349 találat a(z) szerződés cimkére

Építőközösség által épített út átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyek alakítottak építőközösséget – amit nem jegyeztettek be –, hogy saját, illetve önkormányzati tulajdonban lévő területre utat és közművet építsenek. A közművek műszaki átadás-átvétele megtörtént, az út elkészült. Most az elkészült közműveket és a még magántulajdonban lévő telkeket kellene térítésmentesen átadni az önkormányzatnak. Kérdésem, hogy keletkezhet-e áfafizetési kötelezettségük a magánszemélyeknek, vagy az önkormányzatnak a térítésmentes átadás után? Az önkormányzat csak azzal a feltétellel veszi át az utat, ha a jövőben esetlegesen felmerülő áfafizetési kötelezettség az építő közösséget terheli. Az önkormányzat állítja, hogy a jövőben sem lesz áfafizetési kötelezettség, de a szerződésből nem veszik ki a mondatot. Nagyon köszönöm a segítségét! Válaszát köszönöm! Tisztelettel: PK

Kölcsön külföldi cégnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi cég szeretne kölcsönt nyújtani olyan külföldi cégnek, amelyben van részesedése a hazai cég tulajdonosának is. A kérdés, hogy ezt megteheti-e készpénzben, illetve szükséges-e a szerződés ügyvéd általi okiratba foglalása, vagy elég, ha a felek megkötik egymás között a szerződést? Illetve jól tudom-e, hogy akár 0 százalékos kamat is kiköthető a szerződésben? Köszönöm előre is.

Ételszállító magánszemély alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy meleg ételt készítő társaság futárral szállíttatja ki az ételt. A futárral nem kötnek semmilyen írásbeli szerződést, de az alábbi dokumentum egy példányát aláírás után átadják részére. A futár saját gépkocsival,11-23 óráig dolgozik, jellemzően 10 000-15 000 forint a kifizetett összeg erre az időtartamra. „Kifizetési pénztárbizonylat/ Alulírott X.Y. (szül.év-hó-nap. Adóaz.jel:…) elismerem, hogy a mai napon 13 000 forint költségtérítést az Ételkészítő Kft. részemre kifizetett. 2018. hó-nap. Aláírás:………………… X.Y. Adóelőleg-nyilatkozat a 2016. évben az adóelőleg meghatározása során figyelembe vehető költségekről A nyilatkozatot adó magánszemély neve: X.Y. (szül.év-hó-nap, adóaz. jele:…..) Az önálló tevékenységemre tekintettel kapott költségtérítés adóelőlegének megállapítása során a bevételből 13 000 forint felmerülő, elismert költség levonását kérem. Kelt: 2018….hó-nap. ……………………..X.Y. (szül.év-hó-nap) A magánszemély nyilatkozatának tartalmát tudomásul vettem. A magánszemély adóelőlegét a nyilatkozat figyelembevételével állapítom meg. A kifizető megnevezése: Ételkészítő Kft. Adószáma:…….. Kelt: 2018.-hó-nap.” A fentieket egy darab „pénztárgépszalag-szerű” gépi nyomtatványon nyomtatták ki. A fejrovatban téves év megjelölés szerepel! Kérdéseim: helyes-e, hogy nem készül írásbeli szerződés? Nyilatkoztatható-e a magánszemély 100 százalékos költségelszámolásról? Bizonylatolni kell-e a magánszemélynek a költségelszámolást? Köszönettel: Reményiné

GDPR Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám Úr! Külkereskedelemmel foglalkozó kkv vagyunk. A mai napig a következő tájékoztatókat, szabályzatokat és nyilvántartásokat készítettük el: • Általános adatvédelmi tájékoztató • Munkavállalók tájékoztatása a cég által kezelt személyes adatokról (átadás-átvételi jegyzőkönyvvel) • Adatkezelési, titoktartási és információ biztonsági szabályzat a munkavállalók részére • Partnertájékoztató (magyar, angol és német nyelven) • Adatkezelési és adatfeldolgozói nyilvántartás a munkavállalók adataihoz kapcsolódóan, illetve • a szerződéses partnerek kapcsolattartói adataihoz kapcsolódóan Ezeken felül szükségünk lehet-e még egyéb dokumentációkra a GDPR-ra való felkészüléshez? Egyéni vállalkozókkal, őstermelőkkel, illetve családi gazdálkodókkal történő szerződéskötés esetén elegendő-e őket a szerződéshez mellékelt partnertájékoztatón belül tájékoztatni arról, hogy az általuk rendelkezésünkre bocsátott adatok kezelése a szerződés teljesítésének céljából történik, azokat x évig őrizzük meg? Válaszát előre is megköszönve, üdvözlettel: Durkó Dóra

A követelések kezelése az áfában. Ellenérték módosítása, árengedmény Cikk

A számviteli törvény, illetve a direkt adózási szabályok (társasági adózás, jövedelemadózás) több helyen foglalkoznak azon speciális esetekkel, amikor az adóalany követelése módosul. Ennek legtipikusabb esetei a követelés-elengedéssel, vagy behajthatatlanná válással valósulnak meg. Három cikkből álló sorozatunkban forgalmi adózási szempontból szeretnénk ezt a rendkívül izgalmas kérdést körüljárni. Elsőként a követelések (pontosabban az ellenérték) módosításáról, illetve az árengedmények egyes eseteiről írunk.

Jutalom Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jutalomra való jogosultságot a felek kiköthetik a munkaszerződésben. Ha a szerződésben rögzítik a jutalom összegét, és az időt – félévenkénti kifizetés – és azt, hogy vezetői értékelés alapján adható, akkor ez azt jelenti, hogy ha nincs pozitív értékelés, akkor a jutalom kifizetés elmarad, jogszerű az eljárás? Köszönettel várom válaszát.

Magánszemélytől beszerzett személygépjármű eladásának áfája Kérdés

Magánszemélytől saját használatra beszerzett személygépkocsi eladásakor fel kell számítani az áfát? A magánszemély nem állított ki számlát csak szerződést.

Egyszemélyes kft.-tag Ptk. és Mtv. megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja az ügyvezetést elláthatja munkaviszonyban vagy megbízással. A Ptk 3:112 alapján, alapító okirat mintában szerepel is a jogviszonyra vonatkozó választási lehetőség. Amennyiben a társasági szerződésben szabályozásra kerül, akkor személyes (szakmai) közreműködés is ellátható munkaviszonyban? Korábban (3/2003 PJE) az volt az álláspont, hogy munkavállaló és munkáltató személyének el kell különülnie érvényes munkaszerződéshez. Ez az állásfoglalás az új Ptk. megjelenésével érvénytelenítésre került (1/2014 PJE). Az új Ptk. rendelkezett az ügyvezetés jogviszonyáról, hogy lehetséges munkaviszonyban, ez elég egyértelmű/ védhető, még ha esetleg nincs is teljes összhangban a Mtv.-vel. De a személyes közreműködés jogviszonyáról a Ptk. nem rendelkezik külön. Van-e ezzel kapcsolatban valamilyen állásfoglalás, jogértelmezés? Azaz teljesen jogszerűen lehet-e valaki egyedüli munkaviszonyos ügyvezető és egyéb munkakörben foglalkoztatott munkaviszonyos saját egyszemélyes kft.-ben? Egy részmunkaidős munkavállaló és egy társas vállalkozó havi járulékaiban igen jelentős eltérés van, ami nagy adózási kockázatot hordoz magában, ha a jogviszony átminősíthető NAV által. Kapcsolódó kérdés: a munkaviszony részleteit (munkaszerződés kötelező elemeit) milyen formában kell rögzíteni? A Ptk. 3:209 szerint közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban vagy elég egy alapítói határozat? Köszönöm előre is a segítséget.

Külföldivel kötött termőföldügyletről döntött a Kúria Cikk

Magyar és német állampolgárok közötti, termőföld vétele és eladása kapcsán keletkezett jogvitára tett pontot a Kúria, közölte a bíróság sajtótitkársága.

Bérbevett ingatlan felújításának számlázása Kérdés

Szerződés tagi kölcsönre Kérdés

mit kell tartalmazzon?

Ingatlan-adásvételi szerződés felbontásának adójogi következményei Cikk

Hogyan kezelendő a társaságok közötti ingatlan-értékesítés, majd e szerződés felbontása következtében az általános forgalmi adó? A NAV egy peres ügyet ismertetett honlapján.

Kiállított számla sztornózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalatunk bérbeadott egy kereskedelmi ingatlant egy másik vállalatnak három hónap határozott időre. Kauciót nem kötöttünk ki. A bérbeadásról szerződést kötöttünk, amiben a rezsire vonatkozó rész így szól: "A bérlemény közüzemi díja – villany, víz, csatorna – az Albérlőt terheli." Ennek megfelelően a villany, víz a közüzemi szolgáltatóktól kapott számlák alapján tovább lett számlázva a bérlőnek, amit a bérlő később ki is fizetett. A bérleti szerződés lejárata előtt közvetlenül kaptuk meg bérbeadás időszakára vonatkozó szemétszállítás díját (6532 Ft + áfa), amit jóhiszeműen szintén továbbszámláztunk. Ezt viszont a bérlő már nem fizette ki, mert szerinte ez a szerződésben nem szerepelt. Az összeg igen alacsony, ezért nem éri meg jogilag utánajárni, hogy kinek van igaza. A kérdésem az, hogy akkor járunk-e el helyesen, ha ott hagyjuk a könyvelésben a számlát és idővel majd értékvesztést számolunk el vagy sztornózhatjuk, tekintve, hogy nem történt valódi teljesítmény részünkről, pusztán rosszul értelmeztünk egy szerződést. Válaszát előre is köszönöm.

Autósok, figyelem! Március 1-jéig fizethetik be az elmulasztott kötelezőt szankció nélkül Cikk

Azok az év végén biztosítót váltó autósok, akik nem fizették be az első negyedéves kötelező gépjármű-felelősségi biztosítás díját, március 1-jéig még szankciómentesen pótolhatják, mert a törvény 60 napos díjfizetési haladékot tesz lehetővé – hívják fel a figyelmet közleményben a biztosítási alkuszok.

Saját adataimban évközi változás Kérdés

Tisztelt Cím! 1. Év közben szolgáltatót váltok (megváltoztatom az e-mail-címem). Hogyan kell ezt Önökkel közölnöm ahhoz, hogy továbbra is igénybe vegyem a szolgáltatásukat? 2. Éves szerződésem Önökkel május hónapba lejár. A múlt héten szerettem volna további 1 évre meghosszabbítani. A válaszuk az volt, hogy akkor lehet, ha a szerződésem lejár? 3. Az Önök által hirdetett szolgáltatás, melyben szerepel a kreditpont megszerzése is (kb. 29 ezer Ft). Ebbe bent van az alapszolgáltatás is, valamint a kreditpont megszerzése is online oktatással együtt? Tisztelettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink