2853 találat a(z) szja cimkére
Végelszámolás – Ingatlanfelértékelés Kérdés
Tisztelt Szakértők! Tudomásunk szerint a végelszámolás során – amit vagyonfelosztási javaslattal megkap a két tag – a bt.-ben lévő ingatlant piaci értéken kell szerepeltetni. Az ingatlan könyv szerinti értéke 7 millió forint, a piaci értéke (értékbecsléssel) 18 millió forint. A kettő közötti különbözetet a T12 Ingatlan - K417 Értékelési tartalék könyvelési tétellel rögzítjük. 1.) Ez a 11 millió forint eredményez-e társaságiadó-kötelezettséget, vagyis át kell-e könyvelnünk az értékelési tartalékból az egyéb bevételek közé? Ha igen, van-e esetleg adózás előtti eredményt csökkentő tétel, ami módosítja ezt, vagy mindenképpen ez a bevételekhez hasonló módon fog adózni. 2.) A tagoknak jutó ingatlan után szja- (15%) és eho- (450 ezer forintig) fizetési kötelezettség keletkezik, de ha nincsen pénzlevonási lehetőség (csak az ingatlan áll rendelkezésre) az adóra, mivel nem kerül értékesítésre az ingatlan, akkor a magánszemély tagoknak be kell fizetniük a saját pénzükből az adó összegét, hogy azt el lehessen utalni a NAV felé? El lehet valamelyik adótól tekinteni úgy, hogy nem kerül levonásra, hanem a végelszámolás lezárása után a magánszemély rendezi azt a NAV felé? Köszönöm előre is válaszukat! Üdvözlettel Nagy Szabolcs
Élettársak, elvált szülők családi kedvezménye Cikk
A jogosulatlanul igénybe vett családi kedvezmény súlyos következménnyel járhat, ezért nem árt a jogosultságra vonatkozó előírások felidézése, különösen azok számára, akik élettársi kapcsolatban vagy elvált szülőként nevelnek saját, közös, vagy nem közös gyermekeket.
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ingatlant ad bérbe magánszemély, kifizető részére. A magánszemély úgy állította ki a számlát, hogy azon nem tüntette fel a levont szja-t, és nyilatkozatot sem adott a kifizetőnek a költségelszámolás mértékéről. A kifizető az első időszakban ezért ki is fizette a teljes számla végösszegét (a 08-asban nem tüntette fel). Megtehetik-e a felek, hogy a korábbi számlákat nem módosítják aszerint, hogy azok tartalmazzák az szja mértékét, ezáltal csökken a kifizetendő összeg, illetve nem vonja le a kifizető az első időszak számláiban feltüntetett szja-t a következő számla nettójából?! Ha megtehetik, akkor a magánszemély a saját szja-bevallásban rendezné a megfizetendő szja-t.
Ágybérleti szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Igen, tudom, hogy a munkavállaló szempontjából ez adómentes, nem is arra gondoltam, hanem a bérbeadó oldaláról nekem, mint kifizetőnek van-e valami teendőm? Csak kifizetem a pénztárból az ágybérleti szerződésre kifizetett összeget és részemről ennyi, majd ő leadózza, a saját bejelentkezése szerint, vagy nekem ezt bérleti díjként kell kezelnem és mivel nincs adószáma, én az szja levonásával fizethettem volna ki részére ezt az összeget? (Ágybérleti szerződés címmel tettem fel kérdést, ahhoz kapcsolódóan szeretnék pontosítást kérni).
Ingatlaneladás szja II. Kérdés
Pontosítani szeretném a kérdést. Olyan építési telket adok el (ingatlan-nyilvántartásban telek), melyre jelentős ráépítés történt, az adásvételi szerződésben is szerepel a ráépítés ténye. A telekvásárlás 5 évvel ezelőtt történt. Kérdésem, hogy ez esetben alkalmazható-e az szja-törvény ingatlanra vonatkozó 5. évet követő 0 százaléka, vagyis nem kell szja-t fizetni az ingatlan eladási ára után, vagy az eladási árból levonom a ráépítés költségét és az az adóalap? A pontosított kérdésre adott válaszukat mielőbb köszönettel várom.
Bérelőleget kérne munkáltatójától gondjai enyhítésére? Így kell adóznia Cikk
Előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amikor a munkavállalónak nincs más lehetősége anyagi gondjai enyhítésére, mint előleget kérni a munkáltatótól a jövőbeni bére terhére. A nyári szabadság előtt is sokan élnek ezzel a lehetőséggel.
Magániskola és -óvoda költségének megtérítése vállalkozásból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen módon és költségek mellett térítheti meg egy vállalkozás a munkavállalójának, illetve tagjának a gyermeke magániskolai vagy magánóvodai költségeit? Van rá mód, hogy a kft. elszámolja azt juttatásként (munkavállalóra és tagra egyaránt érdekel a válasz), és ha igen, milyen adó- vagy járulékvonzata van a térítésnek? Előre is köszönöm a válaszát!
Ingatlaneladás szja Kérdés
Kérdésem, hogy ha olyan épitési telket adok el amelyen egy félkész ház áll (az ingatlan-nyilvántartásban telekként van nyilvántartva), helyesen értelmezem-e az szja-törvényt, hogy az eladási ár 75 százalékával csökkentett összege lesz az adóalap, mivel a szerzéskori érték és a ráépítési költség ráforditása nem igazolható pontosan számlákkal (saját munka az építkezésen stb.)? Segítő válaszukat várom, és előre is köszönöm.
Ingatlanértékesítés, szja-fizetés Kérdés
Kedves Válaszadó! Tegyük fel, hogy 2014 júniusában vásároltam egy ingatlant 3,6 millió forintért. Ezt 2017 júniusában elajándékoztam Édesanyámnak 8,5 millió forintért. Ő ezt eladta 6,5 millió forintért 2017 júniusában. Van-e valakinek szja-fizetési kötelezettsége és mennyi? Továbbá, ha Ő ez évben venne egy ingatlant 4,5 millió forintért és azt tovább ajándékozza nekem, akkor mi a tényállás? Válaszát előre is köszönöm!
Vadászrész megítélése az szja rendszerében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vadásztársaság magánszemély tagjai a vadászat során az elejtett vadból részesülnek(vadászrész). A személyijövedelemadó-törvény 7. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében nem számít adóalapba tartozó bevételnek a tagdíjra tekintettel a vállalkozási tevékenységet nem folytató egyesület által a magánszemély részére nyújtott szolgáltatás, ha azt alapszabály alapján, cél szerinti tevékenységgel összefüggésben nyújtják. Kérdésem, hogy az egyesület által a magánszemélynek nyújtott szolgáltatás csak a tagdíj mértékéig nem adóalapba tartozó bevétel, vagy a nyújtott szolgáltatás értékhatár nélkül adóalapba nem tartozó bevétel? A tagdíj 150 ezer forint, az egyesület által nyújtott szolgáltatás ellenértéke 250 ezer forint. Keletkezik-e a magánszemélynek adóköteles bevétele? Válaszát köszönöm szépen.
Biztosított-e a megbízott? Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. 09. 01-én egy rendező megbízási szerződést kötött egy alapítvánnyal színdarab betanítására 400 ezer forint megbízási díjért. A szerződés szerint a teljesítés a színdarab első színpadra állításának napja. A kifizetés a teljesítést követő napon történik. A teljesítés 2017. 06. 14-én megtörtént. A megbízás időtartama 287 nap volt (122 nap 2016-ban,165 nap 2017-ben). Egy napra eső megbízási díj 1394 forint, ebből 10 százalék költséghányaddal a jövedelem 1255 forint. Kérdésem, hogy a megbízott biztosítottnak minősül-e ebben az esetben? Kell-e levonni tőle járulékokat? Az 1255 forint napi jövedelem összegét a kifizetéskor, 2017.06.15-én hatályos 1275 forint/nap jövedelemhez kell viszonyítani ahhoz, hogy eldöntsük, a jogviszony biztosítási kötelezettség alá esik-e? Ez esetben a kifizetés nem biztosításköteles, csak személyi jövedelemadót vonunk belőle, mert 1275 forint x 287 nap = 365 925 forint több, mint 400 000 x 0,9 = 360 000 forint Vagy az 1255 forint napi jövedelmet a 2016. 09. 01-2016. 12. 31. közötti időszakra a 2016-ban hatályos 1110 forint napi jövedelemhez kell viszonyítani, majd 2017.01.01-től 2017.06.14-ig az 1275 forinthoz, ekkor a kifizetés már biztosításkötelessé válik, és járulékokat kell levonni az egész időszak vonatkozásában? Mert 1110 forint x 122 nap + 1275 forint x 165 nap = 345 795 forint, ami kevesebb, mint 400 000 x 0,9 = 360 000 forint? Ön szerint melyik variációval kell kiszámolni, hogy mennyi az a 287 napra eső jövedelem, ami még nem esik biztosítási kötelezettség alá? (Minimálbér 30 százalékáról szóló szabály.)
Ingóértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Értékesíteni szeretném 2010-ben vásárolt konyhabútoromat teljes felszereléssel (hútő, mosogatógép, gáz, páraelszívó...) 890 000 forintért. Annak idején a beszerzési ára közel 1,2 millió forint volt. A számlák már nincsenek meg, igazolni ezt sajnos nem tudom. Kérdésként merült fel bennem, ha ezt értékesítem, kell-e adózni utána, annak ellenére, hogy olcsóbban tudom csak eladni? Ha kell, mennyi adóval kell számolnom? Szerintem igazságtalan lenne, ha kellene, csak azért, mert a számlákat nem őriztem meg. Válaszát előre is köszönöm.
Tiszteletdíj kifizetése visszamenőlegesen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vadászó földtulajdonosok közösségének választott képviselőjét évente 100 ezer forint tiszteletdíj illeti meg a tagok döntése alapján. A képviselő évek óta nem vette fel ezt az összeget, most viszont 5 évre visszamenőleg szeretné, ha kifizetnék neki az elmaradt juttatást. Hogyan alakul ebben az esetben a 2017 júniusában kifizetett ( 2013-2017. évekre vonatkozó) tiszteletdíj kifizetésének adózása? Keletkezik-e biztosítási jogviszony? Milyen adók és járulékok terhelik a kifizetőt és a magánszemélyt? Bevallható-e a teljes összeg a 2017. júniusi 08-as bevallásban? Számolható-e el gépkocsi költségtérítés a kapott jövedelemmel szemben? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Egyéni vállalkozó részvényszerzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy egyéni vállalkozó (evás) magánszemély szerezhet-e üzletrészt egyéni vállalkozói jogállásában? Egy zrt.-ben szeretne részvényt vásárolni. Az üzletrész értékét a vállalkozói számláról utalná át. Ilyen esetben, amikor osztalékfizetés történik a cégből, amiben üzletrészt szerzett, akkor a kifizetőnek nem kell szja-t/ehót levonnia? Igazolnia kell valamilyen formában a jogállását, hogy ő egyéni vállalkozó, és ott bevételként a kapott osztalékot elszámolja? Vagy az egész, amit leírtam, nem lehetséges, és csak magánszemélyként vásárolhat üzletrészt? (Ha például a cégjegyzékben feltüntetik egy kft. tulajdonosait, ott miként látszódik, hogy ő milyen jogállásukban tulajdonosok, adószám van adóazonosító helyett?) Elnézést, ha értelmetlen, amit kérdezek, de érdekel, hogy ez lehetséges-e. Köszönöm.
Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, akinek 4 gyermeke van. Ez a személy ingatlant ad bérbe egy kft.-nek, és a bérbeadásról havi számlát állít ki a kft. részére. A magánszemély a havi 10%-os költségelszámolást veszi igénybe (és nem a tételeset). Amennyiben jól tudjuk, főszabály szerint a számla végösszegéből a szja-t (15%) és ehót (14%) a bérleti díj 90%-a után vonni kell, és ezen járulék befizetéséért a kifizető, tehát a kft. felel (ennek kérem megerősítését). Egyes kérdésünk, hogy amennyiben a gyermekek miatt a bérbeadó magánszemélynek nincs szja-fizetési kötelezettsége, azt két sorban fel kell-e tüntetni a számlán (például egy sor az szja összege, a következő sorban a kedvezmény ugyanannyi), vagy egyszerűen a számlán az szja-t nem tüntetjük fel? Második kérdésünk pedig az lenne, hogy általánosságban véve a bérbeadó magánszemély nyilatkozhat-e arról, hogy ne vonjunk semmit (sem szja-t, sem ehót) és majd ő ezen befizetési kötelezettségeinek eleget tesz (függetlenül a gyermekek számától)? Segítségét előre is köszönöm!