26 találat a(z) pénzbeli ellátás cimkére

Mit tehet a munkavállaló, ha elfelejtette megigényelni az ellátásokat a gyermek születését követően? Cikk

Amikor gyermek érkezik a családba, sok teendővel találják magukat szembe a szülők, és sokszor értelemszerűen nem az adminisztráció, amivel először foglalkoznak. A családnak mégis érdemes előre felkészülni az ellátások, támogatások igénylésének folyamatára, hiszen a határidők miatt akár az ellátásoktól is el lehet esni. Nem lehet ugyanis a végletekig halogatni az igénylést, mert könnyen akár le is maradhatnak az adott ellátásról. Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, visszamenőleg mennyi időre kérhetjük a különféle ellátásokat, támogatásokat a gyermek születése kapcsán.

A nap kérdése: főállású átalányadózó egyéni vállalkozónál a csed és a gyed összegét mi alapján határozzák meg? Cikk

Szeretnék választ kapni arra a kérdésre, hogy a főállású átalányadózó egyéni vállalkozó csed és gyed ellátásának az összege mi alapján kerül meghatározásra! A garantált bérminimum alapján számított és megfizetett tb-összeg a számítás alapja, vagy az általa megszerzett jövedelem? Ugyanígy kérdés számomra, hogy táppénzigénylés esetén mi a táppénz összeg alapja? A vállalkozó havonta a garantált bérminimum szerint fizeti meg a tb-járulékot, de a havi bevétele átlagosan 800 ezer forint és 40 százalék költséghányadra jogosult – kérdezte olvasónk. Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

Így változtak a bérszámfejtést érintő szabályok július elseje után Cikk

A 2022. évi LXXV. törvény 2023. július 1-jétől több változást és pontosítást is tartalmaz a pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokkal kapcsolatban. Ezen túl új adatszolgáltatási kötelezettségeket ír elő a foglalkoztatók által működtetett kifizetőhelyek számára, és új alapokra helyezi az elektronikus ügyintézés folyamatait. A Moore Hungary honlapján közzétett tájékoztatójában ezeket a változásokat foglalta össze.

Módosítások 2024. január 1-jétől az egészségbiztosítás végrehajtási szabályaiban Cikk

2013. június 30-án jelent meg 286/2023. kormányrendelet, amely többek között módosítja a 217/1997. kormányrendeletet. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról szóló 217/1997. kormányrendelet változásai egyrészt 2023. július 1-jétől hatályosak, míg a módosítások másik csoportja 2024. január 1-jétől lép majd hatályba. Az előző cikkeinkben a júliusi változásokat foglaltuk össze, így ezen cikkben folytatásaként az alábbiakban 2024. január 1-jétől bekövetkező módosításokat ismertetjük.

Minimálbér-emelés: így változott az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak összege Cikk

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak egy részénél maximalizált az ellátás összege, amely a mindenkori minimálbérhez igazodik. Továbbá az ellátások számítása során egyes esetekben a szerződés szerinti összeget kell alapul venni, amely a vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők, megbízási jogviszonyban dolgozó biztosítottak esetén szintén a minimálbérhez igazodik. Cikkünkben összefoglaljuk a táppénz, a gyermekgondozási és az örökbefogadói díj maximális összegének alakulását 2022-hez viszonyítva, és a minimálbérhez igazodó szerződés szerinti jövedelmek változását.

Rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás folyósítása más pénzbeli ellátásokkal együtt Cikk

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásához a jogszabály [2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.)] a biztosítási előzmény mellett további két feltételt ír elő, nevezetesen, hogy az igénylő nem végez keresőtevékenységet és rendszeres pénzellátásban nem részesül. Az ellátás megállapítását követően a keresőtevékenység korlátlanul folytatható, de a rendszeres pénzellátás vonatkozásában kevésbé megengedő a jogszabály. A következőkben e kérdéskörrel foglalkozunk.

Családtámogatási és egészségbiztosítási pénzbeli ellátások ikreknél Cikk

Az ikrekkel várandós kismamák sokszor bíznak abban, hogy az ikrek is több gyermeknek számítanak, ennek megfelelően annyi ellátást kapnak, ahány gyermek érkezik egyszerre. Ez sok esetben nincs így, érdemes tehát külön-külön megvizsgálni az ellátásokat. Mi jár tehát egy ikrekkel várandós kismamának, milyen összegű, „darabszámú” ellátásra lesz jogosult és mennyi időre?

Biztosítottak, akik nem fizetnek tb-járulékot: náluk nem érvényes az általános szabály az ellátási alap megállapítására Cikk

Több olyan biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt is ismerünk, amely esetében nem kerül sor társadalombiztosítási járulék fizetésére. Az ilyen biztosítottak milyen ellátásra jogosultak, és hogyan állapítják meg ezekben az esetekben az ellátás alapját? Cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk választ.

Fogalmi útvesztők az egészségbiztosításban: ki minősül biztosítottnak? Cikk

Sokszor megtévesztő lehet különböző törvényekben ugyanazon fogalom használata. Ilyen a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényben (Ebtv.) említett biztosított fogalma, amely nem csak a Tbj. szerinti biztosítottat jelenti. Cikkünkben ismertetjük, mikor kit kell érteni az Ebtv.-ben biztosított alatt.

Jön a második gyermek, de felszámolás alatt a munkáltató: ilyen ellátásokra számíthat a kismama Cikk

Milyen pénzbeli ellátásra számíthat a gyeden levő kismama, aki második babáját várja, ha a munkáltató felszámolás alá került? Olvasói kérdésre Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

Munkanélküli szülők, várandós anya – milyen ellátásokat, támogatásokat kaphatnak? Cikk

Egy gyermek érkezése a családba általában nagy öröm, azonban anyagi szempontból nem mindig megfelelő az időzítés az új családtag fogadására. Előfordulhat olyan helyzet, amikor mindkét szülő elveszíti a munkáját, vállalkozásuk nem hozza a várt eredményt, szünetel, nem sikerül elhelyezkedni. Az anya egy ideig nem fog tudni dolgozni a szülést követően, az apa pedig munkanélküli. Mire jogosultak a szülők, a család, milyen ellátásokat, támogatásokat kaphatnak ebben az esetben? Ezt vizsgáljuk meg cikkünkben.

Biztosított és egészségügyi szolgáltatásra jogosult: mutatjuk miben különbözik Cikk

Előző hónapban elindított cikksorozatunkban az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésről és az ehhez kapcsolódó ellátásokról szóltunk. Cikksorozatunk folytatásaként az alábbiakban részletezzük a biztosított és az egészségügyi szolgáltatásra jogosult közötti különbségeket.

Bölcsőde és gyed egyszerre: mikor lehetséges? Cikk

Szeptemberben sok gyermek kezdi meg a bölcsődét, így jó tisztában lenni azzal, hogy mikor jár az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások közül a gyed, valamint a családtámogatási ellátások közül a gyes, ha a gyermek nappali bölcsődei ellátásban részesül és nem a szülővel van a nap folyamán. Ezt mutatjuk be mostani cikkünkben.

Pénzbeli ellátás jogosultság többes jogviszonyban Kérdés

Így igényelhető vállalkozóként táppénz, csed és gyed – mutatjuk a részleteket Cikk

Ha egy várandós kismama keresőképtelen lesz és táppénzt igényel, majd a baba születése után csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozási díjat, azt a foglalkoztatójánál teheti meg. Egy egyéni vállalkozónak azonban nincsen foglalkoztatója, mindezeket saját magának kell intéznie. Sok katás vállalkozó könyvelővel sem rendelkezik, így még nehezebbé válhat az ellátások igénylésének folyamata. Cikkünkben azt nézzük meg, várandós egyéni vállalkozó esetében pontosan hogyan, milyen nyomtatványon kell igényelni a táppénzt, a csedet és a gyedet.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink