második gyerekkel). A társasági szerződésben nincs lefektetve, hogy mint ügyvezető, milyen formában látja el a feladatát, és azt hogyan díjazzák (az ügyvéd üzenete: mi döntsük el...). Majd 2013. 01. 31-én visszajött dolgozni. Mi továbbra is havonta a NAV felé a járulékbevallásban alkalmazottként és adminisztrátorként jelentjük, sőt, mint gyesről visszajött után az alkalmazotti szochokedvezményt igénybe vesszük. Kérdésem lenne: helyes-e, ha írunk egy taggyűlési határozatot, amiben lefektetjük, hogy marad munkaviszonyban, mint adminisztrátor, és emellett látja el az ügyvezetői tevékenységet például havi 20 000 forintért? Mert elsődlegesen ő a cégben adminisztrációs munkát végez, ami nem az ügyvezetéssel függ össze. Vagy maradjon munkaviszonyban, mint ügyvezető, és a kódot javítsuk le a NAV felé, miszerint nem adminisztrátor, hanem munkaviszonyos ügyvezető? Előre is köszönöm a válaszukat.
Megszorítás és lazítás a szocho-kedvezményekben: ki veszít, ki nyer?
Cikk
Több helyen bővül, más helyeken viszont jelentősen szűkül a munkáltatók által a szociális hozzájárulási adóból (szocho) igénybe vehető kedvezmények köre a kormány által beterjesztett adótörvény-módosítási csomag szerint.
Gyed utáni szabadság
Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünknél egy kismamának 2014. 09. 05-én járt le a gyes. Másik cégnél helyezkedett el 2014.10. 16-ától. Nálunk már nem dolgozott egy napot sem, végig szabadságot, illetve szabadságmegváltást számfejtettünk neki. Kérdésünk az lenne, hogy ez esetben jár-e a gyesről visszatérők kedvezménye, lletve milyen kedvezményt érvényesíthetünk? Köszönjük a gyors választ.
Őstermelői járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: az az őstermelő, aki az előző évi árbevétel alapján a minimálbér után állapítja meg a járulékokat, viszont 50 százalékos rokkantsági ellátásban részesül, igénybe tud-e venni valamilyen járulékkedvezményt? Úgy hallottam, hogy a bevétel 20 százaléka utáni adózásnál nincs semmi, viszont a minimálbér utáni adózásnál nem kell szociális hozzájárulást fizetnie. Ebben szeretnék segítséget kapni, mert én nem találok erre semmilyen hivatkozást. Köszönöm a választ előre is: Éva
Tartós munkanéküli foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2 éven túli tartós munkanélküli dolgozót szeretnénk napi 4 órában foglalkoztatni. A 27 százalékos szochokedvezmény igénybevételéhez a munkanélküli igazoláson kívül kell-e még más igazolás is, valamint milyen hosszú ideig kell foglalkoztatnunk, hogy a kedvezményt megkaphassuk, és ne kelljen visszafizetni? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Kubikusok szochokedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két éve foglalkoztatunk szakképzést nem igénylő munkára kubikusokat. Rájuk is vonatkozik a 24-54 éves korúak kedvezménye? Ha igen, akkor mikortól lehetett volna élni a kedvezménnyel? Meddig lehet visszafelé önrevíziózni, illetve a kedvezményt, ha jár, igényelni? Tisztelettel: Géczi Sándorné
55 éven felüliek szochokedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a most belépő dolgozónk 61 éves, s jár utána az 55 éven felüliek szochokedvezménye, de jár-e azután a dolgozó után is, aki már eddig is itt dolgozott? Ha igen, önrevízióval meddig lehet visszamenni, hogy a szochót visszakaphassuk? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Ügyvezető jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy (nem egyszemélyes) kft. ügyvezetője társas vállalkozói jogviszonyban látja el az ügyvezetést és fizeti a járulékokat. Az ügyvezető egy gyesen lévő édesanya, akinek két hónap múlva lejár a gyes folyósítása. Akkor igénybeveheti a gyes utáni szocho-, illetve szakképzésijárulék-kedvezményeket (3 éves)? Vagy csak akkor, ha a továbbiakban munkaviszonyban látja el a teendőit? Milyen feltételek teljesülése szükséges, hogy munkaviszonyra válthasson? Válaszát előre is köszönöm!
25 év alatti pályakezdő foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 25 év alatti pályakezdő foglalkoztatása esetén milyen igazolás szükséges a NAV-tól, ezt a foglalkoztatás megkezdése előtt kell-e beszerezni, és pontosan milyen kedvezmény vehető igénybe a foglalkoztatás után? Válaszát köszönöm!
Tartós munkanélküli adókedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tartós munkanélküli után járó szocho és szakképzési hozzájárulás kedvezmény (ami az első két évben gyakorlatilag mentességet jelent 100 000 forint bruttó bérig) akkor is igénybe vehető, ha a munkavállalót a cég határozott idejű szerződéssel, csak néhány hónapig foglalkoztatja? Van valami kikötés a foglalkoztatás időtartamára? Jól gondolom, hogy ha a bruttó bér 100 000 forint felett van, akkor is igénybe vehető a kedvezmény, azzal a kikötéssel, hogy a 100 000 forint feletti részre már a szokásos százalékokkal kell számolni? Válaszát előre is köszönöm.
Szakmai gyakorlatos tanuló foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014. január 1-jétől adómentesen fizethető bér, szakmai gyakorlaton részt vevő tanuló részére. Szeretnék tájékoztatást kapni ennek gyakorlati alkalmazhatóságáról: milyen esetekben lehetséges ez (milyen kritériumoknak kell megfeleljen a szakképző intézet és a foglalkoztató? Van-e jövedelem maximum/minimum? Milyen napi munkaidőben foglalkoztathatóak a diákok? Tényleg semmilyen adó/hozzájárulás/járulék nem terheli sem a munkáltatót, sem pedig a foglalkoztatott diákot? Milyen szerződést kell kössön egymással az iskola és a szakmai gyakorlati helyet biztosító munkáltató, esetünkben egy cukrászda? Szakértő válaszát előre köszönöm: Bozsik István