361 találat a(z) szochokedvezmény cimkére
Táppénz, szochokedvezmény, közgyógyellátás: új szabályok
Cikk
Több ponton módosultak a különféle társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultság igazolására vonatkozó rendelkezések, és átalakult a családtámogatások igazgatási rendje is – derül ki a Magyar Közlöny 37. számában megjelent törvénymódosításokból. Cikkünkben az április 1-jétől alkalmazandó változásokat ismertetjük.
Ötvenöt év feletti – adókedvezmény
Kérdés
Ötvenöt év feletti munkavállalónkra 2014. 01. 01-től adókedvezményt vettünk igénybe munkaviszonya megszűnéséig, 2015. 01. 31-ig. 2015. 03. 01-én újra munkaviszonyt létesített cégünknél. Kérdésem: 2015. 03. 01-től az adókedvezmény kétéves időtartama újraindul? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Lipcseiné
Fiatalok foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Korábbi cikkükkel kapcsolatban lenne kérdésem: http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Fiatalok_foglalkoztatasa_utani_kedvezmeny_i_ZUL3BT?FullComment=true#comments A fenti cikkel kapcsolatban érdeklődnék. Cégünk nem érvényesítette korábban a fenti kedvezményt. Utólag kikérheti az igazolást dolgozói után, és érvényesítheti az alapján is a kedvezményt? Például 2014. évben keletkezett munkaviszony után 2015-től? Az igazolásban már több mint 360 nap munkaviszonyt igazolnak vissza ugyanannál a cégnél (1. munkahely pályakezdőnél). Köszönöm válaszukat előre is! Üdvözlettel: Zsuzsa
Egyéni vállalkozó szochokedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként megfelelek a feltételeknek, mely szerint szochokedvezményre lennék jogosult. Ugyanakkor úgy tájékoztattak, hogy ez a kedvezmény csak abban az esetben vehető igénybe, ha az egyéni vállalkozó a jövedelmét a vállalkozásból kiveszi, és nem csak a járulékot fizeti. Mi a helyes ebben az esetben?
Nők 40+
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a Nők 40+ program keretében tudnék munkát találni, mi a teendőm, hogy a munkaadó érvényesíteni tudja a 8 hónap kedvezményt? Ki igényli ezt, én vagy a munkáltató? Szeretném tudni, hogy mi az eljárás menete. Köszönettel: Anna
Járulékkedvezménnyel kapcsolatos jogszabály
Kérdés
Az egyszemélyes kft. tulajdonosa betöltötte az 55. életévét, alkalmazottként látja el az ügyvezetői teendőket, más munkaviszonya nincs. Kérésem: a jogszabály pontos megnevezése, amely a foglalkoztató számára a fenti esetben lehetővé teszi a 14,5 százalékos kedvezményt a szociális hozzájárulásból.
Társas vállalkozás – nyugdíjas tagok személyes közreműködése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nek 4 magánszemély tagja van, akik mindannyian saját jogú nyugdíjasok, a rájuk irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötték. Az ügyvezető kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozóként végzi a tevékenységét, minden hónapban rendszeres jövedelemkivéttel rendelkezik. Kérdésem: a társaság többi tagja is közreműködhet-e kiegészítő tevékenységet végző társas vállalkozóként a társaság tevékenységében? Ha igen, milyen járulékfizetés terheli a tagokat és a kifizetőt? Valamint, ha a nyugdíjas tagok munkaviszonyt létesítenek a társasággal, akkor igénybe vehetik-e az 55 év felettiek szociálishozzájárulásiadó-kedvezményét, és milyen járulékfizetési kötelezettség terheli a munkavállalót és a társaságot a kifizetett jövedelmek után?
Járulékot spórolhatnak a kft.-tulajdonosok: mit mond a bíróság?
Cikk
Lehet-e alkalmazott az egyszemélyes kft. tulajdonosa a saját társaságában? Igénybe veheti-e az 55 év felettiek után járó szochokedvezményt? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
25 év alatti szocho-kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 25 év alatti munkavállalókhoz kapcsolódó szocho-kedvezmény érvényesíthető abban az esetben, ha a munkavállalónak nincs 180 napi biztosítási jogviszonya, de nem hoz róla igazolást? A 14,5 százalékos kedvezményre gondolok [462/B § (3)]? Én azt mondanám, hogy két verzió van. Vagy nincs 180 nap biztosítás, és hoz igazolást [462/B § (2)], akkor lehet a kedvezőbbet, vagy van 180 napi biztosítás, nem kell igazolás [462/B.§ (3)], és a 14,5 százalékos kedvezményt lehet érvényesíteni. Az egyértelmű, hogy az igazolás hiányában a 27 százalékos kedvezmény nem érvényesíthető. De számomra nem egyértelmű, illetve nem olvasható ki egyértelműen a törvényből, hogy a 14,5 százalék viszont érvényesíthető. A törvény 462/B § (3) bekezdése a (2) bekezdésben foglaltak nem teljesülése esetén említi a 14,5 százalékot. Ott azonban csak az van, hogy ha legfeljebb 180 napja van, és nem ott hivatkozik a szükséges igazolásra. Vagyis a nem teljesülés a legfeljebb 180 napra vonatkozik szigorúan véve, és nem az igazolásra. Emiatt dilemmázok azon, hogy lehet-e érvényesíteni 14,5 százalékot, ha nincs 180 napja?! Mielőbbi segítő válaszukat előre is köszönöm.
Három gyermek utáni szochokedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az anya 2014. 01. 24-ig gyeden volt, majd visszament dolgozni. Az apa 2014. 01. 01-től munkaviszonyos, majd 2014. 01. 25-től gyest igényelt a munkaviszonya mellett. Három gyermekük van. Mindkét szülő után jogosult-e igénybevenni a három gyermek után 5 éven keresztül igénybe vehető szochokedvezményt a munkáltató, tekintve, hogy mindkét szülő jogosult családi pótlékra? Ez esetben mindkét szülőnek kérni kell a MÁK-tól igazolást?
Gyesről visszatérők szochokedvezménye
Kérdés
Gyes lejárta utáni nap kettő munkáltatónál egy időben, heti 20-20 órában kezd dolgozni egy munkavállaló. Mindkét munkáltató érvényesítheti a szochokedvezményt 3 évig? Milyen előírásra kell ügyelni?
Szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény
Kérdés
Németországban tartós kiküldetésben levő dolgozók után Magyarországon a minimálbér után fizetünk járulékokat. Jövedelemadót Németországban fizetnek a munkavállalók. A 25 év alatti, illetve a 55 év feletti, valamint a szakképzetlen munkaerő szochokedvezménye figyelembe vehető-e? Az építőipari tevékenység magyar székhelyű kft. német telephelyén történik. Köszönöm.
Kiva – foglalkoztatotti kedvezmény elszámolása
Kérdés
Az 55 év feletti munkavállaló legfeljebb 50 ezer forint kedvezményét a gyakorlatban hogyan kell érteni? Ha a munkavállaló teljes munkaidős, de volt betegszabadságon, táppénzen is, minden hónapban arányosan kell számolni a kedvezmény mértékét? Ha igen, akkor a ledolgozott napokra, vagy a betegszabadság idejére is jár a kedvezmény?
Vállalkozói bevétel-e?
Kérdés
Megváltozott munkaképességű egyéni vállalkozónak nem kell szochót fizetnie havonta, mivel a 1458-as bevalláson csekély összegű de minimis támogatásra vonatkozó szabályok szerint ez alól mentesül. Kérdésünk: a de minimis havi támogatási összeget be kell-e venni adóköteles vállalkozói bevételként, vele szemben elszámolható-e az 58-as bevalláson előírt meg nem fizetett szocho? Ha bevételként el kell számolni, és adót kell utána fizetni, akkor hol érvényesül a kedvezmény?
Szociális hozzájárulási adókedvezmény nyugdíjas munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas (66 éves) férfi vagyok, munkaviszonyban állok egy kft.-nél. A kft.-nek tulajdonosa is vagyok, de a munkáltatói jogokat nem én gyakorlom. A szociális hozzájárulási adókedvezményt (maximum 100 ezer forint után 14,5 százalék) igénybe veheti-e a kft. utánam, mint 55 év feletti munkavállaló után? Ez nemtől és nyugdíjas státusztól független-e? Köszönettel.