423 találat a(z) rokkantsági ellátás cimkére

Nyugdíjprémium Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1954.01.15-én születtem, már betöltöttem az öregségi nyugdíjkorhatárt, és ez év elején kérelmeztem a nyugdíjat, amit megállapítottak, és már folyósítják is. Ezt megelőzően rokkantsági ellátásban részesültem tavaly. Egyik ellátásomban sem volt szünetelés. Szomorúan tapasztaltam, hogy nem kaptam nyugdíjprémiumot. Úgy tudom, hogy az az egyik feltétele a nyugdíjprémiumnak, hogy a nyugdíjas az előző év (2017.) legalább egy napján nyugdíjban, ellátásban részesüljön. Én rokkantsági ellátásban részesültem tavaly, majd idén beadtam a kérelmet az öregségi nyugdíjra, azt kiszámolták, picit magasabb lett, mit a rokkantsági elátásom, így ez év januárjától már azt kapom. Köszönöm megtisztelő válaszát!

Az Alkotmánybíróság fellépett a rokkantsági ellátásra jogosultak védelmében Cikk

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvény Emberi Jogok Európai Egyezményébe mint nemzetközi szerződésbe ütközésének vizsgálatát a Kúria kezdeményezte az Alkotmánybíróságon.

Családi gazdálkodó – le nem zárt üzleti év Kérdés

Tisztelt Adózóna! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy van egy áfás, kétfős családi gazdaság, amiben szeretnék módosítani a tagok közti részesedéseket. A családi gazdaság feje úgy szeretné a bevétel és költségeloszlást, hogy neki jusson 90%, a tagnak pedig 10%. Erre lehetőségük van-e a 2018-as évre, így, utólag, ha módosítják a családi gazdasági határozatot és mindkét fél beleegyezik? (2018-ra még nem ment be bevallás.) Azért szeretné így a családi gazdaság feje, mert az anyukája az egyetlen tag, aki rokkantsági ellátást kap, ott viszont meg van határozva, hogy mennyi jövedelme lehet az ellátás mellett, és mivel a gazdaságban eddig az 50%-át ráosztottuk, így elesne az ellátástól, mert idénre nagy nyereséget fog produkálni a gazdaság (pályázat miatt kell neki). Engedi-e az szja-törvény, hogy e szerint járjanak majd el a 2018-as évi adóbevallás beadásakor? Köszönöm előre is segítségüket! N. Tünde

Rokkantsági ellátás visszamenőleges megszüntetése Kérdés

Egyik munkavállalónk rokkantsági ellátását visszamenőleg megszüntette 2016 februárjától a Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Főosztály etc. egy 2018 nyarán hozott végzésével. Az ok 2015 és 2016-ban 3 hónapon keresztül a minimálbér 150 százalékát meghaladó jövedelem. A munkavállaló 2017 novembere óta dolgozik társaságunknál. A rehabilitációs hozzájárulás számítása és megfizetése során őt is figyelembe vette társaságunk mint fizetendő adót csökkentő személyt. Önellenőriznie kell-e emiatt társaságunknak az érintett hónapok rehabilitációs hozzájárulás számított adóit? Válaszukat köszönöm

Társas vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztel Szakértő! Végelszámolás alatt lévő társaság egyik tagja rokkantsági ellátásban részesül. A végelszámolói feladatokat a másik tag látja el. A társaság a végelszámolás alatt tevékenységet nem végez. Kérdésem az, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő, személyesen nem közreműködő tag után terheli-e járulékfizetési kötelezettség a végelszámolás alatt lévő társaságot? A záró bevallásban elszámolásra kerül az eddigi eredménytartalék osztalékként. A 1808 bevallásban jelen esetben mi a helyes kódja az "alkalmazás minőségének" és a "jogviszony tipusnak"? Válaszukat előre is köszönöm.

Rokkantsági ellátás melletti munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmazni szeretnénk egy rokkantsági ellátásban részesülő személyt. Hány órában foglalkoztatható hetente, úgy hogy ra okkantsági ellátását ne kelljen szüneteltetni? Válaszukat előre is köszönjük! Tisztelettel: S. Ildikó Szepi Sped Kft.

Rokkantsági ellátás utazási kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg rokkantsági ellátásban részesülök. Korábban rokkantnyugdíjas voltam. Akkor kaptam utazási kedvezményre jogosító kártyát a nyugdíjfolyósító igazgatóságtól. Most nem kapok semmi ilyet. Jelenleg milyen kedvezmény járna ebben a besorolásomban? Ha járna, hol kell kérnem? Köszönettel: J.L.

Rokkantsági ellátás melletti szocho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozóként biztosított vagyok, de 2016.03.01-től rokkantsági ellátásban is részesülök. Jelenleg a havi bruttó fizetésem három egymást követő hónapon keresztül nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát, mely után mindig megfizetem a 19,5%-os szociális hozzájárulási adót. Jár-e részemre a 2011. év CLVI. törvény 462/A szakaszában foglaltak szerint szochokedvezmény, mely alapján nem kellene szociális hozzájárulási adó fizetnem? Válaszát előre is köszönöm: J.L.

Rokkantsági ellátás megszerzésének feltétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki egyéni vállalkozó is, szeretne rokkantsági ellátást igényelni. A hatóságnál azt az információt kapta, hogy amíg van működő egyéni vállalkozása, addig nem kérheti. A kérdésem az, hogy amennyiben a vállalkozását szünetelteti, akkor jogosulttá válik az ellátás igénylésére? Vagy csak a teljes megszüntetéssel áll be a feltétele. Köszönöm szépen a választ! Üdvözlettel.

Megváltozott munkaképességűek a munkajogban Cikk

A rokkantsági ellátás és a rehabilitációs ellátás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai. Mindkét fogalomhoz kapcsolódva alapvetően a társadalombiztosításra asszociálunk, miközben nagy jelentőségük van a fennálló munkaviszony megítélése szempontjából. A rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló ugyanis munkajogi szempontból nyugdíjasnak minősül, míg a rehabilitációs ellátásban részesülő személy nem. Mindezek a körülmények a felmondás szempontjából lényegesek.

Rokkantsági ellátás melletti jövedelem beszámít-e a kereseti korlátozásba?- 2. Kérdés

Mikor változott meg a katás egyéni vállalkozóra vonatkozó előírás? Ezt azért kérdezem, mert a fenti alapkérdés első részére a mai napon Széles úrtól kapott válasz pont az ellenkezője annak, mint amit ugyanilyen tartalmú kérdésre 2012. 12.21-én a "Minek minősül a katás egyéni vállalkozó jövedelme? c. kérdésre adott. Idézem a 2012. évi válasz idevágó részét: "Az nem vitás, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő katát választó egyéni vállalkozó e tevékenységéből származó jövedelmét a kereseti korlát meghatározása során figyelembe kell venni, abban viszont eltérőek az álláspontok, hogy milyen összegben."

Rokkantsági ellátás melletti jövedelem beszámít-e a kereseti korlátozásba? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Beszámít-e a véglegesen 100%-os rokkantnak nyilvánított, nyugdíjkorhatár alatti személynél a rokkantsági ellátása mellett katás egyéni vállalkozóként és társas vállalkozási tagként szerzett, elért nyereség/jövedelem? Vagyis nem munkabérről van szó, olyanról, amit a társas vállalkozásban osztaléknak hívnak. Kérem a kijelölt/felkért szakértőt, hogy válaszát szíveskedjék tételes jogszabályhelyekkel is alátámasztani! Köszönettel: egy jó ember, aki egy nehéz helyzetben lévő ismerősén segíteni akar.

Rokkantsági ellátás megszüntetése Kérdés

Olvasom Önöknél: Az Mm. törvény vonatkozó szabályai szerint [13. § (2) bekezdés d) pontja, illetve 10. § (2) bekezdés b) pontja] keresőtevékenység esetén akkor kell megszüntetni a rokkantsági vagy a rehabilitációs ellátás folyósítását, ha az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát. A kata szerinti bt.-ből kivett pénzre érvényes-e ez a szabály? A bt. beltagja, vezetője vagyok. A katát 25 ezer Ft összegben fizetem meg. 2011-ben rokkantsági ellátást állapítottak meg, ez alakult át rokkantsági ellátássá.

Rokkantsági ellátás megállapítása Kérdés

Egy cégünknél munkaviszonyban álló dolgozónk egészségi állapotának mértéke 27 százalékos, 2018. 06. havi komplex minősítés alapján. A rokkantsági ellátás megállapítására beadott kérelemre hozott határozat szerint jogosult rokkantsági ellátásra, ha a keresőtevékenysége megszűnik vagy keresőtevékenységet nem folytat, s az egyéb feltételeknek megfelel. Kérdésem: ha a munkaviszonyt a 07.03. napon közös megegyezéssel megszüntetjük, majd 07.04-én a munkavállaló beadja a rokkantsági ellátás iránti kérelmet, kéri az ellátás megállapítását 07.04. naptól, csatolja a munkaviszony megszűnéséről az igazolást, aztán 07.05-én új munkaszerződést kötünk vele, nem kizáró ok-e a rokkantsági ellátás megállapításánál? Jól értelmezem, hogy a rokkantsági ellátás megállapításhoz csak a fenti ellátásra vonatkozó kérelem beadásának napján nem állhat munkaviszonyban? Ha beadta a fenti ellátás iránti kérelmet, a következő naptól cégünk újra alkalmazná a munkavállalót. Jól tudom, hogy a rokkantsági ellátás melletti keresőtevékenység egyetlen korlátja a 2011. évi CXCIX. tv. 13. § (1) bekezdés d) pontja, mely szerint megszűnik a rokkantsági ellátásra való jogosultság, ha az érintett keresőtevékenységet folytat, és az ebből származó (egészségbiztosításijárulék-alapot képező) jövedelme három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát, azaz a 138 000 x 150% = 207 000 forintot? Azaz ha három hónap alatt összesen a fenti jövedelem nem haladja meg a 621 ezer forintot, akkor nincs akadálya, hogy 4 órás munkaviszonyban újra foglalkoztassuk a magánszemélyt?

Főállású katás egyéni vállalkozó rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy létezik-e olyan kötelezettség, mely szerint egy rokkantsági ellátásban részesülő katás egyéni vállalkozó, akinek a bevétele három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát, köteles-e ezt bejelenteni a rehabilitációs hatóságnál 10 munkanapon belül (amely ezt követően intézkedik az ellátás megszüntetéséről)? Ha ez az egyéni vállalkozó olyan munkát végez, mely középfokú végzettséget igényel, akkor ez esetben a garantált bérminimum 150 százalékáról van szó? Ha ez az egyéni vállalkozó nem rendszeresen, hanem egy-két hónap kihagyással keres a rokkantsági ellátás mellett a minimálbérnél másfélszer magasabb összeget vagy annál többet (nem minden hónapban állít ki számlát), akkor az ő rokkantsági ellátását nem szüntetik meg? Rehabilitációs ellátásban részesülő egyéni vállalkozó esetén van-e ilyen összegkorlát vagy csak az számít, hogy heti 20 óránál többet ne dolgozzon? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mikrogazdálkodói beszámoló és kamatok

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

GDPR, iratanyagok átadása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink