hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mit lehet tenni, ha több szabadságot vett ki, mint amennyi jár?

  • adozona.hu
2

Mit tehet a munkáltató, ha a kilépett alkalmazott augusztusig kivette az egész éves szabadságát, majd felmondott? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Dolgozónk augusztusig kivette az egész éves szabadságát. Szeptemberben kilépett. Visszavonhatom-e az időarányos szabadságon felülit?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Ez egy nagyon érdekes kérdés. Nézzük miként szabályozza ezt a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.)!

Két kérdésre keressük a választ: mi történik a túlvett szabadsággal, illetve mikor vonható vissza a kiadott szabadság?

A szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. 

A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben, a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

A szabadság fennmaradó részét a munkáltató adja ki az általa megfeleőnek tartott időpontban.

A törvény nem tartalmaz ugyanakkor arra nézve rendelkezést, hogy a túlvett szabadság megváltását igényelheti-e a munkáltató. A gyakorlatban erre azonban nemleges választ adunk.

A szabadságot ugyanis a munkáltató adja ki minden esetben, így annak túlvétele nem jogellenes, és nem jogalap nélküli a bérfizetés.

Az a szabály, mely a visszafizettetést lehetővé tette, nem került bele a 2012. évi I. törvénybe. A szabadságot "visszavonni" pedig kizárólag a törvényben meghatározott esetekben lehet: a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja, a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja.

Látható tehát, hogy nem csupán az a lehetőség kizárt, hogy távollétidíj-igénnyel lépjen fel a munkavállalóval szemben, hanem az is, hogy bármiféle szabadságot visszavonjon. Amennyiben ugyanis a munkáltató már augusztusig kiadja az éves szabadságot, sajnos ezzel a lehetőséggel is számolnia kell.

Megkísérelheti azonban azt, hogy tájékoztatja: a felmondásra tekintettel megszűnő munkaviszonyban a munkavállaló szabadságát megszakítja, és felszólítja, hogy jelenjen meg a munkában. Azt azonban tudnia kell, hogy erre nem köteles.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük! Üdvözlettel az Adózóna csapata

Csikmoni

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy mi a teendő akkor, ha a munkáltató több szabadság kivételére kötelezi a munkavállalót, mint amennyi részarányosan arra az időszakra járna neki? Van ilyen jogosultsága a munkáltatónak ? Másodállásban dolgozom ennél a cégnél, és február végéig 7 nap szabadság kötelező kivételére kötelez. Jeleztem , hogy nem fogjuk tudni megoldani az esetleges főállás miatti hiányzásokat ha kiveteti velem előre a szabadságokat. De nem érdekli.

Köszönöm a választ

Üdv Csík Mónika

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink