152 találat a(z) számviteli törvény cimkére

Adóellenőrök jártak a boltban: hol a helye a pénztárgépnaplónak? Cikk

Ugyanabban az épületben, ugyanaz a vállalkozás két boltot üzemeltet. Hogyan kell tárolni a pénztárgépnaplót, és milyen szabályokat kell betartani a szigorú számadású nyomtatványok nyilvántartásával kapcsolatban? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla, adószakértő, könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Amortizáció: muszáj elszámolni, vagy ez csak lehetőség? Itt a válasz Cikk

A gazdasági nehézségekkel küzdő vállalkozások veszteséget, vagy kevés nyereséget termelnek, gyakran már az üzemi eredményük is negatív. Felmerül a kérdés: muszáj-e az értékcsökkenést elszámolniuk például a könyv szerinti értékkel bíró, de nem használt eszközeik után? Sok esetben ugyanis létfontosságú lenne számukra a pozitív számviteli eredmény, például a folyószámlahitelük meghosszabbításához.

Pénzkövetelés fogalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az illetéktörvény belföldi ingatlannal rendelkező társaság fogalma 2014-től megváltozott. A fogalom szerint "olyan gazdálkodó szervezet, melynek a mérlegében kimutatott eszközök (ide nem értve a pénzeszközöket és a pénzköveteléseket) ..." Megkérdeztük a NAV-tól, hogy mit kell pénzkövetelés alatt érteni e tekintetben. Írásos válasz: "a számviteli törvényben foglalt követelés (számviteli törvény 29. § valamint a 3. § (9) bekezdés), ezen belül pénzkövetelés fogalmának meghatározását kell alapul venni és alkalmazni. Mi nem találtunk a számviteli törvényben pénzkövetelés fogalmat. Az lenne a kérdésünk, hogy ezek tükrében, Önök szerint a gyakorlatban, a mérlegben kimutatott eszközök, ezen belül a mérlegkövetelések sorából milyen tételeket (vevők, adott kölcsönök?) kell kivennünk, mint pénzkövetelés, hogy a 75 százalékos arányt meg tudjuk határozni? Segítségüket köszönöm.

Így spórolhat adót a selejtezéssel: semmit nem lehet csak lazán kidobni! Cikk

Az idei évből még több mint egy teljes negyedév van hátra, de nem árt már most készülni az év számviteli zárására, és picit előre dolgozni. Érdemes körülnézni a raktárban és feltérképezni a felesleges eszközöket, eladhatatlan árut. Az alábbiakban ez utóbbival kapcsolatban adunk tippeket.

Állattenyésztési számvitellel bajlódik? Válaszok fogós kérdésekre Cikk

Az állattenyésztési ágazat könyvviteli elszámolása összetett, speciális feladat – számos esetben a számviteli ismereteken túl egyéb szakmai (például agrármérnöki) ismeretek is szükségesek. Az állatállomány változásának könyvelésével kapcsolatos olvasói kérdésre Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Nagy bajban a pénzváltók, ha erre nem figyelnek Cikk

Mi minősül pénzváltásnak? Milyen papírmunkára és speciális rendelkezések betartására kötelezettek a pénzváltók könyvelői? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Ezt kell tudni a telefonköltség elszámolásáról és az áfalevonásról Cikk

A könyvelők nem szeretik a telefonszámlákat: egyszerre kell értelmezniük több adótörvényt, ráadásul a számviteli törvény előírásainak is meg kell felelniük. Az alábbiakban ehhez adunk segítséget.

Kiva beszámoló Kérdés

Tisztelt Cím! 2014-es üzleti évben kisvállalati adó alanyaként betéti társaság kötelezett-e beszámoló letétbe helyezésére és közzétételére hivatkozott jogszabályhely alapán? 2000. évi C. törvény a számvitelről 2/A. § (1) E törvény hatálya nem terjed ki arra a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságra (közkereseti társaság, betéti társaság) és egyéni cégre, amely az üzleti évben (az adóévben) nyilvántartásait az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló, illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény előírásai szerint vezeti. (2) Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló, illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvényben előírt feltételeknek meg nem felelő, (1) bekezdés szerinti jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, valamint egyéni cég attól a naptól köteles e törvény előírásait alkalmazni, amely naptól nem tartozik az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló, illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény hatálya alá.

Bt.-ből kft.-vé alakulna a cége? Ilyen feladatai lesznek Cikk

Milyen számviteli teendői vannak egy bt.-nek, ha kft.-vé szeretne alakulni? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Bt.-ből kft.-vé alakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt. kft.-vé szeretne alakulni a közeljövőben. A bt. a számviteli törvény hatálya alá tartozik és kettős könyvvitelt vezet. Így a záró és a nyitó adatok a rendelkezésére fognak állni. A kérdésem az, hogy milyen záró bevallásokat kell beadnia, illetve az átalakulást kell-e neki könyvvizsgálóval auditáltatni? Köszönöm válaszukat!

Július utáni számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervező cég heti rendszerességgel megrendezésre kerülő üzleti találkozóit a partnerekkel megállapodás alapján negyedéves szinten előre kiszámlázza. A számla mindig az előlegbekérő alapján beérkezett banki teljesítés után készül el. Kérdésem az, hogy lehet-e ebben az esetben előlegszámla helyett végszámlát kiállítani, mivel azt olvastam, hogy a törvény bizonyos esetekben lehetőséget ad, hogy a nullás végszámla helyett az előleg kivezetésre kerüljön. Ezt a mondatot hogyan kell értelmezni? Ha igen, akkor rá kell-e írni valamilyen paragrafusra hivatkozást, vagy más tájékoztatást a számlára? Azt semmiképpen nem tartanám normális dolognak, ha kétszer kellene ugyanarról az eseményről kiállítani számlát (sok apró tételről van szó), de tudom, hogy a számviteli törvényeket nem az én felfogásomnak megfelelően állapítják meg. Nagyon megköszönném, ha válaszukban a paragrafusra hivatkozáson kívül magyarázattal is szolgálnának, ugyanis lehet, hogy én félreértek valamit, és az egyszerűből is bonyolultat csinálok. Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Asbóth Istvánné

Nyugtákat kapott külföldi üzleti útján? Így számolhatja el a költségeket Cikk

El lehet számolni a külföldön kártyával történő fizetés esetén a nyugták alapján szállásköltségeket, illetve egyéb más költségeket, ha nincs róla számla csak nyugta? Kiküldetési rendelvény alapján is el tudom számolni? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Konzorcium árbevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy építési beruházási projektben konzorciumi tag (vezető tag), a konzorciumi szerződésben a pénzügyi ütemezés szerint a konzorcium-vezető jogosult számlát benyújtani. Kérdéseim a következők ezzel kapcsolatban: 1. Milyen bizonylat alapján fogjuk a másik konzorciumi taggal elszámolni az elvégzett munkákra kapott bevételt és költséget? (Számla, konzorciumi szerződés? ) Tudomásom szerint nem számlázhatnak egymásnak a konzorciumi tagok (?) 2. A Tao. tv. vagy a Sztv. előír-e a konzorciumi szerződések alapján megvalósult árbevétellel kapcsolatosan bármilyen szabályt? Válaszát köszönöm.

Alvállalkozókkal dolgoztat? Így csökkentheti az elvárt jövedelmét Cikk

Sarkalatos kérdés az elvárt jövedelem számítása során, hogy az alvállalkozó teljesítése közvetített szolgáltatásnak minősül-e vagy sem. Alvállalkozók igénybevétele jellemzően az építőipari vállalkozásoknál fordul elő, és – nem véletlenül – őket is ellenőrzik e téren a leggyakrabban.

Nonprofit közhasznú kft. Kérdés

Cégünk egy közhasznú nonprofit kft. 2012 második félévében alakultunk, már az új törvény szerint, az alapító okiratban cégbírósági bejegyzéssel lettünk közhasznúnak minősítve. A közhasznúsági minősítés fenntartásával kapcsolatban van-e teendőnk 2014.05.31-ig? Ki vizsgálja/vizsgálhatja, hogy két év átlagában megfelelő erőforrással és társadalmi támogatottsággal rendelkezünk-e? Mik a kritikus pontok a számvitelben és adózásban, amikre egy közhasznú nonprofit kft-nek figyelni kell?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink