2820 találat a(z) számlázás cimkére

Vitatott teljesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2012 augusztusában megrendelésre elvégzett egy építési-szerelési munkát, melyhez az acélszerkezetet is maga gyártotta (főtevékenység a gyártás). A megrendelő a teljesítést elutasította, nem volt hajlandó teljesítési igazolás kiállítására azzal az indokkal, hogy a munka befejezése a szerződésben szereplő határidőn túl volt. Számla ekkor nem került kiállításra, de vállalkozásunk bírósághoz fordult, mivel a a határidőn túli teljesítés a megrendelő hibájából következett be: nem adta át a munkaterületet megfelelő minőségben és időben. Hosszas pereskedés után, a bíróság végül a javunkra ítélt 2016 decemberében, az ítélet 2017. januárban vált jogerőssé. Kérdésem, hogy számlát kell-e kiállítanunk, ha igen, mikori teljesítéssel? Ha az eredeti teljesítést kell szerepeltetnünk a bizonylaton, akkor az önellenőrzési pótlékot is meg kell fizetnünk?

Gépsor beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk közösségi vállalkozástól gépsort vásárolt. A gépsor elemei folyamatosan érkeztek. Az eladó a termék Magyarországon történő végleges összeállítása, programozása, tesztelése után állította ki a számláját. Az összeszerelést az eladó végezte. A gépsor részeinek beszállítása augusztusban és szeptemberben történt, az összeszereléshez még beérkeztek októberben alkatrészek, és a közösségi partner decemberben, decemberi teljesítési dátummal állította ki a számláját közösségi értékesítésről. A számla mögé csak több, különböző időpontban kiállított fuvarlevelet tudunk csatolni. Ez helyes eljárás-e a szállító részéről? Társaságunknak közösségi termékbeszerzésként a számlán feltüntetett teljesítés hónapjára vonatkozó, vagy a belföldön fel-, illetve összeszerelés tárgyát képező termék beszerzésként, a szállítások időpontjainak hónapjára vonatkozó áfabevallásban kell-e ezt az ügyletet jelenteni? Melyik hónapban kell az áfabevallásban szerepeltetni azt a közösségi beszerzést, amelyet csak több hónappal a szállítást követően számláz le a kapcsolt fél, s addig az érték nem ismert? Válaszát köszönöm.

Tranzakciós díj továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik könyvelt cégünk fesztivál- és koncertjegyek netes értékesítésével foglalkozik. Szeretné a banki tranzakciós díjakat (kártyás fizetés díja), átterhelni a vásárlókra. Ezt hogyan kell feltüntetni a számlákon? Mi például a Barion (ami jelen esetben a cég egyik bankszámlavezetője, hasonlóan a Paypalhoz) felé áfamentesen fizetjük ugye ezeket a díjakat, hiszen az bankköltség. Számlázva normálisan a tranzakciós díj plusz 27 százalék áfa, mint közvetített szolgáltatás? Vagy áfamentesen? És hogyan könyveljük a kimenő számlán lévő tranzakciós díjat? A normál bevétel részeként (91) vagy egyéb bevételként (96)?

Gépjárműjavító cég bizonylat-kiállítási kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre kérném a válaszát. Egy szakmai előadáson említette az előadó, hogy a 45.20 Gépjárműjavítás, karbantartás tevékenységet végző cégekre vonatkozóan létezik egy rendelet, amely kötelezően előírja ezen cégek számlakiállítási kötelezettségét (minden értékesítésről számlát kell kiállítani). Ha valóban van ilyen rendelet, akkor megírnák a rendelet számát, és hogy azon belül melyik szakasz mondja ezt ki? 2017.01.01-től ezen cégekre vonatkozóan a 48/2013. NGM-rendelet előírja a kötelező pénztárgéphasználatot. Jelen esetben fennáll egy kis ellentmondás, vagy melyik rendelet az erősebb? Kérem, foglaljanak állást a témában. Köszönettel.

Háziorvos egyéb tevékenységének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérném válaszát, hogy amennyiben egy háziorvos az alap háziorvosi tevékenysége mellett fegyverviselési engedélyhez és jogosítványhoz egészségügyi alkalmassági vizsgálatot is végez időnként, akkor az alkalmassági vizsgálatot mentesen vagy áfásan kell számláznia? Az alap háziorvosi tevékenysége az OEP által támogatott, és a közérdekű jellege miatt mentesen számlázza. A háziorvos alanyi adómentességet nem választott. Kérem, hogy válaszolja meg a kérdést foglalkozás-egészségügyi szolgáltatóra (üzemorvos) vonatkoztatva is. Köszönöm előre is a válaszát! Üdvözlettel.

Hangmérnöki szolgáltatás az USA-ba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki az Upwork-ön keresztül kap munkát például hangmérnöki feladatokat, vagy egyéb zenei felvételeket készít. Az Upwork, az egy amerikai közvetítő szolgáltatás, ahol megbízók keresnek bizonyos feladatokra embereket, és az ellenértéket az Upwork utalja. A megbízott a megbízóval közvetlen kapcsolatba nem kerül. Az Upwork számlát nem kér. Kérdésem: ebben az esetben kell-e számlát kiállítani, amennyiben kell, mit tegyünk a számla egy pédányával? Mit kell feltüntetni a számlán? Köszönöm a válaszát.

Egyesület számlaadási kötelezettsége Kérdés

Egyesületünk sporteseményeket szervez, melynek ellenértékét – a nevezési díjat – kedvezményesen átutalással vagy a helyszínen készpénzben fizetheti meg a versenyző. Áfaalanyként, alanyi mentesen végezzük a szolgáltatásnyújtást. Helyes-e az a gyakorlat, hogy a szolgáltatást igénybe vevő, nem adóalany, számlát nem kérő magánszemély a készpénzben megfizetett helyszíni nevezésről nyugtát kap az ügylet ellenértékéről, míg a banki átutalással, a versenyt hónapokkal megelőzően kifizetett előlegről nem kap sem számlát, sem nyugtát, az előleg megfizetésének dokumentuma maga a banki bizonylat. A kérdéshez felhasználtam A számla, nyugta kibocsátásának alapvető szabályai (2016) 18-as füzet 1.2 pont alatt olvasottakat a 900 ezer forintot meg nem haladó értékesítésekről.

Egyéni ügyvéd számlázási kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd sikerdíjért dolgozik. Megnyeri megbízója perét és a bíróság megítéli a perköltséget, melyet a vesztes fél fizet. Mikor van az ügyvédnek számlázi kötelezettsége, és a vevője a számlán a megbízó vagy a vesztes (gyakorlatilag a díjat fizető) fél lesz? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéb szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Sazkértő! Ügyfelem nyugdíjas, adószámos magánszemély, jelenleg szőlőtermesztéssel foglalkozik. Szeretné kiterjeszteni a tevékenységét a lánya tulajdonában lévő ingatlan bérbeadásával, természetesen az "egyéb szálláshely-szolgáltatás" tevékenységi kör felvételével. Két kérdésem merült fel: – Milyen konstrukcióban lehetséges ez? Úgy tudom, létezik olyan fogalom, hogy "szívességi lakáshasználati szerződés", amit ügyfelem kötne a lányával, mindenféle ellenszolgáltatás, díj megfizetése nélkül. – Ügyfelem jelenlegi tevékenységét az áfa általános szabályai szerint gyakorolja, a bérbeadás alapesetben áfamentes lenne, de bejelentkezhetne arra, hogy a bérbeadást a 27 százalékos áfakulcs alkalmazása mellett szeretné gyakorolni? Köszönöm segítségét!

Határozott idejű elszámolású számla uniós partnernek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy egy havi elszámolású, nem ingatlanhoz kapcsolódó bérletidíjszámlának mi lesz a teljesítési dátuma, illetve mely dátum alapján szerepeltetem az áfabevallásban, ha a fogadó fél uniós partner, és a számlát a leszámlázott hónap után pár nappal állítjuk ki? Az áfatörvény 58. § (1) bekezdés b) alapján a fizetési határidőre tippelnék teljesítési dátumként, ha az a valós teljesítést 60 napon belül követi. A 60. § (1) bekezdés a) viszont kimondja, hogy a fizetendő adót a számla kelte alapján kell bevallani esetünkben, amivel a héa-irányelvnek felel meg az áfatörvény. Kérdésem, hogy helyesen állítjuk-e ki a számlát, ha a számlateljesítés dátumát a fizetési határidővel egyenlően töltjük ki, de az áfabevallásban a számla keltével szerepeltetjük azt?

Kata Kérdés

Kata szerint adózó, kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó (nők 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjas, még nem érte el a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt) egy kft.-ben ügyvezető. A kft.-ben megfizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot, jövedelmet nem vesz fel, nem munkaviszonyos ügyvezető. A katás egyéni vállalkozó számlázhat a kft.-nek szolgáltatást mindenféle "adózási zűrzavar" nélkül?

Számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Árut értékesítettünk egyéni vállalkozónak, és utólag jutott tudomásunkra, hogy az adószámát felfüggesztették. Kérdés: az áru áfája megfizetésre került részünkről a NAV felé, és ebből utólag lehet-e problémánk, mint eladónak? Köszönettel: Égei Emese

Termékcsere számlázásának szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. kereskedelemmel foglalkozik. Van, hogy egyszerre több terméket is értékesítenek egy számlán. A több termékből egyet visszavisznek cserére, mert rosszat kért. A cégnél a különböző termékek más cikkszámon vannak. Számlázásnál hogyan járok el helyesen? Az eredeti számlából azt az egy tételt helyesbítem, és kiállítok arról az egy tételről egy számlát, vagy mi a helyes eljárás? Válaszát előre is köszönöm!

Időszaki elszámolás előleg- és végszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sportpálya bérleti díja többhónapos időszakra egyösszegben előre kerül megállapításra (féléves bérletek). A pályafoglalás (az időszakra) azonban akkor válik véglegessé, ha a bérlő az első hónap végéig pénzügyileg rendezi a teljes időszak díját. A 2016-tól érvényes szabályozás szerint, ha a bérbeadó a (szóbeli) megállapodás/foglalás alapján számlát bocsátana ki, akkor (mivel a kibocsátás és esedékesség is megelőzi az időszak utolsó napját), a teljesítés időpontja a számla kibocsátásának napja lenne. Ugyanakkor mivel a foglalás (és az ügylet megvalósulása) a kifizetéssel válik véglegessé, ezért a bérbeadó utólag bocsát ki számlát. Kérdéseim: Kell-e ebben az esetben előlegszámlát kibocsátani a jóváírás napjára? (Hiszen jogi értelemben vett teljesítés még nem történt.) Ugyanakkor a fenti számlázási szabály szerint a teljesítés időpontja későbbi lenne, mint a pénz beérkezése. Megfelelő-e az az eljárás, ha a pénz beérkezését követően kibocsátott számlán a jóváírás napját jelölik meg teljesítés időpontjaként, majd a szövegben a bérleti időszak feltüntetése mellett az "előleg és végszámla egyben" kifezést szerepelteti? Köszönettel, T.Anna

Lakásszövetkezet Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni: 2016 januárjában életbe lépett az új Áfa tv 58. §-a, mely az időszakos elszámolású ügyletek adófizetési kötelezettségének napját szabályozza. Amennyiben lakásszövetkezetünk az előző évekhez hasonlóan a küldöttértekezlet után, 2017. május végén állítja ki a 2016. évről a számlát, a számlázási időszak végétől (2016. 12. 31.) számított 60. nap lesz a teljesítési időpont [Áfa tv. 58. § (1a) bekezdés b) pont], ami önrevíziót eredményez és késedelmi pótlékot. A NAV állásfoglalása a lakásszövetkezetek áfabeli megítéléséről (2003/23. Adózási kérdés) az alábbi volt: Az Áfa tv. szerinti teljesítési időpontként nem vehető figyelembe olyan időpont, amikor a szolgáltatás ellenértéke még nem ismert. A szolgáltatás ellenértéke csak akkor válik ismertté, amikor azt a közgyűlés elfogadja. Ebből az következik, hogy a lakásszövetkezetnek lehetősége nyílik arra, hogy évente egyszer állítson ki számlát az általa teljesített értékesítésről a tagok, nem tagok felé. Ekkor a számlán a teljesítési idő a kötelezettség esedékességi időpontja, ennek hiányában a tárgyévet lezáró közgyűlés napja. A tárgyévi zárás (a költségek felosztása), majd az épületeknek megtartott tagértekezletek után kerül csak sor a küldöttértekezletre, mely elfogadja az elszámolást, a mérleget. Mivel ez az időpont május hónap előtt nem lehetséges, ezért okoz gondot az ez idő előtti számla kibocsátása. Hogyan járunk el helyesen? Köszönöm: Kövesdi Anita

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíj összege

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink