142 találat a(z) számviteli törvény cimkére

Július utáni számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervező cég heti rendszerességgel megrendezésre kerülő üzleti találkozóit a partnerekkel megállapodás alapján negyedéves szinten előre kiszámlázza. A számla mindig az előlegbekérő alapján beérkezett banki teljesítés után készül el. Kérdésem az, hogy lehet-e ebben az esetben előlegszámla helyett végszámlát kiállítani, mivel azt olvastam, hogy a törvény bizonyos esetekben lehetőséget ad, hogy a nullás végszámla helyett az előleg kivezetésre kerüljön. Ezt a mondatot hogyan kell értelmezni? Ha igen, akkor rá kell-e írni valamilyen paragrafusra hivatkozást, vagy más tájékoztatást a számlára? Azt semmiképpen nem tartanám normális dolognak, ha kétszer kellene ugyanarról az eseményről kiállítani számlát (sok apró tételről van szó), de tudom, hogy a számviteli törvényeket nem az én felfogásomnak megfelelően állapítják meg. Nagyon megköszönném, ha válaszukban a paragrafusra hivatkozáson kívül magyarázattal is szolgálnának, ugyanis lehet, hogy én félreértek valamit, és az egyszerűből is bonyolultat csinálok. Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Asbóth Istvánné

Nyugtákat kapott külföldi üzleti útján? Így számolhatja el a költségeket Cikk

El lehet számolni a külföldön kártyával történő fizetés esetén a nyugták alapján szállásköltségeket, illetve egyéb más költségeket, ha nincs róla számla csak nyugta? Kiküldetési rendelvény alapján is el tudom számolni? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Konzorcium árbevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy építési beruházási projektben konzorciumi tag (vezető tag), a konzorciumi szerződésben a pénzügyi ütemezés szerint a konzorcium-vezető jogosult számlát benyújtani. Kérdéseim a következők ezzel kapcsolatban: 1. Milyen bizonylat alapján fogjuk a másik konzorciumi taggal elszámolni az elvégzett munkákra kapott bevételt és költséget? (Számla, konzorciumi szerződés? ) Tudomásom szerint nem számlázhatnak egymásnak a konzorciumi tagok (?) 2. A Tao. tv. vagy a Sztv. előír-e a konzorciumi szerződések alapján megvalósult árbevétellel kapcsolatosan bármilyen szabályt? Válaszát köszönöm.

Alvállalkozókkal dolgoztat? Így csökkentheti az elvárt jövedelmét Cikk

Sarkalatos kérdés az elvárt jövedelem számítása során, hogy az alvállalkozó teljesítése közvetített szolgáltatásnak minősül-e vagy sem. Alvállalkozók igénybevétele jellemzően az építőipari vállalkozásoknál fordul elő, és – nem véletlenül – őket is ellenőrzik e téren a leggyakrabban.

Nonprofit közhasznú kft. Kérdés

Cégünk egy közhasznú nonprofit kft. 2012 második félévében alakultunk, már az új törvény szerint, az alapító okiratban cégbírósági bejegyzéssel lettünk közhasznúnak minősítve. A közhasznúsági minősítés fenntartásával kapcsolatban van-e teendőnk 2014.05.31-ig? Ki vizsgálja/vizsgálhatja, hogy két év átlagában megfelelő erőforrással és társadalmi támogatottsággal rendelkezünk-e? Mik a kritikus pontok a számvitelben és adózásban, amikre egy közhasznú nonprofit kft-nek figyelni kell?

Közhasznú alapítvány: most mindent megtudhat a működtetéséről Cikk

A közhasznú alapítványok működtetésével, könyvelésére, szabályozására, beszámolási, bevallási kötelezettségére vonatkozó rendelkezések alkalmazása során számos kérdés merül fel, nem egyszerű eligazodni a jogszabályok útvesztőjében. Cikkünkben átfogó képet próbálunk adni a közhasznú alapítvány működtetésével, nyilvántartásainak vezetésével, beszámoló-készítési, valamint adófizetési kötelezettségével kapcsolatban.

Társasház bizonylatai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társasháznál az egyik tulajdonos keresett meg azzal a problémával, hogy szerinte a közös képviselőjük nem tartja be a bizonylati rendet. Például magánszeméllyel végeztet el karbantartási munkát, aki átvételi elismervényt ad a kapott összegről. Ez nem számviteli bizonylat szerintem. A kérdésem az lenne, hogy a társasházra, még ha hat lakásosnál kisebb is, akkor is a számviteli törvény és az abban leírt bizonylati fegyelem vonatkozik-e rá, illetve a házi pénztár vezetésére ugyanazok a szabályok vonatkoznak-e? Úgy tudom nincs szervezeti és működési szabályzat, mivel hat lakásosnál kisebb. Ez helyes? Válaszát előre is köszönöm.

Játék a számlákkal: így kereshet plusz pénzt vállalkozásának Cikk

Egy kft. euró devizaszámlával rendelkezik. Szabályosan jár-e el, hogyha nagyobb árfolyamnyereség realizálása érdekében felveszi az euró devizaszámlájáról az eurót bankfiókjában és valutaváltó helyen forintra váltja, utána befizeti a kapott forintösszeget a forint bankszámlájára? – kérdezte olvasónk. Verbai Tamás szakértőnk válaszolt.

Erre mindre figyelni kell! Evás bevallás a-tól z-ig Cikk

Evás? Evásból társasági adós lett? Szüneteltette evás egyéni vállalkozását? A számviteli törvény hatálya alá tartozik vagy sem? Kapott bevételt kapcsolt vállalkozásától? Hordoz még magával kötelezettségeket a nem evás időszakból? Összefoglaltuk az evás bevallási tudnivalókat.

Csökkentené társasági adóját? Így nyerhet sokat az eszközbeszerzéssel Cikk

Év közben az üzleti, a bevételi tervek megfelelő alakulása, év vége felé azonban már a „vajon mennyi nyereségadót kell fizetnünk” kérdés is a tulajdonosok, vállalkozások érdeklődésének fókuszába kerül. Ügyes tervezéssel egy vállalkozás jelentősen, a beruházás értékét meghaladóan is csökkenteni tudja adóalapját.

Bt. evából, katából visszatérése a számviteli törvény hatálya alá Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt.-vel kapcsolatban lenne kérdésem. 2007-ben alakult, 2009-től evás, ahol bevételi nyilvántartást vezettünk. 2013-tól bejelentkeztünk a katába. A bt. beltagja nem főállású, mellette 36 órás munkaviszonnyal rendelkezik. Szeretnénk 2014-től visszatérni a számviteli törvény hatálya alá. A bejelentésen kívül mi a teendő? Hogyan fog a mérleg alakulni? Előre is köszönöm a segítséget: Molditzné

Lízing 1x1 – amit muszáj tudni ezekről a szerződésekről Cikk

Bár a lízing már nem újdonság, mégis számos adózási és számviteli csapdát rejteget még a gyakorlott könyvelők számára is. A probléma forrása az, hogy lízing esetében a lízingbevevő cég „két úr szolgája”, azaz az ügyet másként kezeli a számviteli, és másként az áfatörvény.

Számla kiegyenlítése: milyen pénznemben keletkezik a követelés? Cikk

Euróban fizetett forintösszeg hátralékkal - mit lehet ilyenkor tenni? Olvasói kérdésre az adószakértőnk, Nagy Norbert válaszol.

Evás cég bérleti díja Kérdés

Sok helyen találkoztam vele, hogy evás bevételi nyilvántartásos cég esetén a meg nem fizetett bérleti díj is bevétel és így adóalap. Önök szerint igaz ez? NAV ellenőrzéskor mennyire szokták ezt figyelni? Akkor is igaz ez, ha számviteli törvény alá tartozik? Szv tv alapján nem kell bevételt könyvelni a 0 Ft igénybe vett szolgáltatás után.köszönöm

Így korlátozzák jövőre a készpénzforgalmat Cikk

Július 10-én olyan módosító javaslatot nyújtott be a Nemzetgazdasági Minisztérium az Országgyűlésnek, amely szerint a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett vállalkozások 2013. januártól egy naptári hónapban egy szerződés alapján legfeljebb 1,5 millió forintot fizethetnek ki készpénzben. Mit is jelent ez? Mi lehet mögötte? Új szabályról van-e szó, vagy egy korábbi leporolásáról? Lehet-e köze a „sárga csekkadóhoz”?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lízingügylet

Nagy Norbert

adószakértő

Utazási iroda számlázás

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink