317 találat a(z) szochokedvezmény cimkére

Szochokedvezmény visszafoglalkoztatás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pályakezdő munkavállaló adott időponttól határozott idejű munkaszerződéssel dolgozott egy cégnél. A szerződés lejárta után fizikailag maradt a társaságnál, de kölcsönző cégen keresztül foglalkoztatták, majd pár hónap után felvette határozatlan idejű munkaviszonyba ugyanez a cég. Azt szeretném megtudni, hogy a NAV-os 180 napos igazolás alapján, melyet kikértek a legelső határozott idejű munkaszerződés létesítésekor, a határozatlan idejű munkaszerződés kötésekor, felhasználható-e? Hiszen fizikailag mindig ugyanannál a cégnél dolgozott, csak egy átmeneti időszakban kölcsönözve volt a munkavállaló. Ha újat kérnék, már nem biztos, hogy kiadnák. Szíves válaszát előre is köszönöm.

Szochokedvezmény Kérdés

Gyesről visszatérő munkavállalónk gyermeknevelési támogatásra adta be az igényét, akit jelenleg részmunkaidőben foglalkoztatunk. Mivel még semmilyen igazolást nem tudott hozni, így a munkáltató nem tudta érvényesíteni az anyasági ellátásban részesült munkavállaló után az adókedvezményt. A kérdés az lenne, hogy a gyetről szóló igazolás birtokában – amennyiben az csak két hónap múlva lesz, akkor onnantól – 5 évig (3 + 2) érvényesítheti (69 hónapba belefér) az adókedvezményt a munkáltató, vagyis nem veszíti el a kedvezményt azért, mert később kapja meg az igazolást?

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! A fenti tárgyban feltett kérdéseimre a mai napon válasz érkezett Öntől. Válaszában – többek között – azt írta, hogy "a gyes alatti foglalkoztatás esetén igénybe vehető szociális hozzájárulási adókedvezményhez szükséges a kormányhivatal családtámogatási ügyekben eljáró járási/fővárosi kerületi szervének az igazolása arról, hogy az adott munkavállaló gyesben részesül. Az igazolást a munkavállalónak kell megigényelnie, a foglalkoztató ezen igazolás birtokában élhet a kedvezménnyel". Kérem válaszának kiegészítését arra vonatkozóan, hogy amennyiben a gyesen lévő munkavállaló egyetlen gyermeke után a családi pótlékot nem a gyesen lévő munkavállaló, hanem a házastársa kapja, akkor is jogosult-e a gyesen lévő munkavállaló munkáltatója a kedvezményre, illetve egyáltalán szükséges-e családipótlék-igazolás, ha a munkáltató csak a gyesen lévő munkavállaló egyetlen gyermeke után szeretne szochokedvezményt érvényesíteni? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Szochokedvezmény választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató a munkavállaló után a szochokedvezményt a szakképzettséget nem igénylő munkakörre tekintettel veszi igénybe. Dönthet-e úgy a munkáltató, hogy a következő hónaptól más jogcímen vesz igénybe szochokedvezményt ezen munkavállaló után, ha a jogosultság megnyílt a más jogcímen igénybe vehető kedvezményre? Válaszát köszönöm.

Pályakezdő szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállaló munkaviszonyát 2017 novemberében kezdi, a vállalatnál. December 5-ei dátummal hoz NAV-os igazolást, mely szerint pályakezdő. A munkáltató igénybe veheti a kedvezményt már novemberre is, hiszen az igazolás szerint pályakezdő volt már akkor is, vagy csak az igazolás kézhezvételétől jár? Köszönöm a választ

Gyes melletti szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kettő munkavállalót is érint a kérdésem. Az egyik jelenleg is gyesen van, a másik gyes ellátása 9 hónapja szűnt meg. Mindkét kolléga új, most érkeztek hozzánk. Szintén mindkettő után igénybe vette előző munkáltatója a kapható szochokedvezményt, de mint az elején megjelölt időpontokból is kiderül, csak pár hónapig. Mindketten megkapták másodszor is a gyes időtartamáról szóló igazulásukat a kormányablaktól. De másodszor – tudomásom szerint – ezen igazolás egyszer adható ki. Kérdésem: én mint új munkáltató, igénybe vehetem utánuk az adókedvezményt? Meddig? Milyen mértékben? Előre is köszönöm válaszát!

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen igazolás kell ahhoz, ha az apuka akarja igénybe venni a tartósan beteg gyermek után járó szochokedvezményt? Az dönti el, hogy ki volt gyesen? S ha az anyuka, akkor csak ő igényelheti a kedvezményt?

Szochokedvezmények Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik alkamazottunk hozott igazolást, hogy a gyermeke tartósan beteg, tejallergiája van K522 BNO kód alapján. Alanyi adómentesség nem illeti meg szerintem, mert nem ő a beteg, hanem a gyereke. De azt mondja, hogy 8 éves koráig gyeden maradhat a gyermekével, és szochokedvezmény is megilleti. Ez a gyermekgondozási díj kedvezmények közé sorolandó, ami 2+1 évig adható? Köszönöm.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy mennyi szochokedvezmény (22 százalék vagy csak 11 százalék) igénybevételére jogosult a munkáltató az alábbi esetben. Két gyermeke van, az első 2011. 06. 26-án született, a második pedig 2012. 10. 16-án. Az első gyermeket tartósan betegnek minősítették, ezért a munkavállaló ismét gyesre jogosult. A szochokedvezmény igénybevételéhez a hatósági bizonyítványt megkérte a munkavállaló. A bizonyítványon szereplő dátumok az alábbiak: „Az ellátás folyósításának kezdete: 2017. 06. 01. Az ellátás folyósítása jelenleg is folyamatban van, várható lejárta: 2018. 07. 31.” A munkavállaló 2017. 10. 01-én állt munkába.

Így változnak a szochokedvezmények 2018-ban Cikk

2018. január 1-jei kezdettel 22 százalékról 19,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó és ehhez kacsolódóan változnak az igénybe vehető kedvezmény mértékei is.

Ez a szochokedvezmény megszűnésének egyik speciális esete Cikk

Mit tehet a munkáltató, ha – bár semmilyen hivatalos értesítést nem kapott – kételye támad, hogy a nála letétbe helyezett rehabilitációs kártya tulajdonosa még mindig jogosult-e a kártyára? Hogyan kell értelmezni a vonatkozó jogszabályokat? Megtudhatja Széles Imre társadalombiztosítási szakértőtől.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozót és társas vállalkozót is megillet szochokedvezmény? Ha igen, milyen feltételekkel, mennyi ideig? Köszönöm.

Takarítónő egyházi iskolában Kérdés

Egyházi iskolában dolgozom takarítónőként. Kötelező-e megadni nekem a szakmunkás minimálbért? Határozatlan idejű, heti 30 órás munkaviszonyom van. Mellette katás vállalkozóként dolgozom. Felvételemkor gimnáziumi érettségi miatt a közalkalmazotti bértábla szerint C/10 kategóriába soroltak be. 2016. évben megkaptam a szakmunkás minimálbért, ebben az évben már nem. Bérkompenzációra jogosult vagyok-e? A bevezetésekor még kaptam, később már nem. 2007.óta dolgozom ebben a munkakörben, családi adókedvezményben nem részesülök. Következő kérdésem. A férjem szintén itt dolgozik, szintén szakmunkásként, ő megkapta a szakmunkás minimálbért. Neki jár-e bérkompenzáció az adó- és járulékváltozás miatt? Itt a 432/2016. kormányrendeletre gondolok (a költségvetési szervek és az egyházi jogi személyek foglalkoztatottjainak 2017.évi kompenzációjáról). Mikor vehet igénybe munkáltató szochokedvezményt képesítést nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak után? Akkor is, ha felvételemkor C/8 kategóriába sorolt be 9 évvel ezelőtt?

Álláskereső szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott munkavállaló szeptemberi belépésekor tartós álláskeresésről hozott igazolást. Ez alapján a szochokedvezmény igénybe lett véve. A munkavállaló három hét után a nyugdíjba vonulását intézte, ehhez szükség volt az egynapos munkaviszony-megszüntetésre. Másnap visszajött mint nyugdíjas munkavállaló. A kérdésem az lenne, hogy nyugdíjasként is igénybe vehetjük az adott igazolást, vagy mivel megszakadt a munkaviszonya, így az eredeti belépéskor hozott igazolás már nem él?

Szochokedvezmény gyedes apuka után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónk (1 gyermekes apuka) 2016. 02. 22 - 2017. 09. 07. között gyed extra ellátásban részesült munkavégzés mellett (tb kifizetőhely vagyunk), fizetés nélküli szabadságra nem ment, mivel az anyuka volt otthon a gyermekkel. Apuka után szakképzettséggel nem rendelkezők (9-es FEOR-os) utáni szochokedvezményt érvényesítettünk. Élhetünk-e a "kismamák" utáni szochokedvezménnyel az anyasági ellátás lejártát követően, azaz 2017. 09. 07-étől max 3 évig, ha ezen idő alatt a másik szochokedvezményt nem érvényesítjük? Vagy a kismamák utáni szochokedvezményt csak visszamenőleg önellenőrzéssel érvényesíthetjük 2016. 02. 22-étől?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink