318 találat a(z) szochokedvezmény cimkére

55.év feletti szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném abban, hogy egyházi iskola (ami szerintem nem minősül költségvetési szervnek) munkáltatója igénybe veheti az 55 év feletti munkavállalóra (pedagógus) járó szociális hozzájárulási adó kedvezményt, aki már hosszú évek óta dolgozik nála, és most betöltötte az 55. évét? A kedvezményre addig jogosult, amíg nála munkát végez a munkavállaló? Köszönöm a segítséget.

55 év feletti szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném abban, hogy a munkáltató igénybe veheti az 55 év feletti munkavállalóra (pedagógus) járó szociális hozzájárulási adó kedvezményt, aki már hosszú évek óta dolgozik nála, és most betöltötte az 55. évét? A kedvezményre addig jogosult, amíg nála munkát végez a munkavállaló? Köszönöm a segítséget.

Rrehabilitációs kártya Kérdés

Jár-e a 27 százalékos kedvezmény a rehabilitációs kártyás kft.-ügyvezető után, ha ő egyben többségi tulajdonosa a kft.-nek, vagy csak alkalmazottak foglalkoztatása után jár a kedvezmény? Köszönöm.

Szocho önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy évekre visszamenőleg nem lett figyelembe véve az 55 év feletti munkavállaló szociális hozzájárulási adó kedvezménye. Lehetséges-e az önellenőrzése és mi módon? Köszönettel.

55 év feletti kedvezmény tagi jövedelem esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társas vállalkozó tagi jövedelmet vesz fel minden hónapban. Ilyen esetben igénybe veheti-e utána a cég az 55 év feletti szochokedvezményt? Köszönettel.

Egyéni vállalkozó szochokedvezményének forintra átszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra jogosult egyéni vállalkozó saját maga után szociális hozzájárulási adó kedvezményt vesz igénybe. Az 58-as bevallásában nyilatkoznia kell a bevallási időszakban igénybe vett de minimis támogatás tartalomról. Az átszámításhoz milyen időpontot kell érteni azon, hogy "az euróban meghatározott összegek forintra átszámításánál a támogatási döntés napját megelőző hónap utolsó napján érvényes, a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, két tizedes jegy pontossággal meghatározott devizaárfolyam alkalmazandó"? Helyes-e az az eljárás, hogy a bevallási időszakot megelőző hónap utolsó napján érvényes MNB-árfolyamon határozzuk meg az euróértéket? Vagy az igénybevétel egyenlő a beadás benyújtásának napját (azaz a tárgyhót követő hónap 12-e) megelőző hónap utolsó napi (tehát a bevallási időszak utolsó napja) árfolyammal kell átszámolni? Válaszát köszönettel várom: Rozika (könyvelő)

Többes munkaviszony – szocho Kérdés

Tisztelt Adózóna! Megteheti-e egy vállalkozás (kft./bt.), hogy amennyiben tagja mind az ügyvezetést, mind a személyes közreműködést munkaviszonyban látja el, akkor a személyes közreműködésére tekintettel heti 40 órában, ügyvezetőségére tekintettel heti 10 órában foglalkoztatja munkavállalóként egyik tagját? Két külön munkaszerződésről, és két külön biztosítotti bejelentésről beszélünk egy adott vállalkozáson belül, viszont így a heti munkaórák száma a két szerződést együtt tekintve heti 50 óra. Megilleti-e a vállalkozást az életkor tekintetében érvényesíthető szochokedvezmény a tag mindkét jogviszonyában?

25 év alattiak szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég pályakezdő munkavállalót vett fel, aki 25 év alatti és van NAV igazolása arról, hogy még nem volt 180 nap munkaviszonya. A foglalkoztatás első két évében 100 ezer forint után 27 százalék szochokedvezményt lehet igénybe venni utána. Kérdésem az, hogy ha lejár a két év és ő továbbra is a cég alkalmazottja lesz, a 3. évtől igénybe lehet-e venni rá a 100 ezer forint utáni 14,5 százalékos szochokedvezményt, addig amíg el nem éri a 25 éves kort? Válaszát előre is köszönöm.

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy munkavállaló, aki gyesről visszatért dolgozni, ezért a cég jogosult utána a szochokedvezményre. Viszont időközben olyan munkaköre lett, ami két jogviszonyt kívánt (2 különböző FEOR-ral van bejelentve) egy cégnél. Ebben az esetben mindkét jogviszonyára igénybe lehet venni a maximális szochokedvezményt, vagy maximum 100 ezer forintig érvényesíthetjük azt? Válaszát előre is köszönöm!

Megváltozott munkaképességű egyéni vállalkozó szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen igazolásra van szükség ahhoz, hogy a megváltozott munkaképességű egyéni vállalkozó szociális hozzájárulási adó kedvezményt érvényesíthessen maga után? A vállalkozó 2011. december 31-én rokkantsági nyugdíjas volt. Munkaképességét 90 százalékban elvesztette. 2012. január 1-jétől rokkantsági ellátásként kapja az ellátását. Neki nem kell saját magára rehabilitációs kártyát igényelnie? Köszönettel várom válaszát.

Megjelent a februári VálaszAdó Cikk

Közeledik a kft.-k számára a törzstőkeemelés végső, március 15-ei határideje. Cikkünkben részleteztük, mit kell tenniük azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a tőkeemelés helyett az átalakulást választják. Táblázatban összefoglaltuk, hogy 2016-ban milyen jogcímen, mennyi szochokedvezményt vehetnek igénybe a munkáltatók, s tisztázunk néhány gyakran felmerülő kérdést is, amelyben bizonytalankodnak a foglalkoztatók.

Szociális hozzájárulási adó kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát: egyik munkavállalónk gyesen van 2016. 01. 04-től, és 02. 15-től heti 20 órában visszajön dolgozni gyes mellett. A szociális hozzájárulási adó kedvezményhez megkértük a kormányhivatal igazolását. A kérdésem az lenne, hogy honnan kell számolni a 36 hónap kedvezményes időszakot? Tehát 2016. 02. 15-től lehet igénybe venni a kedvezményt 2019. 02. 15-ig? Ha nem, akkor mettől meddig él a szochokedvezmény a munkavállaló bére után? Szíves válaszát kérem.

Gyed extra szochója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy egyéni vállalkozó 2016. 02. 04-től szeretné a gyed mellett a vállalkozását folytatni, a szociális hozzájárulási adó kedvezményre jogosult lesz-e? Köszönöm a segítséget.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő, abban kérném válaszát: munkavállaló gyesről visszatér és megkéri az igazolást szochokedvezményhez, ezt a cég figyelembe is veszi, majd a munkavállaló 2 hónap múlva kilép. Mi lennénk a 2. munkáltató, ismét kérhetünk igazolást vagy ő már kimerítette a maximum 3 évi kedvezményét azzal, hogy az előző munkáltatónál igényelte - attól függetlenül, hogy onnan eljött és nem használta ki a teljes időszakot. Tulajdonképpen a gyes alatti, illetve utáni kedvezményt csak az első munkáltató részére lehet igényelni vagy időszakon belül mindig az újabbakra is?

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Radics Zsuzsanna Szakértő Asszony! 2015. 12. 02-án „Második babával gyesről visszatérő kismama szochokedvezménye” témában feltett kérdésemre köszönöm a válaszát. Miután nem fejtettem ki megfelelően az esetleíráshoz tartozó adatokat, így továbbra sem oldódott meg számomra a kérdés. Ennek megértéséhez kérném még Szakértő Asszony segítségét. Az adott helyzet leírásában az alábbiakat írtam: „A munkáltatónál előkészítés alatt áll a cég eladása. Az új vezetőség átvenné a második babával anyasági ellátásban lévő kismamát a gyes lejártáig, akinek a szabadságmegváltását már az új cégtulajdonosok vezetésével működő cég fizetné ki.” Konkrétan arra utaltam – csak nem fejtettem ki megfelelően –, hogy a kismama az időközben eladásra kerülő cégnél maradna fizetés nélküli szabadságon a gyes lejártáig. A 2. gyermek után a gyes 2017. 02. 12-én jár le. Időközben a kismama felmond (a földrajzi távolság miatt nem tud az új tulajdonosi körrel rendelkező cég székhelyén dolgozni), s közös megegyezéssel ugyanaz napon meg is szüntetnék a határozatlan idejű munkaviszonyát. Munkaviszonya utolsó napján a járandóságát, nevezetesen a szabadságmegváltás összegét kifizetnék. Kérdés: a munkaviszonyára tekintettel kifizetésre kerülő szabadságmegváltás összegét terhelő szochoösszegéből figyelembe lehet-e venni a gyesről visszatérők kedvezményét a kibővített tényállás ismertetése és a jelenleg érvényben lévő jogszabályok alapján? (Az adott válaszból ítélve: igen.)

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink