366 találat a(z) szochokedvezmény cimkére

Szochokedvezmény – megváltozott munkaképességű munkavállalók Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű személynek minősül-e a szocho tekintetében, aki új komplex minősítéssel rendelkezik (a rehabilitációs hatóság minősítése alapján az egészségi állapota 60 százalékos vagy kisebb mértékű), a komplex minősítésben szereplő felülvizsgálati idő lejárt, még nem hívták vissza felülvizsgálatra, de a rokkantsági ellátást továbbra is folyósítják számára? Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!

Szochokedvezmény 25 év alatti munkavállalónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2016-2017. években csökkentett szochokedvezményt vett igénybe egy 25 év alatti munkavállalójára tekintette. A munkavállaló 25 év alatti, 180 napnál rövidebb időtartamú munkaviszonnyal rendelkezik, de nem kért annak idején NAV-igazolást. Jár-e ez esetben a csökkentett mértékű kedvezmény? NAV-ellenőrzés van folyamatban, mely szerint csak akkor járna a kedvezmény, ha a dolgozó munkaviszonya meghaladja a 180 napot. Köszönöm a választ!

Szochokedvezmény – gyes Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ismerősöm 2015. szeptember 1-jével ment csedre, majd 2017. szept. 14-ével indult a gyes, ami neki 2025. szeptember 14-ig jár majd. A gyed leteltével a főállásában fizetés nélküli szabadságon van (mint a gyesesek szoktak). 2018. november 1-jén kezdett dolgozni a "főállása" mellett 4 órában. Kérdés: a szochokedvezmény (19,5%) az első két évben akkor is jár a munkáltatónak, ha még gyesen van a munkavállaló, és emellett megy vissza dolgozni, vagy csak a gyes megszűntével lehet ezt a kedvezményt igénybe venni? Köszönettel!

Rehabilitációs kártya – szochokedvezmény Kérdés

2015. évi határozat alapján a dolgozó 55%-os minősítést kapott, a rehabilitációs ellátást megszüntették, de rehabilitációs kártyát kapott. Felülvizsgálat csak állapotváltozás esetén lesz. 2019-ben ezt a határozatot figyelembe veheti-e a munkáltató a szochokedvezmény elszámolásánál, illetve elszámolható-e a kedvezmény?

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! 3 dolgozónk van, akik után a 2018. évben igénybe vettünk szociális és szakképzési hozzájárulási adókedvezményt (25 év alatti pályakezdők és gyesről visszatért kismama). Igénybe lehet-e venni ezen dolgozók után továbbra is a kedvezményeket, változatlan feltételekkel, mivel a kedvezmények igénybevételének határideje 2019. évben járna le?

Szochokedvezmény 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk férfi munkavállalója részére gyermekgondozást segítő ellátást folyósítanak, melynek várható lejárata 2020.12.31. A feleség három gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult. A 2011.évi CLVI. törvény 462/D § (6) bekezdés alapján szochokedvezményt vettünk igénybe, mely 2020. január hónapig érvényesíthető. A szochotörvény átmeneti rendelkezések 36. §-át úgy értelmeztem, hogy az érvényesítésre nyitva álló időtartamig igénybe vehető a kedvezmény. A Pest Megyei Kormányhivatal viszont elutasította a munkavállaló hatósági bizonyítvány kiadása iránti kérelmét azzal az ondokkal, hogy nem jár neki a kedvezmény. 1. kérdésem: jár-e a kedvezmény? 2. kérdésem: ha jár a kedvezmény, hol kérhetünk igazolást a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításáról, és a három gyermek utáni családi pótlékra jogosultságról? 3. kérdésem: ha jár a kedvezmény, milyen mértékű? Köszönettel: Csné

Mezőgazdaságban foglalkoztatott szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdaságban foglalkoztatottak utáni szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezménnyel kapcsolatos a kérdésem. A minimálbér (149 ezer forint) a 9,75 százalékos kedvezmény alapja a 8421. FEOR-számmal bejelentetett dolgozók után? A 1908. kitöltési útmutatóban ehhez a 8421. FEOR-számhoz a következő magyarázat kapcsolódik: „Ha a kifizető a foglalkoztatottat az adómegállapítási időszak egy részében nem, vagy nem kizárólag mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatta, a munkaviszony alapján ezen adómegállapítási időszakra vonatkozóan részkedvezményt nem érvényesíthet.” Ha a dolgozó a hónapon belül például fizetett szabadságon van, vagy területrendezést folytat a gazdaság területén, akkor ezt úgy kell érteni, hogy a szochokedvezményt nem lehet elszámolni utána az adott hónapra? Köszönöm a válaszadást!

Jár szochokedvezmény ledolgozott munkanap nélkül? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállaló segédmunkás munkakörben, teljes munkaidőben dolgozik. Havi bére 138 000 forint. A távollétei az alábbiak szerint alakultak: – Betegszabadság 12.01.-12.13. – Igazolt távollét 12.14.-12.21. – Fizetett munkaszüneti nap 12.25.-12.26. – Rendes szabadság 12.27.-12.28. Az lenne a kérdésem, hogy mekkora a szociális hozzájárulási adó összege a szakképzettséget nem igénylő munkakör miatti kedvezmény figyelembe vételét követően? Lehetséges, hogy csak a munkaszüneti napra és a fizetett szabadság juttatására lehet a kedvezményt érvényesíteni, a betegszabadságra kifizetett bér összegére pedig nem? Köszönettel.

Öregségi nyugdíj igénylése visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Csökkentett munkaképességű munkavállalót foglalkoztatunk 2017.08.01. óta. Rokkantsági ellátásban részesül. A mai napon kaptam tőle egy dokumentumot, amit a Csongrád Megyei Kormányhivatal Szegedi Járási Hivatala állított ki, miszerint kérheti az öregségi nyugdíj megállapítását 2018. 07. 26. naptól. Cégünk a munkavállalót a 2018. évben csökkentett munkaképességű munkavállalóként foglalkoztatta rehabkártyával, az ezzel járó szochokedvezménnyel, illetve a rehabilitációs hozzájárulás fizetésének mértékénél is számoltunk vele. Kérdésem a következő: ha ő visszamenőlegesen igényli az öregségi nyugdíjat, akkor cégünknek önrevíziózni kell a tavalyi év érintett hónapjait? Válaszát köszönöm! Hecsei Éva

2019-es szochokedvezmények Kérdés

Kedves Adózóna! A szochokedvezményekről szóló cikkből (https://adozona.hu/2019_es_valtozasok/Szochokedvezmenyek_2019ben_tablazatban_LB0THO) hiányolom a szakképzési járulékra vonatkozó gondolatokat. Szerintem azzal együtt lenne teljes a kép. Ugye jól tudjuk, hogy ott, ahol teljes szochokedvezmény van (vagyis 19,5% és nem 9,75%), továbbra sem kell szakképzési járulékot fizetni a mentesített szochoalapra. Köszönettel: Nagy Péter

Nyugdíj, rokkantsági ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk öregségi nyugdíjasnak minősül, viszont rokkantsági ellátásban is részesül. A nyugdíjfolyósító tájékoztatta, hogy az öregségi nyugdíjának összege kedvezőtlenebb, mint a jelenlegi rokkantsági ellátás összege, így az eljárást az igénybejelentéskor tett nyilatkozata alapján megszünteti. A fentieket figyelembe véve ezek szerint nyugdíjasként nem foglalkoztathatom? gy nem részesül a nyugdíj melletti munkavégzés adókedvezményeiben? Válaszát előre is köszönöm.

Szochokedvezmények átmeneti szabályai Kérdés

Van-e átmeneti szabály azokra a szochokedvezményekre, amelyek 2018-ban indulnak, de az érvényesítés ideje 2019. január 1. után jár le, például a 25 év alattiak kedveznénye?

Szochokedvezmény Kérdés

Egy egyszemélyes kft. ügyvezetője az alapító okiratban foglaltaknak megfelelően az ügyvezetést munkaviszonyban látja el, heti 40 órában. Az Ügyvezetést 2018. 08. 31-éig megbízási jogviszonyban látta el (volt mellette máshol 8 órás munkaviszonya), a munkaviszony megszűnését követően 2018. 09. 01-jén létesített munkaviszonyt a kft.-ben az ügyvezetésre. Ezt megelőzően 2018. 07. 19-éig gyesben részesült, erről a szochókedvezmény miatt igazolást is kért. Kérdéseim a következők: 1. Igénybe veheti-e az igazolás birtokában a szochokedvezményt (figyelme véve, hogy a kft.-vel már ez előtt is volt jogviszonya, bár az társas vállalkozói jogviszony volt, illetve, hogy saját kft.-ről beszélünk)? 2. Nála a foglalkoztatás első 2, illetve 3. évének a munkaviszony kezdetétől számított évek számítanak, függetlenül attól, hogy már előtte is biztosított volt az adott kft.-ben mint heti 36 órát elérő munkaviszonnyal rendelkező társas vállalkozó? 3. Az igazolási kérelem a munkaviszony kezdett megelőzően 1 hónappal postázásra került az illetékes hatóságnak, ennek ellenére annak kiállítására csak 2018. 10. hónapban került sor. Így a munkavállaló (illetve annak munkáltatója) az igazolás hiánya miatt a szeptemberi bérnél még nem tudta igénybe venni a szochokedvezményt. Mivel az igazolás októberben került kiállításra, abban a hónapban már igénybe lehet venni a hónap egészére a kedvezményt, még akkor is, ha a munkaviszony kezdete nem abban a hónapban kezdődött?

Tartósan álláskereső szochokedvezménye Kérdés

A tartósan álláskereső szochokedvezménye tudomásom szerint 2019. január 1-jétől megszűnik. Van-e olyan átmeneti rendelkezés, mely szerint a korábban felvett és még "ki nem merített" kedvezményt meddig, milyen feltételekkel lehet igénybe venni?

Szochokedvezmény 2019: megváltozott munkaképességűek Cikk

Jövő évtől ugyan megszűnik a Rehabilitációs Kártya, de megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásakor továbbra is jár a szochokedvezmény. Pozitív változás, hogy jövő évtől emelkedik az egészségi állapot mértékére vonatkozó határ, ami alatt igénybe vehető a kedvezmény, amit a D vagy E kategóriába tartozó munkavállalók foglalkoztatására is kiterjesztették.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Láncértékesítés?

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Egyéni vállalkozó – rezsiköltség elszámolása

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Rehabilitációs hozzájárulás

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink