2913 találat a(z) számlázás cimkére

Harmadik országból érkező áru Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném a segítségét kérni. Társaságunk a következő felállásban valósít meg árubeszerzést: svájci cégtől rendeljük meg az árut, a svájci cég intézi a fuvart, légi közlekedéssel jut el az áru közvetlenül Svájcból Magyarországra. A számlát az eladó francia EU-s adószámával állítják ki, mivel Franciaországban is van áfaregisztrációjuk közösségi termékbeszerzésre, vevőként pedig a mi közösségi adószámunk szerepel. Kérdésünk, hogy helyes-e ez a számlázás, ezt a felállást kezelhetjük-e normál közösségi termékbeszerzésként? Köszönettel: Management Consulting Bt.

Részszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy 150 millió forint értékű technológiai rendszer (amely 11 gépegységre bontható részből áll) esetében az áfatörvény szempontjából elfogadható-e, hogy a szerződés 35-45 millió forint részszámlázási lehetőséget fogalmaz meg, és 75 millió forint a végszámla értéke. Természetesen a vállalkozó is a szerződésnek megfelelően ilyen összegekről nyújtja be a részszámláit. Nem nevez meg konkrét eszközt a számlán, mivel a rendszer részét képező eszközök szerződés szerinti értéke alapján a 35-45 millió forint nem konkretizálható. Kérdésem lényege, hogy eszköznevesítés nélkül jelen esetben helyes-e azon részszámla, amelyen az alábbi szöveg áll: 2017....kelt szerződés szerinti részteljesítés? Várom mielőbbi válaszukat, amelyet előre is köszönök.

Fordított áfa – építőipar Kérdés

Tisztelt szakértő! Építőipari vállalkozás állványépítéssel és bérbeadással is foglalkozik. 1. Olyan munkánál, amelyet alapesetben fordított adózással számláznak ki, hogyan számlázható az állványozás díja. Például olyan esetben, amikor a vállalkozó szigetelésre szerződik, ami fordított áfás szolgáltatás, viszont állványozás nélkül nem történhet meg a szigetelés, akkor ez esetben beépíthető a fordított áfás számlába az állványozás díja, vagy azt külön, „egyenes” adózással kell megállapítani? 2. Következő kérdésem, ha felkérnek egy építésiengedély-köteles beruházásról homlokzatiállvány-rendszer építésére, ahhoz kell nyitnom elektronikus építési naplót? 3. Monolit födém zsaluzást végzünk egy építkezésen fordított áfás számlázással, ebben az esetben, ha az állványozást is mi végezzük, azt is fordított áfával számlázzuk? 4. Vállalásunk az állványozásra a következőképpen történik: ha fordított áfás beruházást végzünk, az állványépítés/-bontás ára 1500 Ft/m2, illetve 50 Ft/m2/nap a bérleti díja, ebben az esetben a számlán hogyan kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!

Építésiengedély-köteles, félkész társasház számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2011-ben vásárolt egy tulajdoni lap szerint beépítetlen terület megnevezésű, és építési teleknek minősülő ingatlant. Ezen az alapok készültek el. Ezt a félkész épületet a telekkel szeretnénk értékesíteni. Jelenleg az építkezésre nincs érvényes építési engedély. Az a kérdésünk, hogy ezt 27 százalékos áfával vagy fordított áfával kell számláznunk értékesítéskor? Amikor vettük az ingatlant, akkor fordított áfás számlát kaptunk. (Nem tudjuk, hogy az helyesen volt-e kiállítva.) Köszönjük szépen a segítségüket!

Áfa – szolgáltatásnyújtásnál teljesítés helye II. Kérdés

Tisztelt Dr. Bartha László Úr! Az azonos című kérdésre adott válaszával kapcsolatban az alábbiakat kérdezem: Áfa tv. 46. § (1) * Az e §-ban meghatározott szolgáltatások nyújtásánál a teljesítés helye az a hely, ahol ezzel összefüggésben a szolgáltatást igénybe vevő nem adóalany letelepedett, letelepedés hiányában pedig, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van, feltéve, hogy ez a Közösség területén kívül van (2) Az e § alkalmazása alá tartozó szolgáltatások a következők: g) termék – ide nem értve az ingatlant és a közlekedési eszközök bármely fajtáját – bérbeadása. A fentiek alapján, ha egy orosz, nem adóalany bérbe vesz egy nyugágyat, akkor nem mentes számlát kellene kapnia?

Sztornó és új számla áfabevallási időszaka Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy abban az esetben, ha egy kiállított számlát hónapokkal később valamely hibás adat miatt sztornóznak (nem tud helyesbítő számlát a program) például rossz cím szerepel vagy rossz cégnév, és egy új számlát állítanak ki a korábbi teljesítési időponttal (és minden másban szintén megegyezően), akkor ebben az esetben a sztornó számlát (csökken az áfa) abban az időszakban kell szerepeltetni, amelyikben a vevő rendelkezésére áll a bizonylat. Mi a helyzet az új számlával? Amiatt önellenőrzés nem szükséges? Azt is lehet szerepeltetni abban az időszakban, amelyikben átadják a vevő számára? Furcsa lenne, hogy egy adatmódosítás miatt az új számlát vissza kellene tenni eredeti teljesítési időpontra (és duplán lenne ott), a sztornó pedig csak később kerülhetne be. Köszönöm.

Több időszakra vonatkozó szolgáltatások egy számlában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a következő kérdésben. Vállalkozásunk folyamatos szolgáltatásokat (másológépek bérleti díjai, előre, a számla kibocsátás hónapjára, és a másológépek tényleges előző havi teljesítménye alapján utólag kiszámított üzemeltetési díj, az előző hónapra) számláz a hónap elején. A kérdésem a következő: Milyen feltételekkel lehet ezt a kétféle és kétféle időszakra vonatkozó díjat egy számlára tenni? Ha lehet, akkor melyik és hogyan határozza meg a számlán feltüntetendő teljesítési dátum kiszámítását? A szerződések úgy szólnak, hogy az elszámolás havonta történik, a bérleti díj minden hónap elején előre, az üzemeltetési díj minden hónapban a megelőző hónapra kerül leszámlázásra. Válaszát előre is köszönöm.

Háromszögügylet? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy macedón vállalatnak értékesít és számláz egy terméket. Ezt a terméket részünkre egy németországi cég számlázza ki, azonban az árut a macedón vállalat közvetlenül tőlük, Németországban veszi át. Hogyan kell ezt az ügyletet értelmezni áfa szempontjából? Köszönettel: Kátai Istvánné

Szállítólevél és teljesítési időpont Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több vevőnkkel is előfordul, hogy olyan megrendelőt küld, amelyen kiköti, hogy számlát csak az aláírt, visszaküldött szállítólevél alapján fogad el (ilyenkor az áru kiszállítása fuvarozó céggel történik). Idáig azt a gyakorlatot követtük, hogy ezeknek a vevőknek a visszaigazolt, általuk közölt dátummal állítottuk ki a számlákat (amelyek természetesen nem egyeztek meg az általunk kiállított szállítólevélen található teljesítési dátummal). Azonban mostanában többször is előfordul, hogy ezek a vevők nem küldik vissza a szállítólevél aláírt példányát, vagy csak több mint egy 1 hónap múlva, áfabevallás után. Összességében azt szeretném megkérdezni, hogy mi a számla teljesítési dátuma fuvarozónak átadott, szállítóleveles értékesítés esetén: az általunk kiállított szállítólevél teljesítési dátuma vagy a vevő által visszaigazolt, átvételt igazoló dátum? Megtehetjük-e, hogy ha 15 napon belül nem igazolják vissza a szállítólevelet, akkor kiállítjuk a számlát a szállítólevél teljesítési dátumával? Kérem, hogy válaszát törvényi hivatkozásokkal tegye meg. Köszönettel: Lőrinczné

Továbbszámlázott szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarjainkat az érdekeltségi körünkbe tartozó társaság (B) fuvarjaival együtt szervezzük. A fuvarozó cég a teljes összeget társaságunknak számlázza ki. Mi 6 százalékkal (ügyintézés költsége) növelt összegen továbbszámlázzuk B társaságnak a rá eső részt. A számlán a teljes összeg továbbszámlázott szolgáltatás jogcímen szerepel. Helyesen járunk el, vagy a 6 százalékot külön soron, más jogcímen kellene számláznunk? Köszönöm megtisztelő válaszukat!

Képesítéshez kötött tevékenység közvetítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni, hogy közvetíthet-e a vállalkozásom masszázs tevékenységet, ami képesítéshez kötött. Van a cég alkalmazásában végzettséggel rendelkező masszőr, de szeretnénk igénybe venni alvállalkozókat is, és az ő nevükben is mi állítanánk ki a számlát az ügyfeleknek. Adózásilag és számvitelileg lehetséges-e a számlázás ebben a formában és a tevékenység közvetítése? Segítségét előre is köszönöm!

Nyeremény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk országosan meghirdetett vetélkedő első helyezettjének (magánszemély) nyereményként vadonatúj személygépkocsit adott. (A gépkocsi értéke 4 millió forint, üzembe helyezéssel együtt.) Az autókereskedés társaságunk nevére számlázta, és helyezte üzembe az autót. Mi ezt az autót adtuk át nyereményként egy magánszemélynek. Ebben az esetben az átíráshoz adásvételi szerződésre (nyeremény) és számlára van szükség, a számlán a gépkocsi megnevezése és vtsz. száma szerepel. Társaságunk az áfát a személygépkocsi beszerzésekor nem vonta le. Kérdésünk, hogy ebben az esetben a számlát áfásan vagy áfa nélkül kell kiállítani (térítés nélküli szolgáltatásról lévén szó)? A személyi jövedelemadóban a nyeremény értéke után társaságunk 15 százalék szja és 22 százalék eho fizetésére kötelezett-e, mint egyes meghatározott juttatás után? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Nagyon köszönjük gyors és érthető válaszát előző kérdésünkre. Mindezek után szeretnénk, ha a számla is helyesen lenne kiállítva. Csak emlékeztetőül: négygyermekes magánszemély ad ingatlant bérbe cég részére. A magánszemély nyilatkozik arról, hogy a gyermekek után járó adókedvezményt a bérbeadás után érvényesíteni szeretnénk. A példa kedvéért legyen az ingatlan havi bérleti díja 500 ezer forint, és a 10 százalékos költséghányad alkalmazandó. Kérdésünk: hogyan kell a számlát helyesen kiállítani? Bérbeadási díjnál mennyi a gyerekkedvezmény? Milyen tételeknek kell a számlán szerepelniük? Segítségét előre is köszönjük!

Alanyi mentesből áfaalany Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kata hatálya alá tartozó, alanyi mentes egyéni vállalkozó folyamatos szolgáltatást végez. Az egyéni vállalkozó 2017. januárban 1470 eFt összegben számlázott a megrendelő felé. Ebből az 560 eFt összegben a decemberi teljesítést, a maradék 910 eFt összegben a január havi teljesítést január hóban számlázta ki. A február havi teljesítést 2017.03.31-i teljesítési időponttal 280 eFt-ot, a március havi teljesítést 2017.04.30-i teljesítési időponttal 840 eFt-ot, az áprilisi havi teljesítést 2017.05.31-i teljesítési időponttal 720 eFt összegben számlázta ki . Kérdésem az lenne, hogy mikor kell áttérnie áfás számlázásra? Válaszát köszönöm.

Hulladék értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, melyben várom szíves állásfoglalását: A hulladékértékesítés az áfatörvény 142. § (1) d pont alapján fordított adózás alá esik. Kérdésem az lenne, hogy ha valaki hulladékot vesz (mely vásárlásról fordított adózással kiállított számlát kap) abból a célból, hogy továbadja másik áfás partner felé, akkor ő még mindig fordítottan fogja továbbszámlázni ezt az ügyletet? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Covid-teszt elszámolhatósága, adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Virtuális részvény opció visszavásárlásának adó- és tb-terhei

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Értékvesztés visszaírása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink