349 találat a(z) szerződés cimkére
Kapcsolt vállalkozás? Kérdés
Az alább vázolt esetben kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a két cég? " A" Kft. tulajdonosa 50% P és 50% N, akik testvérek. " B " Kft .tulajdonosa 50% E és 50% I, akik az "A" Kft. tulajdonosok feleségei. Az A és B Kft. között szerződéses kapcsolat esetén kapcsolt vállalkozási jogviszony jön-e létre?
Új szabályok a 10 tonna feletti szőlőértékesítésben Cikk
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) az idei szüretben új értékesítési és vásárlási szabályokat vezetett be a borszőlőre, július közepétől az uniós szabályoknak megfelelő szabványos szerződésmintákat kell alkalmazni.
Telekértékesítés számlázása Kérdés
Kedves Szakértő! Egy telekértékesítésről készített számla teljesítési idejének meghatározásáról szeretnék kérdezni. Először is, mikor kell elkészíteni a számlát? Mindjárt az adásvételi szerződés aláírásakor, vagy lehet, mikor az összeget átutalják? A szerződésben csak annyi van, hogy 30 nap áll rendelkezésre a teljes vételár megfizetésére. A másik problémám a teljesítési dátum meghatározása. Ha konkrét szerződést nézzük, a hozzájárulás a jogbejegyzéshez: "(5) pont Eladó feltétlen és visszavonhatatlan hozzájárulását adja ahhoz, hogy a teljes vételár megfizetését követően az adásvétel tárgyát képező ingatlanra adásvétel jogcímén Vevő tulajdonjoga – a bejegyzési nyilatkozat benyújtását követően – bejegyzésre kerüljön." A birtokba lépés dátuma: "(9) pont Eladó az ingatlan birtokát a teljes vételár megfizetését követő 5 napon belül ruházza át a Vevőre, Vevő pedig a birtokátruházás napjától húzza annak hasznait és viseli terheit." A szerződés dátuma a megoldás, vagy a számla kiállítása, melyet akkor is kiállíthatok, mikor a számlára megérkezik az összeg? Nagyon köszönöm a válaszát!
Angol nyelvű szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk EU-s partnerekkel is dolgozik, többek között egy francia beszállítóval. Kötöttek egy szerződést angol nyelven, melyet mindkét szerződést kötő ismer. Én mint a számlákat készítő, illetve könyvelő nem tudok angolul beszélni. Kérdésem: kötelezhető-e a munkahelyem arra, hogy a szerződést "Hitelesen" lefordítsák, úgy hogy én is megértsem annak tartalmát. Ugyanis a szerződést kötők között egy árban vita van. A vevő nem fogadja el az árat, csak 12 százalékkal csökkentve, emiatt állandóan visszaküldi a számlát. A szerződést kötő magyar vezérigazgató viszont azt mondja, hogy a 12 százalék kedvezmény nem minden árura jogos, állítsam ki a számlát teljes áron. Kerestem a Ptk.-ban, áfatörvény, a számviteli törvényben, de nem találtam egy olyan konkrét mondatot, amely kötelezővé tenné a cégek között létrejött szerződések mindkét nyelvre történő hiteles lefordítását. Ebben kérem szíves segítségét, amelyet előre is nagyon szépen köszönöm. Tisztelettel: Anderlik Istvánné
Sportegyesületi edzők ekho választása (folyt.) Kérdés
Tisztelt Szakértő, mindenekelőtt köszönöm szépen a korrekt és kielégítő válaszokat, amit a minap tettem fel a sportegyesületi edzők ekho-s választásával kapcsolatosan. Ezek az alábbi oldalon találhatók meg: http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_10_Sportegyesulet_edzok_ekho_valaszt_evs Ezen témát tovább folytatva még további két kérdésben szeretném kérni szíves segítségét: 1. Ön azt írja az első kérdésemre (a kérdésem ugyanis valóban erre irányult), hogy "határozatlan idejű munkaviszony esetén kötelező munkaszerződést kötni". Szeretném kérdezni, hogy határozott idejű munkaviszonynál is ugyanúgy kötelező munkaszerződést kötni? 2. Az edzőket a jelenlegi gyakorlatunkban egy évben 10 hónapot alkalmazzuk (illetve tíz hónapra fizetünk bért). Azaz december hónapban egyáltalán nem, január és június hónapban pedig fél-fél havi bért fizetünk nekik - igazodva a bajnoki menetrendhez. Szeretném kérdezni, hogy határozott idejű munkaviszonynál ki lehet-e kötni a munkaszerződésben, hogy mely hónapokra mennyi bért adunk, vagy úgy kell tervezni a foglalkoztatást, hogy például november 30-áig határozott időre alkalmazzuk, majd ezt követően január 15-étől június 15-éig ismét határozott idejű munkaviszonyt létesítünk, majd július 1-jétől november 30-áig újból határozott idejű munkaviszony, és ezt ismételve, amíg ez a gyakorlat fennáll. Illetve ehhez kapcsolódóan kérdezném még, hogy ezeket a munkaviszony létesítéseket külön ki-be kell jelezni a NAV-nak is?
Időnként még büntetik is a hűséget a szolgáltatók – változtatnának rajta Cikk
Csökkentenék a hűségidő maximális időtartartamát és változtatnának annak lejártát követő újabb szerződés feltételein az elektronikus hírközlésről szóló törvény módosítását indítványozó közös javaslatukban Balla György és Kucsák László fideszes országgyűlési képviselők.
Magánszemély lakásfelújítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakást vásárolt, amit szeretne felújítani. Az adásvételi szerződést aláírták, de a birtokbaadás még nem történt meg. Ha most (még a birtokbavétel előtt) vásárol anyagot, ami a felújításhoz szükséges, egy későbbi esetleges értékesítéskor levonhatja-e az szja-alapból, vagy csak azokat, amelyeket a birtokbaadást követően vett? Köszönettel Emília
Óvodai költségek a cafatériából való elszámolása Kérdés
2017-től az óvodai költségek a cafatéria terhére elszámolhatók. Mit kell utána fizetni? Kinek adható? Milyen szerződést kell kötni, kivel, az óvodával?
Devizautalás pénzügyi szolgáltató intézménnyel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi kft. szolgáltatási szerződést kötött a legnagyobb közép-európai, átutalással foglalkozó intézménnyel. Az intézmény rendelkezik MNB engedéllyel. A szolgáltatás külföldi pénzváltásra, átutalásokra vonatkozik. Jobb devizaárfolyamokat, jelentős megtakarításokat kínálnak. A folyamat a következő: a magyarországi kft. megbízást ad a pénzváltónak 18 000 PLN átutalására a kft. külföldi szállítója részére. A pénzváltó megadja a PLN-nek megfelelő forint összeget a saját árfolyama alapján, melyet a kft. előre utal a pénzváltó intézménynek. Ezek után a pénzváltó átutalja a kft. külföldi szállítójával szembeni 18 000 PLN kötelezettségét. A kft. bankszámláján csak a forint összeg, illetve a pénzváltó intézmény neve, bankszámlaszáma fog szerepelni, nem pedig a külföldi szállító adatai a hivatkozott szállítói számlaszámmal. Jogszerű-e és számviteli szempontból könyvelhető-e szállítói kötelezettség kiegyenlítéseként a pénzváltónak küldött összeg. Ha igen, akkor milyen bizonylattal kell alátámasztani a tételt (váltási szerződés, stb.) Elszámolható-e a pénzváltónak utalt forintösszeg és a kft. MNB árfolyamon könyvelt szállítói kötelezettsége közötti különbözet árfolyam-differenciának? Kell-e igazolnia a pénzváltónak azt, hogy ő tényleg elutalta-e a deviza kötelezettséget? Köszönettel.
Nyugdíjbiztosítás utáni adójóváírás Kérdés
Tisztelt Szakértő(k)! Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni: Amennyiben egy magánszemély(szülő ) rendelkezik egy általa fizetett nyugdíjbiztosítási szerződéssel, melyre minden évben igénybe veszi a max. 130 000 forint adójóváírást, a gyermeke köthet-e rá egy újabb nyugdíjbiztosítási szerződést, melynek biztosítottja, illetve lejárati kedvezményezettje a szülő? A gyermeke igénybe veheti-e a maximum 130 000 forint adójóváírást, mely a szülő második szerződésére kerül? Rendelkezhet-e egy magánszemély azonos biztosítónál több üzleti nyugdíjbiztosítási szerződéssel, melynek két különböző szerződője van, és jár-e mindkét szerződésre az adójóváírás? Lejáratkor (a 65. életév betöltésekor ), jogosult-e mindkét szerződés esetében az adójóváírások igénybevételére is? Válaszukat előre is köszönöm.
Fordított adózás nyilatkozat Kérdés
Tisztelt Szakértő, Az áfatörvény szerint építési engedélyköteles ingatlan létrehozására, bővítésére és átalakítására irányuló építési-szerelési szolgáltatásokra fordított adózás vonatkozik, ha a szolgáltatás igénybevevője erről írásban nyilatkozik. Kérdésem: amennyiben a szolgáltatás igénybevevője és nyújtója között szerződés születik az adott szolgáltatásra vonatkozóan, amiben rögzítik a fordított adózás tényét és építésiengedély-köteles voltát, akkor szükséges-e még külön nyilatkozat kiadása a szolgáltatónak a fordított adózás alkalmazására vonatkozóan, vagy a szerződés már írásbeli nyilatkozatnak minősül?
Bírság a Cofidisre Cikk
Az MNB 20 millió forint bírsággal sújtotta a Cofidis Magyarországi Fióktelepét, mivel egyes hitel- és pénzkölcsön-szerződéseinél megsértette a fogyasztók túlzott eladósodásának elkerülését célzó adósságfék-szabályokat. A jegybank a JTM-re vonatkozó hiányosságokon túl nyilvántartási és adatszolgáltatási problémákat is feltárt.
Használatba adás térítésmentesen Kérdés
Tisztlt Szakértő! Cégünk tulajdonában van egy telek és egy műhely, ami egybeépült egy lakással. Sem a telket, sem a lakást nem használjuk, viszont azok eladását sem tervezzük. Kérdésem: térítésmentesen használatba adnánk mind a telket, mind a lakást, ennek fejében a használó elvégezné a szükséges javításokat stb., rendben tartana mindent. Ezt szerződésben szeretnénk rögzíteni. Cégünk jól járna, mert a vagyona megmaradna, de nem kellene gondot fordítani semmire (hóeltakarítás, rendben tartás stb.). Van-e ennek akadálya, amennyiben igen, milyen megoldást javasol? Semmilyen ellenértéket nem kérnénk, ennek fejében mindkét ingatlan a folyamatos használat eredményeként nem romlana le. Várom válaszát. Tisztelettel: Nagy István
Közhasznú alapítvány pénzeszköze Kérdés
Tisztelt Címzett! Közhasznú alapítvány banki lekötését a kuratórium elnöke 2017 nyarán megszüntette, a pénzt felvette. 2017. októberi dátummal egy másik alapítvánnyal – melynek szintén ő az elnöke – kötött megbízási szerződést a több millió forint összegről, melyet mindkét fél részéről ő írt alá. Valószínűleg a szerződés utólag került megírásra. A megbízási szerződés lényege, hogy a nem közhasznú alapítvány „kamatot” fizet a „befektetett” összeg után. A kérdésem, hogy jól gondoljuk-e azt, hogy a szerződést mindkét alapítvány részéről ugyanaz a személy nem írhatja alá, összeférhetetlenség miatt? A közhasznú alapítvány támogatásokból szerzett bevételét célja szerint használhatja fel. A másik alapítvány a saját „nagyobb hozamot termelő befektetésével” való együtt kezelés nem feltétlenül felel meg ennek a célnak, milyen formában lehet egy ilyen „befektetést” helyesen lekönyvelni? A szerződés pontatlan, nem tartalmazza, mikor és hogyan fizeti meg a megbízott a megbízó alapítvány részére a hozamot. A kuratórium a „befektetésről” tájékoztatást nem kapott, ezzel kapcsolatban határozatot nem hozott. Milyen jogi lehetőségei vannak az alapítványnak arra, hogy a pénzösszeget visszakapja, mit tehet a kuratórium? Válaszukat előre is köszönöm.
Tulajdonjog átruházására irányuló szerződések Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezi, Ön szerint a jogalkotó milyen szerződéseket ért a helyi adókról szóló törvény 52. § 7. pontjában "ingatlan tulajdonjogának átruházására irányuló szerződés" gyűjtőfogalom alatt? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt