adozona.hu
Járulékot spórolhatnak a kft.-tulajdonosok: mit mond a bíróság?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Jarulekot_sporolhatnak_a_kfttulajdonosok_de_X1P1XX
Járulékot spórolhatnak a kft.-tulajdonosok: mit mond a bíróság?
Lehet-e alkalmazott az egyszemélyes kft. tulajdonosa a saját társaságában? Igénybe veheti-e az 55 év felettiek után járó szochokedvezményt? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
„Egyszemélyes kft. tulajdonosa lát el minden feladatot a kft.-ben. Rajta kívül nincs senki sem alkalmazottként sem ügyvezetőként. Mindent ő ír alá, és minden tevékenységet ő végez (például oktatás), ami a tevékenységi körben szerepel. Lehet-e ő alkalmazott a kft.-ben? A minimálbérnél nagyobb összeggel szeretnénk bejelenteni alkalmazottként, az ügyvezetésért pedig nem venne fel külön semmiféle juttatást. Az a kérdésünk, hogy ezt megteheti-e, és járhat-e részére az 55 év felettiek utáni járulékkedvezmény. Máshol nincs munkaviszonya és nem is nyugdíjas, hamarosan nyugdíjba fog menni. A napi 8 órát ledolgozza” – kérdezte olvasónk.
A gazdasági társaságokról ma a Polgári törvénykönyv (Ptk.) rendelkezik, amely nem mondja ki, hogy az alapító okiratba bele kell foglalni, hogy azt munkaviszonyban is elláthatja az ügyvezető. Az új Ptk. alapján az ügyvezető jogviszonyánál meg kell jelölni, hogy azt megbízásban vagy munkaviszonyban látja-e el. A jogértelmezés szerint, ami nem tiltott, az szabad, azaz az egyszemélyes kft. tagja dolgozhat munkaviszonyban.
Más a bírói gyakorlat. Egy korábbi legfelsőbb bírósági döntés úgy szól, hogy senki sem lehet egyben munkavállaló és munkáltató. Ez a döntés akkor is élt, amikor a Gt. kimondta, hogy az egyszemélyes kft. ügyvezetője akkor dolgozhat munkaviszonyban, ha azt az alapító okiratba belefoglalják, hogy azt munkaviszonyban is elláthatja az ügyvezető.
Összegezve, a jogszabály nem tiltja ezt a munkaviszonyt, csak munkaügyi bíróság elé ne kerüljön az ügy.
Mindezek alapján nézzük meg a munkaviszonyban dolgozó tulajdonos biztosítási jogviszonyainak lehetőségét.
Az ügyvezető vagy munkaviszonyban, vagy megbízásban látja el a feladatát.
1.) Munkaviszony
A felek között létesített munkaviszonyon belül a felek többes munkakört is meghatározhatnak (például ügyvezetés és oktatás). Ezt a típusú feladatellátást kapcsolt munkakörnek nevezzük. Sem a korábbi, sem jelenleg hatályos munka törvénykönyve nem zárja ki a munkaviszony keretében történő két vagy több munkakör ellátását, azaz a kapcsolt munkakört. A kapcsolt munkakörről rendelkezik a Legfelsőbb Bíróság Mfv.E.10.624/2004/1.számú végzése is. A fenti példáknál maradva kapcsolt munkakörben ellátható a kft.-ben az ügyvezetés és egyidejűleg a tanácsadói feladatok. Figyelni kell azonban arra, hogy a kapcsolt munkakörben ellátandó feladatokat részletesen fel kell sorolni a munkaköri leírásban.
2.) Megbízás
Tekintettel arra, hogy heti 36 órát meghaladja a munkaviszonyban történő foglalkoztatás, így a megbízás alapján társas vállalkozói jogviszonyban álló ügyvezető csak akkor fizet járulékokat, ha vesz fel jövedelmet. Azaz, ha az ügyvezető – aki egyben a társaság tagja is – megbízásban látja el az ügyvezetést, akkor – ha ezen jogviszonyában nem vesz fel jövedelmet – ügyvezetőként nem kell járulékot fizetnie. Ez esetben az ügyvezetői jogviszonyt is be kell jelenteni, mint biztosítási jogviszonyt a T1041-es nyomtatványon és a 08-as bevallást nullásként kell beadni. (Jogcím: 36 órát meghaladó munkaviszony melletti társas vállalkozó.)
Kedvezmény
Az 55 éven felüli munkavállalónál a munkáltató szociális hozzájárulási adókedvezménnyel élhet. A foglalkoztató legfeljebb 100 ezer forint után 14,5 százalék szociálishozzájárulásiadó-kedvezményt vehet igénybe. Abban hónapban, amikor a munkavállaló az 55. életévét betölti, a kedvezmény már egész hónapra érvényesíthető. A kedvezményt részmunkaidős foglalkoztatás esetén teljes munkaidőhöz viszonyított arányban csökkenteni kell.
Hozzászólások (0)