927 találat a(z) pénztárgép cimkére
Könyvértékesítés egyéni vállalkozóként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó magánszemélyként írt egy könyvet, ami többpéldányos nyomtatásba került. Most az egyéni vállalkozása keretében egy rendezvényen értékesítené a könyveket. Az volna a kérdésem, hogy ehhez pontosan milyen szakmakódot kell felvennie a tevékenységei köré? Ezenkívül elég, ha az értékesítések után nyugtát ad, vagy kötelező a mozgó pénztárgép használata? Lehet-e kizáró oka az értékesítésnek, ha a könyvet magánszemélyként írta? Ha később webshopban értékesíti, akkor szükség van-e valamire? Válaszukat előre is köszönöm!
Számlázóprogram és pénztárgép közös használata Kérdés
Társaságunknál több éve működik az a gyakorlat, hogy a kiállított készpénzes számlák ellenértéke a fizetés napján a pénztárgépbe beütésre kerül. Minden esetben számlát bocsátunk ki ügyfeleink felé, azaz nem fordul elő olyan, hogy csak nyugta készülne. A számlák számlázóprogrammal kerülnek kiállításra. Az ügyfeleink kiszolgálását mind magánszemély, mind gazdasági társaság felé végezzük. Ugyanakkor most kérdésként merül fel, hogy ha a 2018. évben bekötésre kerülnek a számlázóprogramok a NAV adatbázisába, akkor vajon hogyan tovább a készpénzes számlák terén. Mellőzhetjük-e a pénztárgépes nyugtakiállításokat a továbbiakban, avagy minden maradhat jelen működési rendszerben?
Taxaméter – online pénztárgép egyezőség Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelem taxisként dolgozik. Sajnos több hónapban is előfordult tavaly, hogy a taxaméterbe beütött árbevétel nem egyezett az online pénztárgépbe beütött árbevétellel (általában az előbbiben több szerepelt). Ezt jegyzőkönyveztük, a differenciát pedig utólag mindig beütötte a pénztárgépbe. A problémám a december hónappal van, ugyanis csak februárban derült ki, hogy a december sem stimmel. Ugyanúgy jegyzőkönyveztük, és beütötte az összeget, viszont felmerült egy könyveléstechnikai kérdés. A 2018-ban beütött, de 2017-re vonatkozó árbevételt elhatároljam vagy sem? Ha elhatárolom, akkor lesz a könyvekben helyes az összeg, viszont a NAV-nak kevesebbről ment adatszolgáltatás 2017-ben. Nem lesz az probléma, hogy a beszámolóban és a társaságiadó-bevallásban több bevétel szerepel, mint amennyit a pénztárgép mutatott ki? Válaszukat előre is köszönöm!
Pénztárgéphasználat Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő, aki saját füstölt termékeit értékesíti termelői áron, bérelt üzletben, pénztárgép használatára kötelezett-e?
Vállalkozói munka külföldön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Magyarországon bejegyzett és csak magánszemélyek tulajdonában lévő kft. a tulajdonában lévő mozgó büfékocsival alkalomszerűen zenei fesztiválokon kíván részt venni, EU-s és EU-n kívüli országokban. A fesztivált külföldi cég szervezi, akivel a kft. szerződést kötne, ami a bérleti díjat és az egyéb szolgáltatást tartalmazná. Ez sok esetben a bevétel százalékában van megadva. Kérdésem, mivel Magyarországon pénztárgépet használ a kft., ez a fenti esetekben hogyan működik? Külföldön is használnia kell? Hol adózik a kft.? Az áfakulcsok hogyan alakulnak? Kérem, hogy az idevonatkozó törvényi hivatkozásokat is adja meg . Köszönettel és üdvözlettel GG
Pénztárgéphasználati kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó főtevékenysége 477818 tüzelőanyag-kiskereskedelem, emellett a tevékenységi körei között szerepel a 467101 Tüzelőanyag-nagykereskedelem. A 48/2013. NGM-rendelet szerint mentesülnek a pénztárgéphasználati kötelezettség alól a 46.2-46.7 szerinti nagykereskedelmi tevékenységet folytató adóalanyok, üzletek, a kiskereskedelmi értékesítésük tekintetében. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben számít-e, hogy mi a főtevékenység, vagy hogy mekkora a bevételek nagyságrendjének megosztása a kisker és nagyker között? Mi van abban az esetben, ha a kiskereskedelmi tevékenységen van a hangsúly? Ebben az esetben is mentesül a vállalkozó a pénztárgéphasználati kötelezettség alól? Köszönöm válaszukat!
Méz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Méhészettel foglalkozó őstermelő méz értékesítésére palackozást fog végezni, ennek engedélyeztetése folyamatban van. Végezhet-e lakossági mézértékesítést az otthonában, ahol a palackozni fog? Ha igen, milyen feltételekkel? Ez az értékesítés kereskedelmi értékesítésnek számít-e, pénztárgépköteles-e, vagy mint őstermelő, nyugtával értékesítheti az általa előállított és palackozott mézet? Köszönöm válaszát!
Borravaló kezelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni: söröző működése során az a tapasztalat, hogy a vendégek jelentős mennyiségű borravalót hagynak az üzletben. Alkalmazott nincs, a tulajdonos maga dolgozik, fix bejelentett bére van, a kapott borravalót nem vette ki, azt visszaforgatta a vállalkozásba. A borravaló összegét nem ütik be a pénztárgépbe, napi szinten összegzik, jegyzőkönyvezik. Helyes-e ha a borravalót árbevételként könyvelik, és annak összegéből – visszafelé számítva – az áfát is megfizetik? Köszönettel: Vágner Emília
Pénztárgéphasználat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelem nyitni szeretne egy irodát, amelyben biztosítással foglalkozna. A kérdéseim a következők: 1. Fénymásolni is fog az irodában, ahhoz kell használnia pénztárgépet, kell felvennie ehhez kapcsolódóan másik tevékenységi kört? 2. Az irodában a fénymásolási szolgáltatáson kívül, szeretne bizsu ékszerek forgalmazásával foglalkozni, ehhez kellene pénztárgép, valamint másik tevékenységi kört felvenni? Segítségüket előre is köszönöm.
Pénztárgép – helytelen beütés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy alanyi mentes egyéni vállalkozó, akinek van pénztárgépe. A könyvelés átvételekor derült ki, hogy 5 éve mindent rosszul üt be a pénztárgépe: 27%-os áfás tételként. Mit lehet ilyenkor az elmúlt időszakkal kezdeni? Hogy tudjuk javítani? Válaszát előre is köszönjük: Pallós Ivett
Készpénzfizetési számla – be kell-e ütni a pénztárgépbe? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Élelmiszer-kiskereskedelmi üzletünk készpénzfizetési számlát állít ki. Az eladó a készpénzfizetési számla összegét a pénztárgépbe beüti a megfelelő áfakulccsal és a pénztárgép blokkot hozzátűzi a készpénzfizetési számla másodpéldányához. Ez az eljárás mind a könyvelésnél, mind a nap végi zárás elvégzésénél könnyíti a feladatokat. Helyesen járunk el, ezekben az esetekben? Válaszát előre is köszönöm.
Ajándék/vásárlási utalvány elszámolása és pénzforgalmi kezelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiskereskedelmi boltunk ajándékutalványt állít ki, amit értékesít igény esetén. Az ajándékutalványokat sorszámmal ellátva és a 0. számlaosztályban tartjuk nyilván. Kérdésünk arra irányul, hogy – utalvány értékesítésekor – be kell-e ütni a pénztárgépbe az utalvány összegét (ha igen, milyen áfakulccsal), ennek a gazdasági eseménynek mi a helyes könyvelése, dokumentálása, – utalvány beváltásakor hogyan kell, kell-e a pénztárgépen átvezetni az eseményt és ennek mi a könyvelése, dokumentálása? A kérdés kiterjedne arra az esetre is amikor a vásárlási utalványt bankkártyával fizetik. Válaszukat előre is köszönöm.
Pénztárgép Kérdés
Egy kft. informatikai jellegű termékeit a vevők bemutató teremben ismerhetik meg. Vásárolni díjbekérő alapján lehet, melyben a teljes vételárat megfizetik átutalással. Erről számla készül, ezt a termékkel együtt a bemutatóteremben vehetik át. Kötelező-e pénztárgép a bemutatóterembe, ha nincs készpénzmozgás egyáltalán? Milyen TEÁOR számot kell választani, ez kiskereskedelmi értékesítésnek minősül? Köszönettel.
Személyi edzők pénztárgépe Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több ügyfelem dolgozik személyi edzőként, egyéni vállalkozói formában. Ők általában úgy látják el feladatukat, hogy egy fitneszteremben tartanak magánórákat, a számlát/nyugtát ügyfelüknek állítják ki, a fitneszterem tulajdonosának/üzemeltetőjének pedig havonta meghatározott összegű díjat fizetnek a terem és az eszközök használatáért. Ezen egyéni vállalkozók esetében a 855101 Sport- és szabadidő képzés övtj kódot választottuk tevékenységük besorolásához, melynek tartalmát a KSH (többek között) az alábbiak szerint határozza meg: • a tanárok, (személyi) edzők, úszómesterek tevékenysége. A pénztárgéprendelet szerint az alábbi tevékenységi körnek kell pénztárgépet használnia: 93.13 Testedzési szolgáltatás: fitnesz és testépítő klubok és létesítmények szolgáltatása. Nem ebbe a szakágba tartozik: – magántanár, edző sportoktatása (85.51) 96.04: Fizikai közérzetet javító szolgáltatás Ebbe a szakágazatba tartozik: – törökfürdők, szaunák és gőzfürdők, szoláriumok, gyógyfürdők, fogyasztó- és karcsúsító szalonok, masszázsszalonok stb. tevékenysége Fentiek alapján úgy ítélem meg, hogy személyi edző ügyfeleim nem folytatnak pénztárgépköteles tevékenységet. Szeretném megkérdezni ezzel kapcsolatos véleményüket, mert több helyen azt olvasom, hogy a személyi edszőknek is kell online pénztárgépet használniuk. Köszönettel. Vágner Emília
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Az adóalanynak 3 lakása van. Ebből kettőt Airbnb keretében ad ki átalányadózással, egyet pedig hosszú távra. Lehetséges ez? Ha igen, akkor a 8 milliós áfa határba csak az átalányadózás bevétele számít be vagy hozzá kell adni a hosszú távú, egyébként áfamentes bevételt is? Szükséges-e pénztárgép használata, ha igen, akkor csak az egyik vagy mindkét tevékenységhez? Válaszukat köszönöm.