443 találat a(z) rokkantsági ellátás cimkére

Rokkantsági ellátás melletti jövedelem beszámít-e a kereseti korlátozásba?- 2. Kérdés

Mikor változott meg a katás egyéni vállalkozóra vonatkozó előírás? Ezt azért kérdezem, mert a fenti alapkérdés első részére a mai napon Széles úrtól kapott válasz pont az ellenkezője annak, mint amit ugyanilyen tartalmú kérdésre 2012. 12.21-én a "Minek minősül a katás egyéni vállalkozó jövedelme? c. kérdésre adott. Idézem a 2012. évi válasz idevágó részét: "Az nem vitás, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő katát választó egyéni vállalkozó e tevékenységéből származó jövedelmét a kereseti korlát meghatározása során figyelembe kell venni, abban viszont eltérőek az álláspontok, hogy milyen összegben."

Rokkantsági ellátás melletti jövedelem beszámít-e a kereseti korlátozásba? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Beszámít-e a véglegesen 100%-os rokkantnak nyilvánított, nyugdíjkorhatár alatti személynél a rokkantsági ellátása mellett katás egyéni vállalkozóként és társas vállalkozási tagként szerzett, elért nyereség/jövedelem? Vagyis nem munkabérről van szó, olyanról, amit a társas vállalkozásban osztaléknak hívnak. Kérem a kijelölt/felkért szakértőt, hogy válaszát szíveskedjék tételes jogszabályhelyekkel is alátámasztani! Köszönettel: egy jó ember, aki egy nehéz helyzetben lévő ismerősén segíteni akar.

Rokkantsági ellátás megszüntetése Kérdés

Olvasom Önöknél: Az Mm. törvény vonatkozó szabályai szerint [13. § (2) bekezdés d) pontja, illetve 10. § (2) bekezdés b) pontja] keresőtevékenység esetén akkor kell megszüntetni a rokkantsági vagy a rehabilitációs ellátás folyósítását, ha az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát. A kata szerinti bt.-ből kivett pénzre érvényes-e ez a szabály? A bt. beltagja, vezetője vagyok. A katát 25 ezer Ft összegben fizetem meg. 2011-ben rokkantsági ellátást állapítottak meg, ez alakult át rokkantsági ellátássá.

Rokkantsági ellátás megállapítása Kérdés

Egy cégünknél munkaviszonyban álló dolgozónk egészségi állapotának mértéke 27 százalékos, 2018. 06. havi komplex minősítés alapján. A rokkantsági ellátás megállapítására beadott kérelemre hozott határozat szerint jogosult rokkantsági ellátásra, ha a keresőtevékenysége megszűnik vagy keresőtevékenységet nem folytat, s az egyéb feltételeknek megfelel. Kérdésem: ha a munkaviszonyt a 07.03. napon közös megegyezéssel megszüntetjük, majd 07.04-én a munkavállaló beadja a rokkantsági ellátás iránti kérelmet, kéri az ellátás megállapítását 07.04. naptól, csatolja a munkaviszony megszűnéséről az igazolást, aztán 07.05-én új munkaszerződést kötünk vele, nem kizáró ok-e a rokkantsági ellátás megállapításánál? Jól értelmezem, hogy a rokkantsági ellátás megállapításhoz csak a fenti ellátásra vonatkozó kérelem beadásának napján nem állhat munkaviszonyban? Ha beadta a fenti ellátás iránti kérelmet, a következő naptól cégünk újra alkalmazná a munkavállalót. Jól tudom, hogy a rokkantsági ellátás melletti keresőtevékenység egyetlen korlátja a 2011. évi CXCIX. tv. 13. § (1) bekezdés d) pontja, mely szerint megszűnik a rokkantsági ellátásra való jogosultság, ha az érintett keresőtevékenységet folytat, és az ebből származó (egészségbiztosításijárulék-alapot képező) jövedelme három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát, azaz a 138 000 x 150% = 207 000 forintot? Azaz ha három hónap alatt összesen a fenti jövedelem nem haladja meg a 621 ezer forintot, akkor nincs akadálya, hogy 4 órás munkaviszonyban újra foglalkoztassuk a magánszemélyt?

Főállású katás egyéni vállalkozó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy létezik-e olyan kötelezettség, mely szerint egy rokkantsági ellátásban részesülő katás egyéni vállalkozó, akinek a bevétele három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát, köteles-e ezt bejelenteni a rehabilitációs hatóságnál 10 munkanapon belül (amely ezt követően intézkedik az ellátás megszüntetéséről)? Ha ez az egyéni vállalkozó olyan munkát végez, mely középfokú végzettséget igényel, akkor ez esetben a garantált bérminimum 150 százalékáról van szó? Ha ez az egyéni vállalkozó nem rendszeresen, hanem egy-két hónap kihagyással keres a rokkantsági ellátás mellett a minimálbérnél másfélszer magasabb összeget vagy annál többet (nem minden hónapban állít ki számlát), akkor az ő rokkantsági ellátását nem szüntetik meg? Rehabilitációs ellátásban részesülő egyéni vállalkozó esetén van-e ilyen összegkorlát vagy csak az számít, hogy heti 20 óránál többet ne dolgozzon? Válaszukat előre is köszönöm!

Rokkantsági ellátás, rehabilitációs kártya Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyik munkavállaló – aki munkaviszonyban áll –, súlyos betegsége miatt az egyéves táppénzt már kimerítette, és ezután rokkantsági ellátást fognak számára megítélni, mivel az egészségkárosodásának mértéke a 67 százalékot meghaladja. Kérdésem az lenne, hogy továbbra is maradhat-e munkaviszonyban, ha igen, akkor maradhat-e heti 40 órás a munkaideje, vagy csak heti 20 órában lehet foglalkoztatni, és hogy igényelhet-e rehabilitációs kártyát? Válaszukat előre is köszönöm! Kiss Beáta

Rokkantsági ellátásból öregségi nyugdíjra átszámítás Kérdés

2018.05.17-én Winkler Róbert szakértő által jegyzett cikk jelent meg "Rokkantsági ellátásból öregségi nyugdíj: érdemes átszámítani" címmel. Kérem a tisztelt szakértő segítségét esetemre vonatkoztatva, az alábbi adatok megadása mellett: - 1955.01.19-én születtem, - 2011.12.31-ig rokkantsági nyugdíjas voltam, - 2012.01.01-től rehabilitációs ellátásra változott, - 2016.01.01-től ismét megváltozott, s jelenleg is rokkantsági ellátást kapok. Az ellátások mellett – az érvényes korlátozásokon belül – keresőtevékenységet folytatok, melyből nyugdíjjárulékot is fizetek. Kérdésem: esetemben kérhetem-e (kérnem kell-e) a 2019. január 19-én esedékes időpontra az öregségi nyugdíj megállapítását – a választási lehetőség mellett –, vagy, ha nem, az évek alatt befizetett nyugdíjjárulék "elveszett"? Válaszát megköszönve, üdvözlettel: Miklós

Rokkantsági ellátásból öregségi nyugdíj: érdemes átszámíttatni? Cikk

Mielőtt a rokkantsági ellátott személy betöltené a reá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt, érdemes átgondolkodnia, kérje-e, hogy újból kiszámítsák időskori járandóságát.

Így foglalkoztatható rokkantsági ellátásban részesülő személy Cikk

Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesülő alkalmazottat szeretne felvenni. Hogyan teheti ezt meg? – kérdezte az Adózóna olvasója. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

Rokkantsági ellátás összegében csökkenés várható-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg C2 kategóriában vagyok. 2016 őszétől kapom az ellátást 58% egészségkárosodással. Az a kérdésem, hogy ha legközelebb behívnak felülvizsgálatra és pl. maradok ugyan C2 kategóriában a komplex minősítés során, de "csak" pl. 50%-os egészségkárosodással, akkor csökkentik a rokkantsági ellátásom összegét, vagy marad a felülvizsgálatot megelőző összegű ellátásom? Tehát ilyen esetben lehetséges-e az, hogy valami alapján csökkentsék az ellátásom összegét? Köszönöm.

Rehabilitációs, rokkantsági ellátás összege: ki, mennyit kaphat? Cikk

A megváltozott munkaképességű személyek ellátása az átlagjövedelmüktől, illetve az egészségi állapotuktól függ. Mi számít átlagjövedelemnek, és mekkora juttatást kaphatnak az érintettek.

Megváltozott munkaképességűek ellátásához szükséges biztosítás Cikk

A megváltozott munkaképességű személyek ellátására való jogosultságnak (legyen szó akár rokkantsági, akár rehabilitációs ellátásról) – a komplex felülvizsgálat által megállapított megváltozott munkaképességen túl – további feltétele, hogy az igénylő ne folytasson keresőtevékenységet, ne részesüljön rendszeres pénzellátásban, illetve rendelkezzék megfelelő biztosítási előzménnyel.

Egészségkárosodáson alapuló ellátások a tb-rendszerben Cikk

Már hetedik éve, hogy az egészségkárosodást szenvedett személyek részére rokkantsági nyugellátás megállapítására nincs lehetőség. A rokkantsági ellátórendszer 2012-ben történt módosítását követően viszont úgynevezett megváltozott munkaképesség alapján rehabilitációs ellátás, illetve rokkantsági ellátás állapítható meg, melyek ugyan nem minősülnek saját jogú nyugellátásnak, azonban sok esetben osztják annak sorsát, például évente a nyugdíjakkal hasonló mértékű emelésekkel növekednek.

Rokkantsági ellátás esetén személyi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy személyi kedvezmény igénybe vehető-e rokkantsági ellátás esetén, ha az ellátásban részesülő rendelkezik az ellátás mellett adóköteles jövedelemmel? Amennyiben igen, elégséges-e a rokkantsági ellátást megállapító határozat igazolásként az adókedvezmény igénybevételéhez, vagy szükséges orvosi igazolás is? A rokkantsági járadék és a rokkantsági ellátás között különbséget tesznek, ezért irányul kifejezetten erre a kérdésem. Köszönöm.

Rehabilitációs, illetve rokkantsági ellátás: az Alkotmánybírósághoz fordult a Kúria Cikk

A megváltozott munkaképességű személyek ellátása megállapítása ügyében a Kúria nemzetközi szerződésbe ütközés okán az Alkotmánybíróság eljárását kezdeményezte – közölte a Kúria sajtótitkársága.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink