443 találat a(z) rokkantsági ellátás cimkére
Rokkantsági ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rokkansági ellátással kapcsolatosan szeretném a segítségét kérni. Ha egy rokkansági ellátásban részesülő személy tulajdonos egy kft.-ben, az rá nézve jár-e valamilyen hátránnyal? Nem lenne ügyvezető, csak heti 20 órában alkalmazná a cég, adminisztratív munkakörben. Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Andrea
Ne hagyjon veszni 90 ezer forint személyi adókedvezményt! Cikk
Az átmeneti vagy végleges fogyatékosságban szenvedők a nehezített életvitellel járó többletköltségeikre tekintettel, adókedvezményre jogosultak, amelynek évközi érvényesítése érdekében még a januári fizetés számfejtése előtt érdemes erről a kifizető számára nyilatkozatot adni. Ha a kedvezményre jogosultságot esetleg több adóévet érintően utólag állapítják meg, a fogyatékos állapot kezdő napjától (a mindenkori minimálbér figyelembe vételével) az 5 éves elévülési időn belül, önellenőrzéssel visszamenőleg is érvényesíthető.
Rokkantsági ellátásban részesülő alkalmazott Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi témában: Rokkantsági ellátásban részesülő, heti 20 órás munkaviszonyban foglalkoztatott alkalmazottra vonatkozik-e 2019. január 01-től a saját jogú nyugdíjasra vonatkozó változás? Mentesül-e a nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási járulék megfizetése alól? A munkáltatónak kell-e szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást fizetnie a dolgozó jövedelme után? Köszönettel: Erdélyi Jánosné
Tartósan beteg az ügyvezető: így kaphat rokkantsági ellátást Cikk
Utazásszervezéssel foglalkozó egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban látja el feladatát. 2018 januárjától beteg, jelenleg is kórházban van. A táppénz lejárata után, a rokkantsági ellátás megállapításánál mi a teendő a kft.-ben meglévő munkaviszonyával és tagságával kapcsolatban? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Rokkantsági ellátás kft. ügyvezetőjeként Kérdés
Tisztelt Szakértó! Utazás szervezéssel foglalkozó egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban látja el feladatát. 2018. január hótól jelenleg is beteg, és kórházban van. A táppénz lejárata után a rokkantsági ellátás megállapításánál mi a teendő a kft.-ben meglévő munkaviszonyával és tagságával kapcsolatban? Válaszát előre is köszönöm!
Nyugdíjprémium Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1954.01.15-én születtem, már betöltöttem az öregségi nyugdíjkorhatárt, és ez év elején kérelmeztem a nyugdíjat, amit megállapítottak, és már folyósítják is. Ezt megelőzően rokkantsági ellátásban részesültem tavaly. Egyik ellátásomban sem volt szünetelés. Szomorúan tapasztaltam, hogy nem kaptam nyugdíjprémiumot. Úgy tudom, hogy az az egyik feltétele a nyugdíjprémiumnak, hogy a nyugdíjas az előző év (2017.) legalább egy napján nyugdíjban, ellátásban részesüljön. Én rokkantsági ellátásban részesültem tavaly, majd idén beadtam a kérelmet az öregségi nyugdíjra, azt kiszámolták, picit magasabb lett, mit a rokkantsági elátásom, így ez év januárjától már azt kapom. Köszönöm megtisztelő válaszát!
Az Alkotmánybíróság fellépett a rokkantsági ellátásra jogosultak védelmében Cikk
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvény Emberi Jogok Európai Egyezményébe mint nemzetközi szerződésbe ütközésének vizsgálatát a Kúria kezdeményezte az Alkotmánybíróságon.
Családi gazdálkodó – le nem zárt üzleti év Kérdés
Tisztelt Adózóna! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy van egy áfás, kétfős családi gazdaság, amiben szeretnék módosítani a tagok közti részesedéseket. A családi gazdaság feje úgy szeretné a bevétel és költségeloszlást, hogy neki jusson 90%, a tagnak pedig 10%. Erre lehetőségük van-e a 2018-as évre, így, utólag, ha módosítják a családi gazdasági határozatot és mindkét fél beleegyezik? (2018-ra még nem ment be bevallás.) Azért szeretné így a családi gazdaság feje, mert az anyukája az egyetlen tag, aki rokkantsági ellátást kap, ott viszont meg van határozva, hogy mennyi jövedelme lehet az ellátás mellett, és mivel a gazdaságban eddig az 50%-át ráosztottuk, így elesne az ellátástól, mert idénre nagy nyereséget fog produkálni a gazdaság (pályázat miatt kell neki). Engedi-e az szja-törvény, hogy e szerint járjanak majd el a 2018-as évi adóbevallás beadásakor? Köszönöm előre is segítségüket! N. Tünde
Rokkantsági ellátás visszamenőleges megszüntetése Kérdés
Egyik munkavállalónk rokkantsági ellátását visszamenőleg megszüntette 2016 februárjától a Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Főosztály etc. egy 2018 nyarán hozott végzésével. Az ok 2015 és 2016-ban 3 hónapon keresztül a minimálbér 150 százalékát meghaladó jövedelem. A munkavállaló 2017 novembere óta dolgozik társaságunknál. A rehabilitációs hozzájárulás számítása és megfizetése során őt is figyelembe vette társaságunk mint fizetendő adót csökkentő személyt. Önellenőriznie kell-e emiatt társaságunknak az érintett hónapok rehabilitációs hozzájárulás számított adóit? Válaszukat köszönöm
Társas vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztel Szakértő! Végelszámolás alatt lévő társaság egyik tagja rokkantsági ellátásban részesül. A végelszámolói feladatokat a másik tag látja el. A társaság a végelszámolás alatt tevékenységet nem végez. Kérdésem az, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő, személyesen nem közreműködő tag után terheli-e járulékfizetési kötelezettség a végelszámolás alatt lévő társaságot? A záró bevallásban elszámolásra kerül az eddigi eredménytartalék osztalékként. A 1808 bevallásban jelen esetben mi a helyes kódja az "alkalmazás minőségének" és a "jogviszony tipusnak"? Válaszukat előre is köszönöm.
Rokkantsági ellátás melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmazni szeretnénk egy rokkantsági ellátásban részesülő személyt. Hány órában foglalkoztatható hetente, úgy hogy ra okkantsági ellátását ne kelljen szüneteltetni? Válaszukat előre is köszönjük! Tisztelettel: S. Ildikó Szepi Sped Kft.
Rokkantsági ellátás utazási kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg rokkantsági ellátásban részesülök. Korábban rokkantnyugdíjas voltam. Akkor kaptam utazási kedvezményre jogosító kártyát a nyugdíjfolyósító igazgatóságtól. Most nem kapok semmi ilyet. Jelenleg milyen kedvezmény járna ebben a besorolásomban? Ha járna, hol kell kérnem? Köszönettel: J.L.
Rokkantsági ellátás melletti szocho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozóként biztosított vagyok, de 2016.03.01-től rokkantsági ellátásban is részesülök. Jelenleg a havi bruttó fizetésem három egymást követő hónapon keresztül nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát, mely után mindig megfizetem a 19,5%-os szociális hozzájárulási adót. Jár-e részemre a 2011. év CLVI. törvény 462/A szakaszában foglaltak szerint szochokedvezmény, mely alapján nem kellene szociális hozzájárulási adó fizetnem? Válaszát előre is köszönöm: J.L.
Rokkantsági ellátás megszerzésének feltétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki egyéni vállalkozó is, szeretne rokkantsági ellátást igényelni. A hatóságnál azt az információt kapta, hogy amíg van működő egyéni vállalkozása, addig nem kérheti. A kérdésem az, hogy amennyiben a vállalkozását szünetelteti, akkor jogosulttá válik az ellátás igénylésére? Vagy csak a teljes megszüntetéssel áll be a feltétele. Köszönöm szépen a választ! Üdvözlettel.
Megváltozott munkaképességűek a munkajogban Cikk
A rokkantsági ellátás és a rehabilitációs ellátás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai. Mindkét fogalomhoz kapcsolódva alapvetően a társadalombiztosításra asszociálunk, miközben nagy jelentőségük van a fennálló munkaviszony megítélése szempontjából. A rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló ugyanis munkajogi szempontból nyugdíjasnak minősül, míg a rehabilitációs ellátásban részesülő személy nem. Mindezek a körülmények a felmondás szempontjából lényegesek.