927 találat a(z) pénztárgép cimkére

Étteremben a vendég euróval fizet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalásukat szeretném kérni az alábbi esetre vonatkozóan. Egy étteremben elfogadnak eurót is fizetéskor. A pénztárgépbe a pénztáros beüti az euróösszeget, a pénztárjelentésen megjelenik az euróösszeg a részletező adatoknál (hasonlóan az utalványokhoz). A pénztárjelentés végén azonban csak forintban látszik a napi forgalom, a pénztárgép ugyanis egy adott árfolyamon (például 280 Ft/euró) átváltja az eurót forintra. Kérdéseim: – Külön kellene forintos és valutás pénztárat vezetni? Vagy van olyan pénztárgép, ami képes külön forintos és külön eurós pénztárjelentést nyomtatni? Egy esetleges pénztárrovancsnál nem jelent gondot, ha a pénztárjelentésen forintban látszik a záró egyenleg, a pénztárgépben pedig euró és forint is van? – Az eurós bevételek fizetendő áfáját MNB-árfolyamon kell megfizetni, itt azonban azon az árfolyamon fizetik meg az áfát, amin a pénztárgép átváltja. Az árfolyamkülönbözetre meg kell fizetni az áfát? – Hogyan kellene ezt kezelni a gyakorlatban? Válaszát előre is köszönöm.

Kereskedelmi tevékenység minősítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy pénztárgépköteles tevékenység 96.04 keretében, egy egyéni vállalkozó, a szolgáltatási árba illetve a bérlet árakba beépítve adna vizet, üdítőt vagy protein szeletet. Ezekről számlát állítunk ki minden esetben pénztárgép használata helyett. Ezt a tevékenységet az egyéni vállalkozó telephelyén végezné, tehát véleményem szerint ez nem minősül üzletben végzett kereskedelmi tevékenységnek, mivel nem az áru értékesítése a fő tevékenysége az egyéni vállalkozónak, hanem a 96.04-es szolgáltatás. Kérem, szíves véleményét ezzel kapcsolatban. Valamint, hogy van-e más bejelentési kötelezettség a kiegészítő termékekkel kapcsolatosan a hatóságok felé? Köszönöm

Catering szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném a segítségét kérni: Egy cég catering szolgáltatást végez. Vagyis eseményekre, rendezvényekre szállít ételt és italt. A szolgáltatást interneten és telefonon keresztül lehet megrendelni, majd a megrendelt ételt, italt a cég kiszállítja a megrendelő által megjelölt helyszínre. Ebben az esetben a tevékenységi körnek melyik tevékenység felel meg leginkább? Az Internetes, csomagküldő kiskereskedelem (TEÁOR 4791), az Egyéb postai, futárpostai tevékenység (5320) vagy a Rendezvényi étkezés (5621)? Kell-e a cégnek online pénztárgépet használnia a fenti tevékenységhez? Ha nem szeretne pénztárgépet használni, akkor üzemeltethet-e bankterminált a kártyás fizetések elfogadásához? Segítségét előre is köszönöm!

Pénztárgép – internetes kiskereskedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó internetes kiskereskedelemmel foglalkozik, 4791-es TEÁOR-, 479102 szakmakóddal. Üzlethelyisége nincs, ezáltal pénztárgépet nem üzemeltet. Az értékesítésről magánszemélynek kiállított készpénzes számlákat kell-e jelenteni a PTGSZLAH nyomtatványon? Válaszát előre is köszönöm!

Nyomda számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Szeretném megkérdezni, hogy nyomdának kell-e pénztárgépet használnia? Tevékenysége 1812 Nyomás (kivéve: Napilap) 1814 Könyvkötés, kapcsolódó szolgáltatás. Természetesen magánszemélyek is rendelnek nyomtatványokat, például névjegykártyát, könyvkötést. A vállalkozás mindenkinek számlát állít ki. Ebben az esetben a magánszemélynek kiállított számláról kell-e PTGSZLAA adatlapot beadni a NAV felé?

Pénztárgép-használati kötelezettség számlával teljesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemélyként 552006 – Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatással foglalkozom. Ilyen esetben kötelező pénztárgépet használnom? Ha igen, akkor a bizonylatkibocsátási kötelezettségemet számlával teljesíthetem-e? A kibocsátott számlákat a hónapot követő 15. napjáig a PTGSZLAH nyomtatványon kell NAV felé beküldeni? Előre is köszönöm válaszát.

Adótraffipax: ezeket az adózókat ellenőrzik fokozottan a revizorok Cikk

Kertészetek, zöldség-, gyümölcskereskedők, épületgépészeti, számítástechnikai boltok fokozott ellenőrzését tervezi ezen a héten a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Elsősorban a számla- és nyugtaadást, a foglalkoztatás szabályszerűségét, az online pénztárgép használatát, valamint a forgalmazott áruk eredetét vizsgálják a revizorok.

Fizető vendéglátás, bérbeadás Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy számlázással és adózással kapcsolatos kérdésben szeretném a segítségét kérni. Adva van egy ingatlan, ami házastársak 50-50 százalékban tulajdonolnak. Fizető vendéglátó tevékenységre a férj kiváltotta az engedélyt. Szeretnék megosztani ezt a bevételt. Kérdés: Ha a férj bocsájtja ki a számlát, mivel neki van rá engedélye, akkor a feleség minek alapján tudja a bevételét érvényesíteni? Lehetséges, hogy egy ingatlanra két fizető vendéglátó engedélyt adjanak ki? Nyáron az ingatlant fizető vendéglátóként érvényesítik. Télen diákoknak adják ki. Ebből az elgondolásból a feleség kiváltotta a bérbeadásra vonatkozó adószámot és ezen tevékenységről ő bocsájt ki számlát. A fizető vendéglátó tevékenységnél az alanyi adómentességet választották. A férjnek főállású katás vállalkozása van, ahol szintén alanyi adómentes. Az áfa küszöbérték figyelembe vételénél milyen összeget kell figyelni? Katás vállalkozás bevétele+fizetővendéglátás teljes összegének bevétele+bérbeadás bevétele? Vagy katás vállalkozás bevétele+fizető vendéglátás megosztott része+bérbeadás megosztott része? A fizető vendéglátó tevékenység bevétele történik átutalással, kártyafizetéssel, készpénzzel. Pénztárgépre kötelezett a fizető vendéglátó tevékenység. Ezzel kapcsolatos kérdés PTGSZLAH adatszolgáltató lapon kell-e jelenteni az átutalásos meg kártyás fizetésekkel teljesített bevételeket? Vagy csak a készpénzben átvett bevételeket kell tartalmaznia az adatszolgáltatásnak?

Író számlakötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem egyéni vállalkozóként dolgozó író. Szeretné saját könyveit forgalmazni egyrészt a weboldalán keresztül, másrészt különböző író-olvasó találkozókon. Ehhez keresek TEÁOR számot. A webes értékesítés rendben van (4791), ott minden ügyfele számlát kap és egyébként sem pénztárgép-köteles, ha jól tudom. A problémám a másikkal van. Ha a 4761-et veszem fel (könyv kiskereskedelem) az pénztárgép-köteles és nem is üzletben árulja. A piaci kiskereskedelem (4789) változó helyszínen nem pénztárgépköteles, de mennyire fedi le a közterület fogalmát egy könyvtár, iskola vagy akár piaci alapon működő kávézó, ahol egy-egy rendezvény keretében meg lehetne vásárolni a könyveit? Köszönettel: Emília

Kész a NAV 2019. évi ellenőrzési terve, itt vannak a részletek Cikk

Közzétette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a 2019. évre vonatkozó ellenőrzési tervét, s megjelölte a jogkövetést segítő eljárások fő téma- és célcsoportjait. Kiemelt feladat 2019-ben, a 2018. július 1-jén bevezetett onlineszámlarendszer adatszolgáltatási kötelezettségének ellenőrzése.

Pénztárgépszalag könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy húsboltban eladáskor fizetnek készpénzzel, utalvánnyal és bankkártyával. Hogyan kontírozom a bankkártyást és az utalványt? A pénztárgépszalagon leolvasható, hogy mennyi a bankkártyás fizetés és az utalvánnyal való fizetés.

Garancia kérdése vásárlási utalvány esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_16_Vasarlasi_utalvanyok_ertekesitese_wlq kérdéshez szeretném még a következő garanciával kapcsolatos kérdést feltenni: Amikor a vásárló az utalványt beváltja, akkor nem születik "pénztárgép nyugta". Elegendő lesz-e a garancia érvényesítéséhez a garancialevél, és azon az utalványbeváltás dátumának feltüntetése – eddig a pénztárgépnyugta a tényleges vásárláskor született meg, ez is igazolta a vásárlás dátumát.

Használt kerékpár beszerzése külföldről, EU-s adószámmal rendelkező cégtől Kérdés

Külföldről, EU-s adószámmal rendelkező cégtől vásároltunk használt kerékpárt, amiről áfás külföldi számlát kaptunk. A kerékpárt különbözeti adózás szerint szeretnénk eladni, lehetőségünk van-e erre, és ha ezeket az értékesítéseket nem ütjük be a pénztárgépbe, hanem számlával értékesítjük, akkor helyesen járunk el? Be kell-e jelentenünk a NAV felé ezt a különbözeti áfa szerinti adózást? Válaszukat előre is köszönöm!

Szálláshely-szolgáltatás: abc az áfához és az ifához Cikk

A különféle szálláshely-szolgáltatásokkal összefüggésben felmerülő adókötelezettségeket jellemzően nem egységes kritériumrendszer mentén szabályozták a jogalkotók. Ezért a – gyakran félrevezető leegyszerűsítéseken alapuló – automatizmusok kialakítása helyett célszerű áttekinteni az egyes adónemekre vonatkozó konkrét szabályokat, illetve az azok által alapul vett mögöttes joganyagot. Cikkünkben az általános forgalmi adóval, illetve az idegenforgalmi adóval, valamint a pénztárgéppel történő nyugtaadás kötelezettségével érintett adóalanyi, -tárgyi kör közötti különbségekre szeretnénk ráirányítani a figyelmet.

Áfa, bizonylatolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. január 01-jétől az ingatlan bérbeadási tevékenység végzése esetén szja szerint nem bevétel a rezsiköltség megtérítése. Kérdésem az lenne, hogy a rezsiköltség pénzösszegének bizonylatolásához elegendő a bevételi pénztárbizonylat kiállítása, vagy számlakiállítási kötelezettség van, továbbra is beleszámít az alanyi adómentesség határába? Egycélú utalvány értékesítése esetén keletkezik a kibocsátónál (aki megegyezik a beváltóval) áfafizetési kötelezettség 2019-től, ekkor kerül a pénztárgépben beütésre a bevétel (utalványként). Amikor az utalvány beváltása megtörténik, akkor az utalvány értékének megfelelő összegben elegendő bevételi pénztárbizonylat kiállítása, amin szerepel az értékesített termék, és hogy utalvány ellenében történik az értékesítés? Ezt a tételt a pénztárgépben már nem kell rögzíteni? Pénztárgéphasználatra kötelezett vállalkozó úgy dönt, hogy az általa számítógépes úton kiállított készpénzes számlákat beüti a pénztárgépbe (elvileg a NAV nem büntet érte). A számítógép útján kiállított számlákat a gépi program kerekíti 5 és 0-ra. Jól gondolom, hogy a pénztárgépbe a kerekítés nélküli összeget kellene beütni? Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink