hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bankkártyaterminál a fodrásznál – milyen nyugtát kell adni?

  • adozona.hu
1

Milyen nyugtához kell hozzátűzni a bankkártyaterminál által kiadott bizonylatot a pénztárgéppel nem rendelkező fodrászatban? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Katás, alanyi mentes (áfa szempontjából) egyéni vállalkozó bankkártyás fizetési lehetőség bevezetését tervezi. Mivel pénztárgéppel nem rendelkezik, így a gyakorlatban a pénztárgép-nyugtához nem tudja hozzátűzni a bankkártyaterminál által kiadott slip-et. A kérdésem az, hogy elegendő-e egy egysoros nyugtát írni és ahhoz hozzátűzni a slip-et, vagy kötelező neki egyszerűsített készpénzfizetési számlát kiállítania minden egyes – egyébként ilyen típusú számlát nem kérő – vendégnek a hajvágásról? A másik nagyon fontos kérdésem, hogy kell-e neki havonta küldeni az ún. PTGSZLAH adatszolgáltatást?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 1. számú melléklete sorolja fel azon tevékenységeket, amelyek folytatása esetén a vállalkozó csak online pénztárgép használatával tehet eleget nyugtaadási kötelezettségének, feltéve, hogy ennek feltételei egyébként az áfatörvény alapján fennállnak. Ezek közt szerepel például a TEÁOR 9604 – Fizikai közérzetet javító szolgáltatás. Ebbe a szakágazatba tartozik: a törökfürdők, szaunák és gőzfürdők, szoláriumok, gyógyfürdők, fogyasztó- és karcsúsító-szalonok, masszázsszalonok stb. tevékenysége.

A hivatkozott mellékletben viszont nem szerepel a TEÁOR 9602 – Fodrászat, szépségápolás. Ebbe a szakágazatba tartozik: a haj mosása, vágása, berakása, szárítása, festése, színezése, hullámosítása, egyenesítése és hasonló kezelése, férfiak, nők és gyerekek részére, a borotválás, szakáll vágása, a kozmetikai kezelés, arcmasszázs, manikűr, pedikűr, arckikészítés, sminkelés, testfestés stb.

Tehát, ha az előzőek szerinti fodrászati szolgáltatást nyújt az egyéni vállalkozó, akkor az nem tartozik a pénztárgépes felsorolásba, míg az első bekezdésben felsoroltak igen.
Csak a pénztárgépre köteles tevékenység esetén köteles azt használni, azonban nem zárja ki azt sem semmi, hogy egyéb esetekben is használja a pénztárgépet.

A nem pénztárgépköteles tevékenységeknél „kézi nyugtát” is lehet adni és ilyenkor természetesen nem kell még külön számlát kibocsátani. S mivel nem a pénztárgépes nyugta helyett adnának ki esetlegesen potenciálisan számlát, így külön adatszolgáltatásra sincs szükség.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Annanet

Tisztelt Szakértő! A kérdés első felére is szíveskedjen választ adni, mely szerint, ha egy vendég bankkártyával fizet a fodrásznak, az milyen bizonylatot kell, hogy kiállítson. Nyugtát vagy számlát a bankkártyás fizetést igazoló slip mellé. Az én fodrászom állítja, hogy a könyvelője szerint elég a slip. Könyvelőként szerintem így elmulasztja a nyugtaadási kötelezettségét.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink