1605 találat a(z) szocho cimkére

Nonprofit Kft.- reprezentáció Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következővel kapcsolatban fordulok Önök felé és kérem véleményüket, tanácsukat! Nonprofit kft. formában működő közfeladatokat is ellátó cég. Fő tevékenysége: 9499 M.N.s egyéb közösségi, társadalmi tevékenység. Ünnepek, rendezvények alkalmából megvendégelik a résztvevőket pl. falunapokat, fesztiválokat szerveznek, ahol a résztvevők, vendégek étkezésben is részesülhetnek, esetleg kávét ihatnak. Augusztus 20. alkalmából fogadást adnak a város elöljáróinak, meghívottaknak, advent időszakban a rendezvényeken teával, forralt borral kínálják a résztvevőket stb. Az ilyen alkalmakkor vásárolt, rendelt meleg étel, ital, kenyér, tea, üdítő.... reprezentációnak számít a Nonprofit Kft.-nél? Vagyis az ilyen jellegű kiadások után a 118%-kal növelt összeg után szja- és szocho-fizetési kötelezettség keletkezik? Esetleg nincs olyan lehetőség, hogy az ilyen kiadások adómentesen elszámolhatók? (Úgy mint a nem kft. formájában működő nonprofit szervezetek esetében, amikor a kifizető egyesület, …, mentes az adó alól az adóévben reprezentáció … juttatása alapján meghatározott jövedelem azon része, amely a közhasznú, illetve cél szerinti tevékenysége érdekében felmerült, az adóévre vonatkozó beszámolóban kimutatott összes ráfordítás 10 százalékát, de legfeljebb az adóévre elszámolt éves összes bevétele 10 százalékát nem haladja meg). Válaszát köszönöm! Tisztelettel: P.Mária

Osztalék után szocho Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. április 23-án cikk jelent meg az osztalék és árfolyamnyereség után fizetendő szociális hozzájárulási adóról. A cikkben szerepel ez a mondat: "Résznyilatkozat” megtételére azonban nem ad módot a jogszabály. Így például, aki havi 200 ezer forintos munkabérért dolgozik, nem adhat olyan nyilatkozatot, hogy 4 milliós osztalékából 3 576 000-2 400 000=1 176 000 forintig kéri a szociális hozzájárulási adó levonását." A A 2018. évi LII. törvény 29. §. (2) bekezdése arról rendelkezik, hogy a természetes személy nyilatkozhat arról, hogy az 1.§. (1)-(3) bekezdése (köztük a bérjövedelem!) és az 1.§. (5) bekezdés a)-d) pontjai szerinti jövedelmek (köztük az osztalékjövedelem) összege várhatóan eléri az adófizetési felső határt. Ez alapján véleményem szerint tehető résznyilatkozat. Jól értelmezem? üdvözlettel:

Szociális hozzájárulási adó üzletrész értékesítésénél Kérdés

Tisztelt Cím! Gazdasági társaság 2 fő tulajdonosa eladja üzletrészét. 3 millió forint jegyzett tőkével alakultak, tulajdoni hányaduk 50%/fő. Az eladási érték 10 millió forint. Az "A" tulajdonos nem rendelkezik jövedelemmel. "B" tulajdonos évi jövedelme 2 400 000 forint. A jegyzett tőke levonása után 7 millió forint adóköteles jövedelem keletkezik. Mindkét félnek 3 500 000 jövedelem után 15% szja lesz, ami 525 000 forint. Kérdésünk a következő: Mennyi szociális hozzájárulási adót kell fizetni mindkét esetben? Továbbá, ha a jövedelem 13 500 000 forint lenne, a szocho mértéke változatlan, csak az szja-kötelezettség változik? Válaszukat köszönöm!

Kell-e reprezentációs adót fizetni? Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy önkormányzati tulajdonban levő gazdasági társaság (közhasznú nonprofit kft.) EU-s pályázati forrásból háromnapos konferenciát szervez. A konferenciára érkezőknek az étkezését és szállását is a pályázatból finanszíroznánk. A résztvevők magánszemélyek. Ebben az esetben kell-e cégünknek reprezentációs díjat fizetni az étkezés és a szállás után, vagy az szja-törvény 1. mellékletének 4.27. pontja alapján e költségek után nem kell megfizetni a költség 1,18-szorosa után a 15 százalék szja-t, valamint a 17,5 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adót? Illetve, amennyiben nem kell reprezentációs díjat fizetni, abban az esetben az étkezési és szállásköltségre vonatkozó számla esetén élhetünk-e áfalevonási jogunkkal (étkezési költség várhatóan: 5000 Ft/fő/nap, szállás kb. 10 000Ft/fő/éj)? Köszönöm.

Bérelt ingatlan megvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 20 éve bérli egyik kft.-tagunktól az ingatlanát. Ezt az ingatlant szeretnénk megvásárolni. A bérleti szerződésünkben a bérlet időszaka alatt magasabb összegű értéknövelő beruházást is hajthatunk végre, amit meg is tettünk a 20 év alatt. Értéknövelő beruházás bruttó értéke 30 millió forint, a könyv szerinti érték 12 millió forint. Vásárlás után hogyan kell rendezni a bérelt ingatlanon végzett beruházásokat? Piaci értéknek 13 millió forintot határoztunk meg közösen. – A bérbeadó megvásárolja 12 millió forint plusz áfa összegért, vagy térítés nélkül átveszi a magánszemély. Kell-e áfát fizetnie, illetve mi után fizeti a 15 százalék szja-t, szochót? A bérbeadó nem tart igény rá, és nem is hajlandó a beruházási növekmény ellentételezésére. Mi a helyzet az szja-val és az áfával? – A megvásárolt ingatlan értéke csökkenti-e a kivaalapot? – A megvásárolt ingatlan értékére rá kell-e vezetni a bérelt ingatlan T oldalán lévő beruházást és a hozzá tartozó értékcsökkenést? – Adózás szempontjából melyik megoldás lenne a legmegfelelőbb a bérlő és a bérbeadó részéről? Köszönettel: Sáriné

Belépett a kivába a cége? Így veheti ki az előző évi osztalékot Cikk

Milyen adózással fizetheti ki a 2019. évben kiva adózásra átváltó kft. az előző évi osztalékot, vagyis mivel szociális hozzájárulási adót nem fizet, csak szja-levonásra kötelezett? A ki nem fizetett osztalékot visszavezetheti az eredménytartalékba? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Szocho 2020 Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Több forrásból eltérő információk láttak napvilágot az elmúlt hetekben a 2020-as szocho mértékének csökkentéséről. Van, ahol erről tényként, van, ahol lehetőségként olvasni. Tudnának egy hiteles tájékoztatással élni a konkrétumokról? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Egyszerűsített végelszámoláskor vagyonfelosztás kültagnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. egyszerűsített végelszámolás befejezéséhez közeledik. Ha jól értelmezem, a tagok részére kiadandó vagyon személyijövedelemadó- és szociálishozzájárulásiadó-köteles, az üzletrészük értékét meghaladó részre. Tájékoztatásuk szerint egyik kültagjuk életvitelszerűen külföldön él (EU-s államban), magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkezik, magyarországi lakcímkártyája nincs, adóazonosítója nincs, Magyarországról semmilyen szja-köteles jövedelemmel nem rendelkezik, magyar útlevele van. Kérdésem: esetében a vállalkozásból kivont jövedelmét terheli-e szja és szocho? Ha igen, hogyan lehet majd bevallani a 1908M lapon az ő adókötelezettségeit? Válaszát tisztelettel köszönöm. Rozika könyvelő

Adók csökkentéséről, közterhek összevonásáról, egyszerűsítésekről beszélt az államtitkár Cikk

A Gazdaságvédelmi Akcióterv hét adós pontjából már négy hatályba is lépett. A kisvállalati adó (kiva) mértékének, valamint a szálláshely áfájának csökkentése 2020. január 1-jétől könnyít majd a vállalkozások terhein. Az adórendszer egyszerűsítésére vonatkozó szabályok is jövőre alkalmazhatóak azzal, hogy az egyszerűsített vállalkozási adó (eva) kivezetésében érintett vállalkozókat az áttérésben már szeptember végétől segíti a Pénzügyminisztérium – mondta Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár az MTI-nek.

Kivás adózó szochója az ügyvezető esetében Kérdés

Kérdésem, jól értelmezem-e, hogy a kivás kft. ügyvezetőjének munkabére (munkaviszonyban végzi az ügyvezetést) után sem kell szochót és szakképzési hozzájárulást fizetni, viszont a munkabére után negyedévenként meg kell fizetni a 13 százalékos kivát?

Osztalékelőleg – szocho Kérdés

Jól értelmezem, hogy osztalékelőlegnél továbbra sem kell – az eho helyetti – szocho-t fizetni (ha a 450 000 helyett a minimálbér 24-szeresét nem éri el, akkor se)?

Ráfizet, ha csak hébe-hóba vesz ki jövedelmet a társas vállalkozó Cikk

A cég köteles megelőlegezni a járulékokat, ha a (nem kiegészítő tevékenységű) társas vállalkozó nem vesz ki tagi jövedelmet a társaságból, vagy csak mondjuk kéthavonta. A rapszodikus pénzkivét sokba kerülhet a társas vállalkozónak.

Osztalék adózása családi kedvezmény tükrében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudom, hogy már többször körbejárt és megbeszélt téma az osztalék adózása, de nem találtam választ a szocho-korlát számítására családi kedvezmény esetére! Konkrétan a kérdésem az lenne , hogy a társas vállalkozó bruttó bére 420 000Ft/hó, a családi kedvezmény összege 330 000 Ft /hó (3 gyermek megosztva), vagyis ténylegesen 90 000 Ft /hó után fizeti meg az szja-t. Ennek tükrében, ha 5 milliós bruttó osztalékot vesz ki a társas vállalkozó, van-e szocho-fizetési/levonási kötelezettsége a cégnek? Előre is köszönöm a segítségét. Üdv. F. Csilla

Őstermelő járulékfizetése átalányadózás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben egy őstermelő (kistermelő) átalányadózást választ, akkor milyen és mekkora összegű járulékokat kell fizetnie? (Ismereteim szerint a bevétel 15%-a, élőállat és állati termék előállítása esetén a bevétel 6%-a számít jövedelmnek, ami után szja-t kell fizetnie, szocho vonatkozásában pedig az átalányadózás szerint megállapított jövedelem 75%-a képezi a szocho alapját.) Jól tudom-e, hogy a családi gazdálkodás tagjai is választhatnak átalányadózást? Válaszát előre is köszönöm!

Adománygyűjtés: ezt kell tudni az adózásról, az illetékkötelezettségről Cikk

Szinte az egész ország figyelemmel kíséri a jótékonysági célból az elmúlt hetekben szerveződött internetes adománygyűjtést, melynek köszönhetően a társadalmi összefogás eredményeképpen több kisgyermek esélyt kap egészségi állapotának javítására. Az alábbiakban összefoglaltuk az internetes adománygyűjtésre vonatkozó adózási tudnivalókat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kompenzációs felár cégtulajdonosnál

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Vállalkozás bejelentése előtti tevékenység

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettsége

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink